Kuzey Kutbunu soğutmak için dev klima inşa edilecek

Küresel ısınmanın, dünya için büyük bir tehdit oluşturduğunu artık herkes kabul ediyor. Buzulların hızla erimesi, sadece kutuplarda yaşayan canlıları değil, bütün dünyayı tehdit ediyor. Bilim insanları, şimdi bu erimeye son verecek çılgın bir fikrin peşinde.

Kuzey Kutbu için düşünülen proje, buzulların eriyip denize karışmasını kısmen de olsa engelleyebilir. Projeye göre, kutba dünyanın en büyük kliması inşa edilecek. Bu klima sayesinde hava sıcaklığı düşürülecek ve denizlerin yeniden donması sağlanacak. Proje tamamlanabilirse, maliyetinin 500  milyon dolar olması bekleniyor.

Eğer müdahale edilmezse, küresel ısınma yüzünden Kuzey Kutbu’nun 2030’da özellikle yaz aylarında buzul kalmayacağı tahmin ediliyor. Bir kaç yıl önce yapılan simülasyonlarda, buzulların yok olmasının daha uzun süre alacağı düşünülüyordu.

Şimdi Kuzey Kutbu’nu yeniden eski haline getirmenin iki yolu kaldı. Ya fosil yakıtlar tüketmekten ve dünyayı ısıtmaktan vazgececeğiz ya da kutbu soğutacağız. Fikri ortaya atan kişi Arizona Devlet Üniversitesi’nden Prof.Steven Desch. Desch’e göre, rüzgar enerjisiyle çalışacak milyonlarca pompa, deniz yüzeyindeki buzul kalınlığını 1 metre kadar arttırabilir.

Bilim insanlarına göre, buzulun kalınlığının 1 metre artması demek, sürecin 17 yıl ötelenmesi anlamına geliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here