Ispanak yaprağından, canlı doku üretmeyi başardılar

İşte size bir “El oğlu uzaya gidiyor, biz nelerle uğraşıyoruz” haberi daha. Sağlıktaki teknolojik yenilikler sayesinde insan ömrü uzuyor. Özellikle organ nakli konusundaki yenilikler baş döndürücü. ABD’nin Massachusetts şehrindeki Worcester Politeknik Enstitüsü bilim insanları, inanılmaz bir buluşa imza attı. Araştırmacılar, ıspanak yaprağını, kanı taşıyabilen, yaşayan bir kalp dokusuna dönüştürmeyi başardı.

Yukarıdaki videodan da görülebileceği gibi, ıspanak yaprağının sadece bir yaprak olmadığını ispatlayan bilim insanları, gelecekte organ naklinin yerini tutabilecek önemli bir buluşa imza atmış.

Her ne kadar, yapay doku üretimiyle ilgili çalışmalar olsa da, bunlar organik dokuların yerini tutamıyor. Yapraklardaki damarlı yapıdan yola çıkan araştırmacılar, önce ıspanak yaprağındaki hücreleri yok etmişler, sonra da yapraktaki kanallara selülozla birlikte kas hücreleri enjekte etmişler.

Sadece 5 gün sonra, buradaki hücreler, tıpkı gerçek bir kalp dokusu gibi hareket etmeye başlamış. İleride bu tekniği geliştirerek, kalp üzerinde zarar görmüş organik dokuların onarılabileceği düşünülüyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here