Konunun uzmanından çocuğunuza matematiği sevdirmenin 6 yolu

15 yılı bulan eğitim serüvenimiz boyunca aldığımız, günlük hayatta pratik karşılığı olan nadir derslerden biri matematiktir. Seveni de vardır bu dersin, nefret edeni de. Çocuğunuz matematikten hoşlanıyorsa sorun yok, ancak matematik en büyük kabusum diyorsa işte derdinize derman olabilecek, konunun uzmanı Stanford Üniversitesi Matematik Eğitimi Profesörü Jo Boaler’den  6 önemli tavsiye:

1. Oyunla sevdirmek

matematik2

Bazen çocuklarımızın, çocuk olduğunu unutuyoruz. Çocuklara matematiği sevdirmenin en güzel yollarından biri, onları oyun ve puzzle tarzı bulmacalarla oynamaya teşvik etmektir. Ödüllü Matematikçi Sarah Flannery anılarında matematiğe olan ilgisinin okulda aldığı eğitimden değil çocukluğunda evde oynadığı matematik oyunlarından ve bulmacalardankaynaklandığını söyler. Özellikle zarla oynanan oyunlar, çocukların matematikten hoşlanmasını ve rakam algısının gelişmesini sağlar.

2. Çocuk mantığını anlamaya çalışın

matematik3

Sürekli teşvik edin ve asla matematik problemleri ile uğraşan çocuklara yanlış yaptığını söylemeyin. Bunun yerine düşüncelerinin arkasındaki mantığı anlamaya çalışın. Her zaman kendilerine göre haklı bir yaklaşımları vardır. Mesela eğer çocuğunuz 3 ile 4’ü çarpıp, 7 buluyorsa ona şu şekilde yaklaşın:

“Ne düşündüğün anlayabiliyorum, 3 ve 4’ü toplamak için ne yapılması gerektiğini bildiğini görebiliyorum, çarpma yaparken ise 3 tane 4’ü gruplarız.”

3. Asla Matematiği hız ile alakalandırmayın

matematik7

Hızlı bir şekilde soruları çözmek önemli değildir. Çocuklara matematik sorularını hızlı çözmeleri için baskı yapmak, bu derse yönelik endişesini başlatmanın en etkili yoludur, özellikle de kızlarda. Hatırlatma kağıdı yada benzeri hız artırıcı yöntemler yerine alternatif görselleri kullanın.

4. Geçmişteki kötü hatıraları unutun

matematik5

Matematik ile alakalı kendi negatif hatıralarınızı çocuklarınızla asla paylaşmayın, özellikle eğer bir anne iseniz. Araştırmalar annelerin, kızları ile negatif tecrübelerini paylaşınca, kız çocuklarının matematik becerilerinin azaldığını göstermiştir.

5. Rakam algısını teşvik edin

matematik4

Matematikte yüksek becerili öğrencileri, düşük becerili öğrencilerden ayıran faktör rakam algısıdır. Rakam algısı rakamın büyüklüğü hakkında bir fikre sahip olup, rakamları birbirinden kolayca ayırıp ekleyebilme becerisidir.[highlight color=”blue”] Mesela 29 ile 56’yı birbiri ile toplarken 56’dan bir alıp toplamı 55+30 şekline dönüştürebilirsiniz.[/highlight] Bu şekilde toplamayı yapmak çok daha kolaydır. Rakamları bu şekilde manipüle edebilmek rakam algısıdır ve sahip olunması gereken önemli bir özelliktir.

TIKLA  Üç boyutlu kalem yazıcıdan şahane eser

6. Gelişme potansiyeline odaklanın

A frustrated, upset child, or child with learning difficulties.

Çocuklara, zeka ve kabiliyetlerin gelişebileceği (growth mindset) algısını teşvik edip matematikte sınırsız bir potansiyele sahip olduklarını ve matematikte iyi olmanın çok çalışmakla alakalı olduğunu söylemek çok önemlidir. Zeka ve kabiliyetlerin gelişebileceği algısına sahip çocuklar, zorluklarla karşılaştıklarında daha iyi performans sergileyip okulda daha başarılı olabiliyorlar.

Bunun aksine zeka ve kabiliyetlerin sabit (fixed mindset) olduğuna inanan çocuklar zor bir soru ile karşılaştıklarında,  [highlight color=”blue”] “Ben zaten matematiği güçlü birisi değilim”[/highlight] sonucuna ulaşabiliyorlar. Veliler,  çocuklarına, çalışarak değil de zeka ve kabiliyetle matematikte başarılı olduklarını söylemeleri, onlara zarar verir.

Çocuklar, zorluklarla karşılaştıklarında ve bir yerde başarısız olduklarında, aslında o kadar da zeki olmadıklarını düşünmeye başlar. Doğrudan çocuğun zekasını övmek yerine, “Bunu öğrenmiş olman çok iyi”, “Bu konuda düşünme şeklini gerçekten çok sevdim” benzeri cümleler kullanılabilir. Çocuklar size bir sorunun zor olduğunu yada hata yaptıklarını söylerler ise; “Bu harika bir şey, beynin gelişiyor” diyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here