Kanserle mücadele için koşan anne-babalara, bağışlarınızla destek olun

Lösemi ya da halk arasındaki bilinen adıyla kan kanseri. Kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bu kanser türü, özellikle çocuklara musallat oluyor. Savunma mekanizmasını zayıflatan hastalık, ileri aşamalarda kırmızı kan hücresi eksikliği anemiye, nefes darlığına neden olabiliyor. Bunun yanı sıra zayıflık ve yorgunluk, ateş, bazı nörolojik semptomlar, dişe tlerinde şişkinlik ve kanamalar gibi belirtileri de vardır.

Ülkemizde her yıl yaklaşık 165 bin kişiye kanser teşhisi konuyor. Bu sayının 4.500’ünü lösemili yani kan kanserli hastalar oluşturuyor. Ne yazık ki, lösemiye yakalananların üçte biri çocuk. Yani her yıl 1.500 çocuk, lösemiyle mücadele ediyor.

Tok açın halinden anlamaz demişler. Hastalık sadece çocukları değil, onların anne-babalarını da vuruyor. Hastalıkla mücadelede moral ve motivasyon çok önemli. Bu yüzden hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, löseminin umutsuz değil, tersine iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide %85’lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının açıklanması tedavinin en önemli basamaklarından biri.

Bu hastalığa karşı duyarlılığı arttırmak için en çok çaba gösteren sivil toplum örgütlerinden biri LÖSEV yani Lösemili Çocuklar Vakfı. Vakıf bu yıl düzenlediği RUNATOLİA 2017- BİZ KOŞALIM, ONLAR YAŞASIN!” etkinliği çerçevesinde, yüzlerce gönüllü koşacak. Bu gönüllüler, açtıkları web sayfalarıyla hem hastalığa dikkat çekiyor, hem de kanserle mücadele için bağış topluyor.

Siz de bu linke tıklayın ve gönlünüzden ne koparsa kampanyaya destek olun. 

Bu yıl ki RunAnatolia koşusu, 5 Mart 2017 Pazar günü yapılacak. Koşu, Antalya’daki Cam Piramit Önü’nden başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here