Mısır piramitleri aslında böyle görünecekti

Mısır’daki piramitler, dünyanın en gizemli yapıları arasındadır. Nasıl inşa edildikleri, içlerindeki gizli odalar, hep merak konusu olmuştur. Yüzyıllar boyu milyonlarca ziyaretçi çeken Mısır Piramitleri, aslında günümüzdeki görüntüsünden çok farklı görünmeleri için inşa edilmiştir. Bu piramitler yapılırken, piramitlerin dış yüzeyi, güneşte parlasın ve çok uzaklardan rahatlıkla görülebilsin diye beyaz kireçtaşından yapılan bir malzemeyle kapatılmıştır. Ancak 1301 yılında meydana gelen şiddetli bir depremle, bu kaplamaların düştüğü sanılıyor. Eğer piramitlerin dış görünüşü günümüze kadar gelseydi, bu fotoğraftaki gibi olacaklardı.

Mısır Piramitleri
Gize’deki Keops, Kefren ve Mikerinos Piramitleri

İspanya’nın Barselona şehrinde “Bitmeyen Kilise” olarak bilinen “La Sagrada Familia Kilisesi” de, günümüzde bitirilmiş olsa, çok farklı bir görüntüye sahip olacaktı. Yapımına ünlü mimar Antoni Gaudi tarafından 1886 yılında başlanan kilise, Gaudi’nin 1926 yılında ölümüyle yarım kalmıştır. Günümüzde inşası halen devam etmektedir. Halktan gelen bağışlarla çok ağır şekilde devam eden inşaatın 2026 gibi bitmesi beklenmektedir. İnşaat bittiğinde kilisenin sağdaki fotodaki gibi görünmesi bekleniyor.

La Sagrada Familia
İspanya’daki La Sagrada Familia Kilisesi bitince sağdaki gibi olacak.

Bir yarım kalan proje de Birleşik Arap Emirlikleri’nden. İnşaasına yıllar önce başlanan ve dünyanın en uzun gökdeleni olması planlanan, 510 metre yüksekliğindeki Burç El Alem‘in 2009 yılında hizmete girmesi bekleniyordu.

Burç El Alem, finansal sıkıntılardan dolayı yarım kaldı
Burç El Alem, finansal sıkıntılardan dolayı yarım kaldı

Gökdelen tamamlanabilseydi, sağdaki gibi görünecekti. Ancak inşaat, 2013 yılında tamamen terk edildi. Bir diğer yarım kalan gökdelen ise Hindistan’ın Bombay şehrindeki Hindistan Kulesi oldu. 2011’de inşaatı duran gökdelen bittiğinde aşağıdaki gibi olacaktı.

Bombay'da inşaatı yarım kalan Hindistan Kulesi
Bombay’da inşaatı yarım kalan Hindistan Kulesi

Geçmişte yapılan görkemli yapılar, ya deprem gibi doğal afetler yüzünden, ya da savaşlardan yok olmaya yüz tutmuştur. İşte onlardan bazıları günümüze eksiksiz gelseydi böyle görüneceklerdi.

MS. 82'de tamamlanan İtalya'daki Kolezyum
MS. 82’de tamamlanan İtalya’daki Kolezyum
M.Ö. 5.yüzyılda inşa edilen Yunanistan'daki Partenon
M.Ö. 5.yüzyılda inşa edilen Yunanistan’daki Partenon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here