WSJ: Beyaz Saray’dan Obama-Erdoğan görüşmesine vize çıkmadı

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’ye gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Barrack Obama ile baş başa görüşme talebinin kabul görmediğini yazdı.

Gazetenin İstanbul editörü Dion Nissenbaum ile Washington muhabiri Carol E.Lee tarafından kaleme alınan yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Washington’da soğuk bir karşılamanın beklediği ifade edildi.

Obama, Erdoğan’ın Maryland’deki Türk fonlarıyla inşa edilen camiinin açılışına katılma ricasını kabul etmedi. ABD yetkilileri, Başkan’ın IŞİD’e karşı mücadelede hayati müttefiği Türk mevkidaşıyla baş başa görüşme planının olmadığını aktardılar.

Beyaz Saray’ın beklentisi Erdoğan’ın sadece Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşeceği yönünde. Gazeteye konuşan ABD yetkilileri Erdoğan’la görüşmeme kararının bir “önemsememe” olarak görülmemesi gerektiğini, çünkü iki liderin Türkiye’de Kasım ayındaki G20 zirvesinde buluştuklarını ve Şubat ayında telefonda görüştüklerini söyledi.

Obama’nın yalnızca Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ikili görüşme yapacağı ifade edildi.

Wall Street Journal, Türk yetkililerin Erdoğan’ın Washington’da Obama ile görüşmesi için aylar boyunca çalıştığını da aktardı.

Obama’nın Erdoğan’ı yakın müttefikleri arasında gördüğünü ve iki liderin düzenli olarak konuştuğunu yazan gazete, Erdoğan’ın 2013’te Washington’a yaptığı son ziyaretten bu yana iki ülke arasında gerilim yaratan gelişmeler yaşandığını belirtti ve Gezi protestolarına sert polis müdahalesi ve hükümetin muhalifleri susturma girişimlerini bu gelişmeler arasında saydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here