“Nerde kalabalık, orada mutsuzluk” der bir araştırma

Tam 15 bin kişi üzerinde yapılan dev bir araştırma, aslında hepimizin çok iyi bildiği bir gerçeği ortaya koydu. London School of Economics’den Satoshi Kanazawa ile Singapur Management Üniversitesi’nden Norman Li’nin birlikte yaptıkları araştırmaya göre büyükşehir insanı mutsuz.

 

İşte araştırmanın bulguları:

1. Kalabalık şehirlerde yaşayanların, hayatları ile ilgili memnuniyetleri daha az ve nüfus ne kadar azsa insanlar o kadar mutlu oluyor.

mutlulukgrafik

 

2. İnsanlar, yakın arkadaşlarıyla daha fazla sosyalleşme imkanı bulan insanlar, diğer insanlara göre daha mutlular. Şehir büyüdükçe iletişim zorlaşıyor, küçüldükçe sosyalleşme artıyor.

Bu durumun tek istisnası zeki insanlar. Zeki insanlar, arkadaşlarıyla ne kadar çok zaman geçirirse o kadar az mutlu oluyorlar.

3. Kırsal kesimde, köylerde ve küçük kasabalarda yaşayanlar, büyük şehirlerde yaşayanlara göre daha mutlular. Bunun cevabını bulmak için uzağa gitmeye gerek yok. Küçük bir kasabada 2-3 dakikada gidebilen bir mesafeyi İstanbul’da 2-3 saatte ancak alabiliyorsunuz.

Araştırma, bıktım plaza hayatından, şehrin karmaşasından, trafikten, tozdan dumandan diyenlere, küçük bir sahil kasabasına taşınmak için daha ne duruyorsunuz mesajı veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here