Recep İvedik ve Steve Jobs’ın hep aynı elbiseyi giymesinin 7 nedeni

Seveni de, en az sevmeyeni kadar bol olan ünlü halk kahramanımız (!) Recep İvedik neden bütün maceralarında hep aynı gömleği giyiyor, hiç düşündünüz mü? Recep İvedik gerçi 4 ve 5. filmlerde kostümünü değiştirdi ama ilk üç filmde giydiği çubuklu, turuncu renkli gömleği hafızamızda yer etti. Recep İvedik’in yaratıcısı Şahan Gökbakar’dan çok ama çok yıllar önce, ünlü komedyen Charlie Chaplin, Şarlo tiplemesinde de hep aynı kıyafetleri kullanıyordu.

Apple'ın CEO'su Steve Jobs'ın 1998'den 2001'e kadar değişmeyen elbise tercihi mavi kot ve siyah kazak
Apple’ın CEO’su Steve Jobs’ın 1998’den 2001’e kadar değişmeyen elbise tercihi mavi kot ve siyah kazak

Ya da Apple mucizesinin mimarı Steve Jobs neden mavi kot ve siyah kazaktan oluşan kıyafetlerle kamuoyunun karşısına çıkıyordu? Ya da Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg…

Başarı merdivenlerinin üst basamaklarına tırmanan insanlara baktığınızda, bu kişilerin temelde 10-15 parçadan oluşan dar bir gardrobu olduğunu görürsünüz. Bütün bunlar bir tesadüften mi ibaret yoksa bilinçli bir tercihin ürünü mü?

Komedyenlerle Steve Jobs gibi kişilerin aynı elbiseyi tercih etmelerinde ortak noktalar olduğu gibi farklı motivasyonlar da söz konusu. İşte bu nedenlerden bazıları:

1İkoniktir

Ünlü isimlerin, film ya da çizgi film kahramanlarının sürekli aynı elbiseyi giymelerinin özel bir nedeni var. Bu elbiseler, tıpkı Süpermen’le özdeşleşen kostüm gibi, insan zihninde özel bir yer ediniyor çünkü üniformaların bir mesajı vardır. Nasıl bir polisi ya da itfaiyeciyi üniforması içinde görünce onunla ilgili kafamızda net bir mesaj beliriyorsa, sürekli aynı elbiseyi giyen birini gördüğümüzde de belli bir süre sonra, kafamızda o kişiyle ilgili sabit bir algı oluşacak ve o elbise, o kişilerle özdeşlecektir. Mavi kot ve siyah kazak ikilisi doğrudan aklımıza Steve Jobs’u getirirken, kalın çubuklu turuncu gömlek de Recep İvedik’i çağrıştırır. Yani Recep İvedik, sandığımızdan çok daha akıllı olabilir.

2Kararsızlığı ortadan kaldırır

Gardrobunda yüzlerce ayakkabı, onlarca elbisesi olan insanlar, işe ya da bir davetiyeye giderken, seçim konusunda zorlanırlar. Bu da onlarda mental bir baskı oluşturur. Eğer her gün önemli kararlar veren bir konumdaysanız, sabah işe gitmeden ne giyeceğinizi düşünmek için daha az zaman harcamanız, gün içinde daha üretken olmanızı sağlayacaktır. Mesela Barack Obama, sürekli gri ya da lacivert takım elbise giymesini bu gerekçeye bağlamaktadır. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg da, elbise ya da yemek seçimi için daha az zaman ayırmanın, gün içinde kendisini daha üretken kıldığını söylemektedirler.

3Zaman tasarrufu sağlar

Belgesellerde eşya biriktiren insanları görmüşsünüzdür. Lüzumsuz eşya ya da elbise biriktiren insanlar, bir süre sonra sahip oldukları şeyleri yönetemezler. Tam tersine bu eşyalar onları yönetmeye başlar. Ütülenecek, yıkanacak yüzlerce gömlek, etek, pantolon ya da boyanacak onlarca çift ayakkabı demek, aynı zamanda hayatınızın en önemli değeri olan zamanı boşa harcamanız demektir. Basitlik ve sadelik, sizi gereksiz alışkanlıkların kölesi olmaktan kurtarır ve zamanınızı daha özgürce harcamanıza yardımcı olur.

TIKLA  Vatikan'dan kişiye özel "Şeytan Çıkarma" kursu

4Daha az stres yaşarsınız

Bugün büyük şehirlerde yaşayan, plazalarda çalışan bir çok insan, 10-15 parçadan oluşan sınırlı gardrop fikrine daha sıcak bakıyor. Çünkü işe giderken hazırlanmak için saatler harcamak, gereksiz yere çok fazla strese neden oluyor. Bir de kadınlar için elbise seçimi dışında, makyaj, saç yapımı gibi ekstraları da ekleyecek olursanız, stresin seviyesi daha da artacaktır.

5Enerjinizi boşa harcamazsınız

Ünlü yönetmen Christopher Nolan (Solda), hep aynı elbiseleri giymesiyle ünlüdür

Batman Yükseliyor, Memento, Interstellar, Inception gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Christopher Nolan, New York Times’a verdiği bir röportajda, her gün yeni bir elbise seçmenin “gereksiz enerji kaybı” olduğunu söylemiştir. Ünlü yönetmen, sürekli siyah pantolon, mavi gömlek ve koyu renk ceketten oluşan kombini giymesiyle tanınıyor. Nolan, “Gardrobunuz ne kadar küçükse uğraşmanız gereken şeyler de o kadar azalıyor” diyor.

6Daha derli toplu olursunuz

Düşüncesinize, bir restorana giriyorsunuz ve sonsuz seçenek var. Tabağınıza farklı yemeklerden azar azar koyuyorsunuz ama bir türlü doğru menüyü yaptığınızdan emin olamıyorsunuz. Halbuki bir dönerciye girdiğinizde ne yediğinizi bilirsiniz. Ya da bir pideciye girdiğinizde seçiminiz çok net ve derli topludur. Gardrobunuzu küçülttüğünüzde, yanlış kombin yapma riskini de en aza indiriyorsunuz ve giyim, kuşamınız daha derli toplu oluyor.

7Daha az elbise, daha fazla huzur demek

Aynı karşısında saatler geçirmek, bir türlü seçim yapamamak, stres ve enerji kaybının yanı sıra size daha da huzursuz ediyor. Tüketim çılgınlığının alıp başını gittiği çağımızda, huzursuz ruhlarımızı AVM adı verilen sahte tüketim mabetlerinde harcıyoruz ama yine de bir türlü iç huzurumuzu bulamıyoruz. Belki de çözüm, daha çok ve daha yeni elbise almaktan değil de, daha az tüketmekten geçiyordur. Tamam Hint fakiri gibi de olun demiyorum. Ama eminim bir çok insanın gardrobunda yıllarca duran ve hiç giymediği elbiseler, gömlekler ya da ayakkabılar var. Neden kendinize bir iyilik yapıp, bunları ihtiyacı olanlara dağıtmıyorsunuz? Emin olun, kendinizi çok daha huzurlu hissedeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here