Şaşırtmayan haber: Eğitim sistemi yeniden değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde yeni bir döneme geçiyor. Ders sayısının ve saatinin azalacağı yeni dönemde  Milli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli çalışma konularından biri, müfredat olacak. MEB Müsteşarı  Yusuf Tekin, müfredatla ilgili olarak eleştirilerin ortadan kalkacağı, hepsinin cevabını bulacağı yeni bir müfredat sürecinin Bakan Nabi Avcı’nın talimatlarıyla başladığını açıkladı.

Screen Shot 2016-04-13 at 15.27.08
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin

Öğrencilere ağır gelen müfredatın sadeleştireceğini açıklayan Tekin şöyle konuştu:

“Bu süreç, öğrenciler, öğretmenler, il, ilçe yöneticileri, Talim ve Terbiye Kurulu ve akademisyenlerle bu konuda nasıl bir adım atmamız gerektiği, yol haritamızın nasıl olacağı tartışılıyor. Temel hedefimiz müfredatımızı basitleştirmek, hacmini daraltmak, bilgiden çok analiz yeteneklerini geliştirecek bir müfredata kavuşturmak.”

Müfredat analizi yapılıyor

Tekin, ilgili genel müdürlüklerin kendi bünyesindeki okulların müfredat analizlerini yaptığını söyledi. Bu çalışmaların ardından müfredatta yapılacak yenileme sürecine ilişkin çalıştaylara başlanacağını bildiren Tekin, ardından Talim ve Terbiye Kurulu’nun onayına sunularak yürürlüğe konulacağını belirtti.

İçeriklerle oynanacak

Tekin, müfredat çalışmalarında kabaca üç önemli husus üzerinde durulduğunu açıkladı:

  • Bir tanesi, haftalık ders saatlerinin çok fazla olduğunu hepimiz eleştiriyoruz.
  • İkincisi ders sayısı itibarıyla bir yığılma var.
  • Üçüncüsü de derslerin içerikleri çok ağır. Dolayısıyla çocuklarımıza elinde çok hacimli ders kitapları vermek durumundayız.

Bu üç eleştiriyi ortadan kaldıracak yeni bir müfredat süreci ortaya çıkacak. Çalıştaylar neticesinde ortaya çıkacak tablo Sayın Bakanımıza arz edilecek ve talimatları doğrultusunda gerekli adımları atacağız.”

4+4+4’le okullaşma arttı mı?

Screen Shot 2016-04-13 at 15.31.54

4+4+4 sisteminin 4 yılına ilişkin önemli sonuçlar elde edildiğini savunan Tekin, “4+4+4 sayesinde okullaşma oranı nihayet  Avrupa ortalamalarına doğru seyrediyor. Kanun yürürlüğe girdiği zaman  Avrupa ülkelerinde ortalama 10 yıl eğitim söz konusuydu.  Türkiye’deki bir çocuk ortalama 6,1 yıl eğitim kurumlarımızda bulunmaktaydı. 4+4+4 sonrası  Avrupa Birliği rakamlarına yaklaşma eğiliminde.  Türkiye’de ortalama okullaşma oranının yüzde 90’lara yaklaştığı görülüyor” diye konuştu ve sistemin kararlılıkla süreceğini kaydetti.

TIKLA  Hayvanlar aleminde 80 günde devr-i alem

“Yetkin Sanatçı” öğretici dönemi

Türkiye  Futbol Federasyonu ile ortaklaşa düzenlenen ve  Fatih Terim’in koordine ettiği  Futbol Lisesi modeline değinen Tekin şöyle konuştu:

“Diğer konularda da benzeri adımlar atacağız. Meslek lisesinin akademik derslerini biz, kalan kısımlardaki mesleki dersleri de sektörün yönlendireceği bir sistem oluşturmak istiyoruz. Bununla ilgili uzun zamandır çalışmalarımız devam ediyor. Güzel sanatlar liselerinin de her bir güzel sanat dalıyla ilgili mesleklerinde yetkin olan kişiler tarafından eğitim verilen bir projeksiyona kavuşmasını arzu ediyoruz”

Kursların izni 5 derse çıktı

Danıştay’ın özel öğretim kurumlarına ilişkin genelgedeki “en fazla 3 bilim grubunda kurs açılabileceği” düzenlemesinin yürütmesini durdurmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığınca  yeni düzenleme yapıldı. Düzenlemeyle özel öğretim kurumlarının 5 bilim grubunda kurs açabilmesine imkan sağlandı. Yönetmelik değişikliğine göre, özel öğretim kursları, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe grubu olarak belirlenen bilim gruplarından en fazla 5 bilim grubunda eğitim verebilecek. Önceki yönetmelikte en fazla 3 bilim grubunda eğitim verilebileceğine yönelik düzenleme bulunuyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here