Survivor yarışmalarının kısa tarihi

Survivor 2017, kıran kırana mücadelelerle TV8’de bütün hızıyla devam ediyor. Türkiye’de ilk olarak 2005 yılında yayınlanan yarışma, bugünkünden çok farklıydı. Acun Ilıcalı ile özdeşleşen Survivor Türkiye yarışmalarının ilkinin sunucusu Ahmet Utlu‘ydu. Bugün bir çok insanın adını bile hatırlamadığı Ahmet Utlu, ünlü şarkıcı Sezen Aksu’nun eşiydi. Kanal D’de yayınlanan 13 bölümlük ilk yerli Survivor, Türkiye’de büyük ilgi görmüştü.

Ahmet Utlu, 2005 yılındaki ilk Survivor'ın sunucuydu
Ahmet Utlu, 2005 yılındaki ilk Survivor’ın sunucuydu

İlk yarışmalardaki yarışmacılar arasında her türden insan vardı. Şişman, zayıf, uzun boylu, yaşlı, genç vs. Günümüzdeki yarışmalarda ise neredeyse bütün yarışmacılar, uzun boylu, atletik ve sportif geçmişe sahip.

2005 yılından bugüne kimler geldi, kimler geçti. Kimi ünlü oldu, kimi unutuldu gitti. Yarışmaya sadece 2008 ve 2009 yıllarında ara verildi.

İşte Survivor 2017 ratinglerde ön sıraları kimselere bırakmazken arka sıralarda hayatlarına devam eden Survivor yarışmacıları:

1Survivor Türkiye (2005)

Büyük Macera. Survivor formatının Türkiye’de uygulanan Survivor serisinin ilk yarışmasıdır. Yarışma Kanal D’de Ahmet Utlu’nun sunuculuğuyla gerçekleşmiştir.

survivor uğur pektaş
survivor uğur pektaş

Kazanan Uğur Pektaş yarışmanın büyük ödülü 150.000 YTL’nin sahibi olmuştur.Uğur Pektaş, Arka Sokaklar adlı diziden Kurtlar Vadisi’ne transfer olmuştur.Diğer yarışmacılar;Özgür Şimşek (İkinci) Celal Canbakal (Üçüncü)

2Türkiye – Yunanistan (2006)

Türkiye’de Show TV, ve Yunanistan’da Megas TV’de yayınlanan yarışma programını Acun Ilıcalı sunmuştur.

Derya Durmuşlar 2011 yılında hayatını kaybetti.
Derya Durmuşlar 2011 yılında hayatını kaybetti.

Finalde Yunan rakibi Amfikratis Zachariadis’e karşı kazanan, Derya Durmuşlar olmuş ve ödül olarak 250.000 Euro kazanmıştır. Fakat Durmuşlar 2011 yılında Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde motorsikletiyle yaptığı kazada hayatını kaybetti. Eşi ise yaralı olarak kurtuldu.

3Survivor Aslanlar – Kanaryalar (2007)

Panama’da aynı adalarda çekilen bir macera-yarışma programını Acun Ilıcalı sunmuş ve Show TV‘de yayınlanmıştır.Yarışmayı SMS ve Survivor’da yarışmış olan 9 jüri üyesinin oylarının toplamıyla Kanaryalar’ın Lideri Taner kazanmıştır, ödülü ise 250.000 TL’dir.

Survivor Taner Özdeş
Survivor Taner Özdeş

Birinci Taner Özdeş, halen ekranlardan uzak bir hayat sürüyor.Yarışmanın ikincisi, Ayşıl Özaslan ve üçüncüsü Hilal Küçük.

4Survivor Kızlar – Erkekler (2010)

Show TV’de yayınlanmış sunuculuğunu Acun Ilıcalı yapmış ve 500.000TL’lik ödülü, finalde İhsan Tarkan ile yarışan Merve Oflaz kazanmıştır.

merve oflaz ile ilgili görsel sonucu
Merve Oflaz

Merve Oflaz, Muhteşem Yüzyıl dizisinde Ayşe Hatun rolünü canlandırmıştır. Ayrıca Kalbim 4 Mevsim isimli dizide başrol oyuncularından Aslı karakterini canlandırmıştır. Şuan Atv ekranlarında yayınlanan Rengarenk adlı dizide Selin Şekerci ve Kaan Taşaner’le başrolü paylaşmaktadır.

5Survivor Ünlüler-Gönüllüler (2011)

Türkiye’de TV8’de yayınlanan, Acun Ilıcalı ve Alp Kırşan tarafından sunulan yarışma programı Dominik Cumhuriyeti’nde düzenlenmektedir.

Yarışmanın 1. sezonunun kazananı olan Derya Büyükuncu Şampiyon, Büyük Finalde SMS oyları ile kaybeden Nihat Doğan İkinci, Yarı Finalde SMS oyları ile elenen Taner Tolga Tarlacı Üçüncü olmuştur.

TIKLA  Okyanuslar nasıl oluştu?
Derya Büyükuncu
Derya Büyükuncu

Türkiye yüzme şampiyonu olan Derya Büyükuncu yarışmadan sonra yurt dışına gitmiştir.

6Survivor Ünlüler-Gönüllüler (2012)

Yarışmanın 2. sezonunun kazananı olan Nihat Alptuğ Altınkaya Şampiyon, Büyük Finalde SMS oyları ile kaybeden Hasan Yalnızoğlu İkinci, Yarı Finalde SMS oyları ile elenen Anıl Tetik Üçüncü olmuştur.

nihat altınkaya ile ilgili görsel sonucu
Nihat Alptuğ Altınkaya

2012 yılında katıldığı Survivor yarışmasını kazandıktan sonra önce Tozlu Yollar sonra da Karadayı dizileriyle oyunculuk kariyerini sürdürmeye devam etti. Evli ve iki kız babası olan Altınkaya şu sıralarda yeni projeleri değerlendiriyor.

7Survivor Ünlüler-Gönüllüler (2013)

Yarışmanın 3. sezonunun kazananı olan Hilmi Cem İntepe Şampiyon, Doğukan Hazar Manço İkinci, Ümit Karan Üçüncü, olmuştur.

Görsel sonucu
Hilmi Cem İntepe

Hilmi Cem İntepe, ilk oyunculuk deneyimini Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Yavuz karakteri ile yaptı. Sonrasında Çalıkuşu, Stajyer Mafya, Çılgın Dersane 4: Ada gibi dizi ve filmlerde rol aldı. Şu sıralar Bodrum Masalı’nda Kelebek karakterini canlandırıyor.

8Survivor Ünlüler-Gönüllüler (2014)

Yarışmanın 4. sezonunun kazananı olan Turabi Çamkıran şampiyon, Gökhan Keser İkinci,  Ahmet Dursun Üçüncü olmuştur.

Turabi Çamkıran kimdir Turabi Çamkıran nerelidir

Turabi Çamkıran,”Kertenkele” adlı televizyon dizisinin oyuncu kadrosuna, 52. bölümden itibaren dahil olmadan önce sabit Kanca adlı sinema filminde rol aldı.

9Survivor All Star (2015)

Yarışmanın 3 Temmuz 2015 tarihinde Kuzey Kıbrıs’ta yapılan büyük finalinde Turabi Çamkıran şampiyon, Merve Aydın İkinci, Hilmi Cem İntepe Üçüncü olmuştur.

10Survivor Ünlüler-Gönüllüler (2016)

Yarışmanın 5. sezonunun kazananı olan Çağan Atakan Arslan şampiyon, Büyük Finalde SMS oyları ile kaybeden Serkay Tütüncü İkinci, Yarı Finalde SMS oyları ile elenen Damla Can Üçüncü olmuştur.

Çağan Atakan Arslan
Çağan Atakan Arslan

Profesyonel sporun dışında çeşitli sinema ve dizi filmlerinde de oynayan Atakan Arslan modellik de yapmaktadır. İlk tanıtımı büyük heyecan yaratan Söz adlı dizide rol alacak olup dizi yakında Star TV’de ekrana gelecek.

Diğer taraftan Survivor yarışmacılarından Alp Kırşan, halen Acun Ilıcalı ile beraber programı sunmakta Hakan Hatipoğlu ise Survivor Panorama programını sunmaktadır.
Berrin Aktuğ da Acun Ilıcalı’nın sunduğu “Survivor – Aslanlar – Kanaryalar” yarışmasından sonra ünlendi. Halen Kanal D’de magazin haberleri sunmaktadır.

Anıl Tetik Alemin Kıralı dizisi ve ardından Hayat Bazen Tatlıdır dizisiyle ekranlarda boy göstermeye devam ediyor.

Survivor tarihinden diğer notlar ise şöyle:

İlk Survivor,  1997 yılında İsveç’te yayınlanmış, Survivor’ın Amerika finalini ise 51 milyon kişinin izlemiştir.

2005’teki ilk yarışmaya 34 bin kişi başvurmuş, seçici juri 16 yarışmacı belirlemiştir.

Yarışmayı hazırlayan Arjantinli ekipten 12 kişi, dizanteriye yakalanıp hastanelik olmuştur.

2005’teki ilk programın sunucusu Ahmet Utlu, ekipte denize girmeyen tek kişidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here