Ne “Sensör” ne ben söyleyeyim dedirten akıllı cihazlar

Teknoloji geliştikçe insana sağladığı kolaylıklar artık sıradanlaştı. Cep telefonuyla kontrol edilebilen aygıtlar, kendi kendine park eden araçlar ya da uzaktan kumandalar… Bütün bu cihazlar ortak bir mantıkla çalışıyor. Fiziksel ortam değişikliklerini (ısı, ışık, basınç, ses, vb.) bizim yerimize algılayan cihazlara “sensör” deniyor. İşte bu teknik tanımdan sonra size günlük hayatımızda sensörlerin yeri hakkında birkaç örnek.

1Akıllı Telefon – Tablet – TV Sensörleri

Kalp Atışı Hızı Sensörü: Cep telefonunuzda bulunan bu sensör (genelde arka kamera altında bulunur) üzerine parmaklarınızı koyarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Egzersiz yaparken dikkate değer bir uygulama.

Parmak izi Sensörü: Cep telefonlarınız artık pin kodundan daha çok parmak iziyle ya da farklı şekiller çizerek açılıyor. Telefonlar artık yüksek güvenlik hizmetleri sunuyor. Çok sayıda parmak izi tanımlayıp kullanabilirsiniz. Parmak izi kilidi mobil ödeme veya dosyalara erişim konusunda da kullanılabilir. Parmak izi kapıların, kasaların açılması gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Barometre: Tırmanma esnasında ne kadar kalori harcadığınızı hesaplayan sensör.

Hall Sensörü: Katlanabilir kapaklı bir cihazınız varsa bu sensör sayesinde kapağı açtığınızda cihaz ışıkları yanar.

RGB Ortam Işığı Sensörü:Cihaz ekran ışığını ortamdaki ışık miktarına göre ayarlayan sensördür.

El Hareketi Sensörü: Telefon ve TV’lerde dokunmadan işlem yapmanızı sağlar.

Yakınlık Sensörü: Telefonu yüzünüze yaklaştırdığınızda ekranın kararmasını sağlar ve tasarruf yapar.

Jiroskop: Telefon ekranını yukarı ya da aşağı eğerek kolaylıkla metinleri okuyabilmenizi sağlar.

Hareket Sensörü: Attığınız adımları sayan sensör.

Jeomanyetik Sensör: Yönleri manyetik olarak hesaplayan sensör.

Smart Interaction: Smart TV özelliği. Ses ve el hareketiyle kontrol sağlar.

Arabaların olmazsa olması: Araçlarda artık normal donanımdan sayılan park, far, yağmur ve mesafe sensörleri.

2Fotosel

Fotosel üzerine düşen ışık akışıyla doğru orantılı olarak gerilim üreten bir tür algılayıcıdır. Yani değişen ışık miktarı nedeniyle bir akım üretilir. Aslında sensör olarak ifade edilen algılama sistemleridir.

TIKLA  Her Bütçeye Uygun Yeni Takip Metodu

Otomatik lambalar, kapılar, ses kaydetme ve sesin yeniden üretilmesi, asansörler, musluklar, sokak lambaları, kağıt havlu makineleri, alarm sistemleri kullanıldığı alanlardır.

3Otomatik Kapılar

Artık bir binanın kapısının bizi görünce açılması sıradan bir olay. Nasıl çalışıyor diye düşünürseniz. Şöyle ki nesneyi algılar-algılamaz programlamaya göre gerekli düşük voltajlı elektrik sinyali kontrol paneline gönderir ve belli işlemlerden sonra kapı açılır.

4Aydınlatma Sistemleri

Lamba sensörü hareketi algılar ve (sıcaklık veya hareket yönünden) saptayarak kontrol paneline gönderir ve oluşan potansiyel farktan dolayı ışık açılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here