Hindistan’ın canlı köprüleri, görenleri hayrete düşürüyor

Hindistan’ın kuzey doğusundeki Megalaya eyaleti, dünyanın en nemli bölgelerinden biri olarak biliniyor. Megalaya, öyle yeşil ve öyle yağmurlu ki, yıllık ortalama 11 bin 873 mm yağış alıyor. Türkiye’nin en yeşil ve yağışlı ili Rize’nin ortalama 1860 mm yağış aldığını düşünürseniz, Megalaya’daki yağış miktarını anlayabilirsiniz.

Bol yağış alan Megalaya, derin vadileri ve uzun şelaleleriyle ünlü

Bangladeş’in hemen üstünde yer alan bu yerin bir diğer özelliği ise canlı köprüleri.

Megalaya halkı, sarp ve dağlık arazide ulaşım için çözümü bulmuş. Yağmurun hiç eksik olmadığı ve ağaçların metrelerce kök salabildiği bölgede, ağaç kökleri doğal köprü haline getirilmiş.

Ağaç köklerinden yapılan canlı köprüler, göz kamaştırıyor.

Yüzyıllardır bu bölgede yaşan Hasi yerlileri, sürekli sellerin olduğu, ulaşımın çok zor olduğu derin vadileri birbirine bağlamak için bambudan köprüler yapmış. Ancak bambu köprüler, sert hava şartlarına dayanamayınca yeni bir çözüm üretmişler.

Megalaya’nın ağaç kökünden yapılan köprüleri

Günümüzden 180 yıl önce, sağlam köprü için çözüm arayan kabilenin büyükleri, çareyi ağaç köklerinden köprü yapmakta bulmuş. Yıllarca sabırla uzatılan ağaç kökleri, ırmak ya da derelerin karşı kıyısına ulaşıncaya kadar titizlikle bakılıyor.

Megalaya’nın yaşayan köprülerinden biri

Ağaç köklerinin karşı kıyıya uzanıp, tam bir köprü alması için 15-20 yıl arasında süre geçmesi gerekiyor. Bölgedeki en eski canlı köprü tam 100 yaşında. Kendi kendine büyüyen köprüler, hiç bir selin yıkamayacağı çok güçlü yapılara dönüşüyor.

Şimdilerde devlet, çelikten köprülerle köyleri birbirine birleştirmiş. Ağaç köklerinden köprü yapma işi artık daha çok turistik bir hale dönüşse de, bölge sakinlerini hala, bu eski geleneği sürdürmeye çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here