Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli dedirten 14 ölümcül hayvan

Sevimli ve masum görünüşleri sizi aldatmasın. Bir hayvanat bahçesinde ya da doğal ortamlarında onları gördüğünüzde, sevmek, elinize almak ya da onlara dokunmak isteyebilirsiniz.  Size tavsiyem, bu ölümcül hayvanlardan uzak durun. Çünkü onlar şirin oldukları da kadar ölümcüller.


1Kirpi balığı

Kirpi balığı gerçekten çok lezzetlidir. Ama bu sizi sakın aldatmasın. Kirpi balığı gezegendeki en zehirli ikinci hayvandır. Kirpi balığı yakalayan balıkçılar, onları çıkarmak için zehirlenme riskine önlem olarak kalın eldiven giyerler. Kirpi balığı zehri diyaframı felç ederek boğulma sonucu ölüme sebep olur. Kirpi balığı tetrodotoksin isimli zehir taşır ve bu zehir siyanürden 1200 kat daha etkilidir. Bir kirpi balığında 30 yetişkin öldürmeye yetecek kadar zehir vardır.


2Loris

loris

Bu hayvan büyük sevimli gözleriyle dünyanın en zehirli hayvanlarından biridir. Yasadışı av kurbanı olan bu hayvan dirseklerinden saldığı zehri tehlike anında ağzına alarak tükürük ile karıştırır ve tüylerine sürer. Toksin anaflaktik şok ile ölüme neden olabilir.

3Geyik

geyik1
Komik görüntüsü sizi aldatmasın.Rahatsız edildiğini hissettiği anda saldırganlaşır ve ölümcül darbeler vurabilir.Bir geyikten her zaman uzak durmak gerekir.


4Büyük Kediler

kaplan Evcil hayvanların biraz büyüğü gibi görünürler. Ama bütün diğer canlılar onların yemek menüsünde yer alabilir. Kaplanlar, arslanlar, jaguarlar, leoparlar ve çitalar dahil, dünyanın bütün büyük kedileri ölümcül hayvanlardır.


5Cassowary Kuşu

 Deve kuşuna benzeyen bu hayvan Avustralya ve Yeni Gine’nin yağmur ormanlarında yaşar. Dikkat çekmeden yaşamayı seven bu kuş tehdit hissederse çok iyi tekme atar ve 3 metreye kadar sıçrar.Ayrıca saatte 50 km hızla koşabilir.Böyle bir kuşu rahatsız etmemek gerekir, mızrak ucu yapımında kullanılan pençeleri ölümcül olabilir.


6Mavi Halkalı Ahtapot

ahtapot1Yaygın olarak dünyanın en zehirli hayvanlardan biri olarak kabul edilir. Avustralya Japonya arasında yaşayan bu hayvan zehrine çare bulunamamıştır. Zehri bir insanı birkaç dakika içinde öldürür.


7Ayılar

Ayılar, çizgi filmler ve masallarda sevimli halleriyle hep eğlence unsurudurlar.  Ancak gerçekte çok iyi bir avcı olan ayı, besin zincirinin en üstünde yer alan hayvanlardan biridir.Ağaca çıkabilen, iyi koşabilen ve yüzebilen ve gücü konusunda kimsenin tartışmaya girmeyeceği bu hayvan gerçekten ölümcül bir canlıdır.

TIKLA  Günün sorusu: Bu fotoğrafta kaç araç var?

8Zehirli Ok Kurbağası

Renkleri göz alıcı ve gövdesi küçük hayvanlar her zaman tehlikeli olmuşlardır. Çok canlı ve güzel renklerin amacı sevimliyim ama bana dokunmasan iyi olur demektir. 10 yetişkin insanı öldürecek zehre sahiptir.


9Dev Karınca Yiyen

Adından da anlaşılacağı üzere sadece termit ve karıncayla karnını doyurur. Bu demek değildir ki tehdit hissettiğinde savunmasızdır.Ölümcül pençeleri 4 cm uzunluğundadır. Jaguar veya puma gibi yırtıcılarla baş edecek kadar vahşi olan bu hayvanın bir insanı öldürmesi o kadar zor olmasa gerek.


10Wolverine (Kutup Porsuğu)

wolverineKuzey Amerika’da yaşayan güçlü çeneleri ve kuvvetli pençeleri ile bir tür porsuk. Çizgi film karakteri değil.Bir geyiği avlayabilecek güce sahip ve kurt ve ayılarla dalaşacak kadar vahşi ve yırtıcı.


11Mürekkepbalığı

Mürekkep balıkları ahtapot ailesinden renkli yaratıklardır. Renklerle ilgili basit bilgiyi unutmayın  ne kadar renkli o kadar tehlikeli. O yüzden bu hayvanları uzaktan sevin.


12Leopar Foku

fok

Leopar foku, Güney kutbundaki evinde besin zincirinin en üstünde yer alır ve penguenle beslenir. Cesur, güçlü ve meraklı olan bu hayvanların insanları öldürdüğü açıktır. 2003 yılında bir biyolog fok tarafından öldürüldü.


13Filler

fil

Karada yaşayan en büyük memeli hayvan. Genellikle sevimli yüzleriyle  bilinir. Eğer bir tehdit algılarsa, istismara uğrarsa veya eziyet görürse affetmediği bilinir. Unutmaz ve kindardır. Özellikle Uzakdoğuda fil saldırısı sonucu her yıl yüzlerce ölüm vakası meydana gelmektedir.


14Maymun Ailesi

maymunÖlümcül hayvanlar listemizin son sırasında yer alan maymunlar özellikle taşıdıkları hastalıkları insanlara bulaştırabilirler. Bir maymunun ısırığı büyük ihtimalle size hepatit C  virüsü bulaştırabilir. Orangutan ve gorillerin ısırmasına gerek yok cüsseleri bir insanı ezip geçmeye yetecek kadar iri ve güçlüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here