Vergi Uzmanı yazdı: Şirketlerde adres değişikliğinin püf noktaları

Şirketler kurulduktan sonra çeşitli sebeplerle adreslerini değiştirme gereği duyabiliyorlar. İşler büyüdüğü için daha büyük bir yere taşınmak, vergi avantajlarından yararlanmak için serbest bölgeler yada teknoloji geliştirme bölgelerine taşınmak, müşteriye daha yakın olmak, daha prestijli bir yerde faaliyette bulunmak bu sebepler arasında sayılabilir.

conference-room-768441_1920

Bununla beraber adres değişikliği yaparken kimisi yasal zorunluluk olduğu için atlanmaması gereken işlemler kimisi de yasal zorunluluk olmamakla beraber yapılması zaruri bir takım işlemler var. Burada hemen hemen hepsine değineceğiz. Hepsinden önce ise bir kontrol listesi yapılmasında ve işlem tamamlandıkça bu liste üzerinde işaretlenmesinde fayda var. Birde sıralama yapılması, hangi iş hangi işten sonra gelmek zorunda bununda belirlenmesi sürecin yönetilmesi açısından kolaylık sağlayacaktır.

DAMGA VERGİSİNE DİKKAT

İlk işimiz taşınacağımız yeni işyerimizi bulmak. Sonrasında eğer işyerini kiralıyor isek işyerinin sahibi ile kira kontratı yapacağız. Burada eğer kontratı birden fazla nüsha yapar isek her nüsha için ayrı ayrı damga vergisi ödeneceğinden önerimiz tek nüsha kontrat düzenlenmesi. Ayrıca kontratta kefil olup olmaması ödenecek damga vergisinin miktarını önemli ölçüde etkiliyor. Şöyle ki eğer kefil olur ise damga vergisi yaklaşık beş katına çıkıyor.

Adres değişikliği için anonim şirketlerde yönetim kurulu kararı, Limited şirketlerde müdürler kurulu kararı alınması gerekiyor. Daha sonra söz konusu karar MERSİS sistemine girilecek ve sistemin verdiği numara ile ticaret odasından randevu alınarak karar tescil edilecek ve ticaret siciline işlenecektir. Karar ticaret sicil gazetesinde yayınlandıktan sonra adres değişikliği bir dilekçe ile yeni adres üzerinden bağlı olunacak vergi dairesine bildirilecektir. Tabi sadece vergi dairesine bildirmek yeterli olmayacak aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumuna da adres değişikliği bir dilekçe ile bildirilmelidir. Her iki dilekçenin ekine de ilgili kararın yayınlandığı ticaret sicil gazetesinin eklenmesi gerekir.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ DEYİP GEÇMEYİN

office-594132_1920

Adres değişikliğinin sadece kamu kurumlarına bildirilmesi yeterli değil elbette. Müşteriler, tedarikçiler, üye olunan sivil toplum kuruluşları, çalışılan bankalar ve diğer finans kurumlarına bildirilmesi gerekiyor. Ayrıca internete sitesinde yer alan iletişim bilgileri ile tüm personelin kartvizitlerinin de değiştirilmesi gerekmekte. Yeni taşınılan binaya asmak üzere yeni tabelalar da yaptırmak diğer bir gereklilik. Ve elbette yeni adrese göre şirket kaşelerini de yenilemek gerekecektir. Antetli kağıtların yeniden bastırılması ve fatura, gider pusulası, irsaliye gibi belgeler üzerinde yer alan adres bilgilerinin yenilenmesi de yapılması gereken diğer işler. Burada eski evrakta yer alan adres bilgilerinin üzerine gelecek şekilde etiket basıp yapıştırmak, adresin üzerini çizereke yen adresi gösterir bir kaşe yaptırıp basmak yada evrakları yeniden bastırmak çözüm olabilir.

TIKLA  Şaşırtmayan haber: Eğitim sistemi yeniden değişiyor

ABONELİKLERİ UNUTMAYIN

light-bulb-503881_1920

Diğer yandan pek çok aboneliği de yenilemek gerekecektir. Elektrik, su, telefon, internet, doğalgaz yenilenmesi gereken aboneliklerden başlıcaları.

Bunlara ek olarak ofisi taşırken bir nakliye firması bulmak, ofisi temizletmek, elektrik ve sıhhi tesisatına bakım yaptırmak, yeni ofise uygun perde yaptırılması, yedek anahtarlar yaptırılması, kablolama işlemleri de yapılması gereken diğer işler olarak karşımıza çıkmakta.

Burada saydığımız tüm hususları sizlere kolaylık olması açısından bir kontrol listesi haline getirdik ve aşağıda kullanımınıza sunduk. Bu kadar çok işi görünce insan kendi kendinde otur oturduğun yerde demeden edemiyor.

KONTROL LİSTESİ

1 Yeni işyerinin bulunması
2 Kira kontratının yapılması
3 Adres değişikliği için yönetim kurulu kararı alınması
4 Kararın MERSİS sistemine girilmesi ve ticaret odasından tandevu alınması
5 Kararın tescili ve ticaret siciline işlenmesi
6 Kararın Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanması
7 Adres değişikliğinin vergi dairesine bildirilmesi
8 Adres değişikliğinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi
9 Adres değişikliğinin müşterilere bildirilmesi
10 Adres değişikliğinin tedarikçilere bildirilmesi
11 Adres değişikliğinin üye olunan STK’lere bildirilmesi
12 Adres değişikliğinin çalışılan banka ve diğer finans kurumlarına bildirilmesi
13 İnternet sitesinde yer alan iletişim bilgilerinin yenilenmesi
14 Kartvizitlerin yenilenmesi
15 Tabelaların yenilenmesi
16 Şirket kaşelerinin yenilenmesi
17 Antetli kağıtların yeniden bastırılması
18 Fatura, İrsaliye, Gider pusulası gibi evrakta yer alan adres bilgilerinin yenilenmesi
19 Elektrik Aboneliğinin Yenilenmesi
20 Telefon Aboneliğinin Yenilenmesi
21 İnternet Aboneliğinin Yenilenmesi
22 Su Aboneliğinin Yenilenmesi
23 Doğalgaz Aboneliğinin Yenilenmesi
24 Nakliye firması bulunması
25 Ofisin temizletilmesi
26 Elektrrik tesisat bakımı
27 Sıhhi tesisat bakımı
28 Perde yaptırılması
29 Yedek anahtar yaptırılması
30 Kablolama işlemleri

 

ahmetozanerdogan

Ahmet Ozan ERDOĞAN

Yeminli Mali Müşavir

Linkedin’de Yazarımıza ulaşmak için tıklayın

http://www.intelligentsols.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here