Hz. Muhammed Allah’ın Elçisi-28 Ekim’de Sinemalarda

İslam Peygamberi Hz.Muhammed’in hayatını (SAV) anlatan 1976 tarihli “The Message / Mesaj” filmi, batı dünyasında olmasa da, İslam aleminde oldukça ses getirmişti. Ancak aradan geçen 40 yıldan bu yana, Mısırlı yönetmen merhum Mustafa Akkad’ın çektiği o filmin bir benzeri çekilememişti.

976 tarihli filmin müzikleri, “En iyi film müziği” dalında Oscar’a aday olmuş, bu dalda ödülü ise 1977 tarihli “Star Wars / Yıldız Savaşları” kapmıştı. Batı dünyasının filme burun kıvırmasına rağmen, Peygamberimizin hayatını anlatan film, her Ramazan’da TV ekranının vazgeçilmezlerinden oldu. Fransız müzisyen Maurice Jarre imzalı müzikleri ise müslümanların kalbinde ayrı bir yer edindi.

1

Uzun yılların ardından, bu cesaret isteyen işe İranlı dünyaca ünlü yönetmen Mecid Mecidi soyundu.

2

1959 İran doğumlu ünlü yönetmen, “Cennetin Çocukları”, “Cennetin Rengi”, “Serçelerin Şarkısı” gibi filmleriyle tanınıyor. Mecidi, Hz.Muhammed’in hayatını üç bölümde anlatmayı planlıyor. Filmin ilk bölümü 28 Ekim’de Türkiye’de vizyona giriyor.

3

30 milyon dolara çekilen ilk bölüm, Peygamberin doğumundan 12 yaşına kadarki kısmı anlatıyor.

4

Üç bölümün toplam maliyeti yaklaşık 50 milyon doları bulacak. Bu da, seriyi, İran sinemasının bugüne kadar ki en pahalı filmleri yapıyor.

7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here