Nasıl dahi olabilirim diyenlere uzmanından 5 tavsiye

IQ ve EQ gibi kavramlar, son zamanlarda pek moda. Belirli bir IQ yani zeka seviyesinin üzerindeki insanlar, üstün zekalı ya da dahi olarak kabul ediliyor. Normal bir insanın zeka seviyesi 90 ila 109 arasında değişirken, 130 üzerinde IQ üzerindeki insanlar üstün zekalı, 150’nin üzerindekiler de “Dahi” ya da “Deha” olarak kabul ediliyor. Peki, bir dahi gibi düşünmek için ne yapmak gerekir?

1Merak ve Motivasyon

Elin oğlu üşenmemiş araştırmış. “Creavity” kitabının yazarı Profesör Mihaly Csikszentmihalyi aralarında 14 Nobel ödülü sahibi toplam 91 üstün zekalı kişiyle görüşmeler yapmış ve şu sonuca ulaşmış:

“Kendi alanlarında üstün başarılara sahip kişilerde özellikle şu iki özellik mevcut: Merak ve Yüksek Motivasyon. bu kişiler üzerinde çalıştıkları konularla ilgili inanılmaz tutkulu ve başarıya ulaşmak için fazlasıyla motiveler.”

2Ne kadar eğitim aldığınız değil, ne kadar çalıştığınız önemli

Leonardo Da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” tablosu

Sanılanın aksine yüksek doktora derecesi sahibi olmanız ya da ordinaryüs olmanız, sizi dahi yapmıyor. Aslında IQ’nuz ne kadar yüksek olursa olsun, bir dahi olarak kabul edilmenizi sağlayacak başarılar elde edebilmeniz, deli gibi çalışmanıza bağlı. Leonardo Da Vinci, Galileo, Beethoven gibi dahileri inceleyen Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Dean Keith Simonton, bu insanların hepsinin normal bir eğitime sahip olduklarını ancak inanılmaz çalışkan olduklarını belirtiyor. 10 bin saat kuralını mutlaka duymuşsunuzdur. Dahi olmaya giden yol, çok çalışmaktan geçiyor.

3Fikirlerinizi test edin

Picasso, Freud ve Stravinsky gibi isimleri inceleyen Howard Gardner, bu kişilerin yaptıkları çalışmalarda analiz-test ve geri bildirim üçgenini çok iyi kullandıklarını gördü. Bu kişiler, hayatta sürekli yeni fikirler bulup, bunları test etmişler, hatalarından ders alıp kendilerini geliştirmişlerdir.

4Kendinizi feda etmelisiniz

Dahi olmak kolay mı sandınız? Bu kişilerin hayatına baktığınızda hepsinin küçük yaşlardan itibaren kendilerini işlerine adadıklarını görürsünüz. Bir çoğu, okulda derslerine ve işlerine odaklanan ve popüler olmayan öğrencilerdi. Neredeyse özel hayatları olmayan, eşlerine ve çocuklarına bile zaman ayıramayan bu insanlar, kendilerini işlerine adayarak dahi olarak anılmanın hakkını vermişlerdi.

TIKLA  Meğer dünyada yedi değil sekiz kıta varmış

5İşinizi tutkuyla yapın, para kazanmak için değil

Dahi olmanın yolları eminim buradaki listeden daha uzundur ama şurası kesin, işinizi tutkuyla yaparsanız, er ya da geç sonuç alırsınız. Beethoven en güzel eserlerini para kazanmak için değil, ölümsüz aşkına ithafen yazmıştı. Einstein, ışık hızını hesaplarken, kafasında en son düşündüğü şey muhtemelen paraydı. Bu 5 ilkeyi uygularsanız belki dahi olamazsanız bile insanlar tarafından takdir edilecek ve siz öldükten sonra da hatırlanacak işlere imza atabileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here