Saçınızı yüz şeklinize göre mi şekillendiriyorsunuz?

Saç şekliniz yüzünüze ne kadar uygun? Saçlarınıza yüz şeklinize göre model vermelisiniz.  Aşağıdaki resimde yüz şekilleri verilmiştir.Siz hangi yüz şekline sahip olduğunuzu önden çekilmiş fotoğrafınızla karşılaştırıp bulabilirsiniz.

Standart yüz tipi oval olandır.Dolayısıyla yapılacak saç modellemesinde önemli olan yüzünüzü oval şekilde gösterebilmektir.

1Oval Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Oval yüz, hemen hemen her türlü saç modeline uyum sağlayabilmektedir.

2Kare Yüz Şekli için Saç Modelleri

Kare yüzlerde dikkat çeken kısımlar köşeli çenelerdir. Bu nedenle köşeli kısımları biraz daha yumuşatmak, oval hale getirmek için kısa saçlar sizin için ideal. Bob tarzı, küt saçlar veya katlı kesimler denemelisiniz. Omuz hizasında kesilmiş asimetrik saçlar da size yakışacaktır. Yüzü ovale yakınlaştırmak için yuvarlak kâküller kullanabilirsiniz.

3Yuvarlak Yüz Şekli için Saç Modelleri

 

Yuvarlak bir yüz şekliniz varsa yüzünüzün toplu halini daha uzun ve ince göstermeniz gerekmektedir. Yüz şeklini uzun göstermek için ortadan ayrılmış saçlar tercih edebileceğiniz gibi bunun yanı sıra saçın üst kısımlarına hacim katarak yüzü olduğundan uzun gösterebilirsiniz. Uzun, doğal dalgalar veya çene kısmından başlayan katlı saçlar da tercih edebilirsiniz.

4Üçgen Yüz Şekli için Saç Modelleri

Ters üçgen de denilen üçgen yüz şeklinde dar çene dikkati çekmektedir. Tercih edilen saç şekilleri bu dar çeneyi daha arka planda bırakacak biçimde olmalıdır. Bu da saç uçlarına verilen hacimlerle sağlanabilir. Çene hizasından başlayarak saç uçlarına yapılan dalgalar daha orantılı bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Kısa veya düz saçlardan, katsız kesimlerden uzak durmalısınız. Yine de kısa saç sevenlerden, kullanmak isteyenlerdenseniz; ense kısmı kısa ön taraflara doğru uzayan saç modellerini, tepe kısmını hacimlendirerek kullanabilirsiniz.

5Kalp Şeklindeki Yüz için Saç Modelleri

 

Kalp biçimindeki yüzlerde dikkat edilmesi gereken iki kısım vardır. Bunlar alın ve çene kısımlarıdır. Öncelikle alındaki açıklığı kapatmak için yandan perçemler kullanarak alnı saçla örtmek mantıklı bir hareket olacaktır. Çene kısmı da üçgene benzediği için çene hizasından itibaren saçın hacimlendirilmesi gerekir. Bunlar göz önünde bulundurularak uzun veya orta saç boyutları kullanılabilir.

TIKLA  "Asla geç değildir" diyenlerin ilham gurusu Fauja Singh'le tanışın

6Uzun Yüz Şekli için Saç Modelleri

 

Uzun yüzlerde önemli olan ve dikkat edilmesi gereken yüzün genişliğidir. Bu tip yüzlerde uzunluk genişlikten büyük olduğundan orantısız bir görüntü ortaya çıkar. Bu orantısızlığı en aza indirgemek için saçlara hacim verilmelidir. Kıvırcık ya da dalgalı saçlar kullanarak yüzü ovalleştirebilirsiniz. Uzun – düz ya da kısacık kesilmiş saçlar sizin için uygun değil. Kısa saçlar kullanmak istiyorsanız en kısa çene hizanızda olmalıdır. Lob tarzı yani bob kesimin biraz daha uzunu olan saç modelini kullanabilirsiniz. Yüzünüzü daha kısa göstermek için düz kâkülleri veya yana taranmış perçemleri tercih edebilirsiniz. Fakat saç renginiz ten renginize açıksa kâküller yüzünüzü daha da uzunlaştıracaktır. Kâkül kullanacaksanız teninizin renginden bir kaç ton koyu saç rengi ya da gölgeli saçlar kullanmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here