Sağdan akan trafiğin yönünü değiştirirseniz ne olur?

Araç trafiği, başta Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve ülkemiz olmak üzere pek çok ülkede sağdan akmaktadır. Sollamak tabiri, araçların solundan önüne geçmek anlamında dilimize girmiştir. Ancak başını İngiltere’nin çektiği bir çok ülkede ise trafik sağdan değil soldan akmaktadır. Hemen yanı başımızdaki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti o ülkelerden biridir.

İngiltere'nin başkenti Londra'da trafik sağdan değil soldan akmaktadır
İngiltere’nin başkenti Londra’da trafik sağdan değil soldan akmaktadır

Trafik 76 ülkede soldan, 163 ülkede sağdan akmaktadır

Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık 3’te ikisine denk gelen kısmını içinde barındıran toplam 163 ülkede trafik sağdan akarken, 76 ülkede ise trafik soldan akmaktadır. Trafiğin soldan aktığı ülkeler genellikle Birleşik Krallık eski sömürgeleri olan Avustralya, Güney Afrika, Hindistan gibi ülkeler ya da Japonya, Malta, İrlanda gibi ada devleridir. Bunun dışında Tayland, Nepal, Butan, Mozambik gibi kimi ülkelerde de trafik soldan akmaktadır.

Japonya, Malta, KKTC gibi ada devletlerde trafik sağdan akmaktadır
Japonya, Malta, KKTC gibi ada devletlerde trafik sağdan akmaktadır

Peki trafiğin soldan aktığı bir ülkede, bir karar alınsa ve ertesi gün trafik soldan değil de sağdan aksa ne olur? Herhalde büyük bir kaos ve kargaşa yaşanacaktır. Günümüzde bunun çok pahalı ve gereksiz olduğunu düşününler olabilir. Ancak bir İskandinavya ülkesi, yakın tarihte bunu başarmıştır, üstelik de çok az hasarla.

İsveç'te trafiğin yönünün değiştiği güne Dagen H denmektedir
İsveç’te trafiğin yönünün değiştiği güne Dagen H denmektedir

1955 yılında bir referandumla trafiğin yönünü değiştirmek isteyen İsveç, referanduma gitmiş ancak referandumda halkın yüzde 83’ü, trafiğin soldan akmasına evet demiştir. Bu karara rağmen, Norveç, Finlandiya, Danimarka gibi komşu ülkelerde trafiğin sağdan akması yüzünden İsveç yönetimi, trafiğin yönünü değiştirme kararı almıştır.

İsveçliler 3 Eylül 1967’de trafiğin yönünü değiştirdiler

İsveç, 3 Eylül 1967 Pazar günü, ülkedeki tüm trafiğin soldan değil de sağdan akması için hazırlıklara başlamış ve bunun için yaklaşık 300 bin trafik işareti ve lambası değiştirilmiştir. Ayrıca günler öncesinden halkın bilinçlenmesi için duyurular yapılmış ve önemler alınmıştır.

İsveç'te trafiğin yönü 3 Eylül 1967'de değiştirilmiştir
İsveç’te trafiğin yönü 3 Eylül 1967’de değiştirilmiştir

Yaklaşık 233 yıldır trafiğin (Motorlu araçlardan önce atlı arabalar vs.) soldan aktığı ülkede, bu değişim elbette kolay olmamıştır. Neredeyse bütün araçların direksiyonu solda olduğu için, alınan tüm önlemlere rağmen 3 Eylül günü büyük bir kaos yaşanmıştır.

TIKLA  Trafikteki hallerimizi anlatan 10 komik caps

İsveçliler, bu güne “Dagen H” demektedirler. İsveçce’de H; Högertrafik yani sağdan akan trafik anlamına gelmektedir. Yani “Dagen H”, trafiğin sağdan aktığı gün anlamına gelmektedir.

Dagen H’da yani trafiğin yönünün değiştiği gün, toplam 157 kaza yaşanmış, 32 kişi yaralanmıştır. İsveç gazeteleri, bunun büyük bir başarı olduğunu yazmıştır. Kazalarda kimsenin ölmemesi, sevindirici bulunmuştur. İşin ilginç yanı, trafiğin yönü değiştiği için araç sürücüleri ve yayalar hata yapmamak için çok daha dikkatli davranmışlar, bu yüzden de sonraki günlerde kazalar azalmış, trafik sigortalarının maliyeti de yüzde 40 düşmüştür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here