Her gün temizlenmesi gereken eşyalar

Herkes temiz ve düzenli bir eve bayılır, ancak her gün saatlerce temizlik yapacak kadar zaman yok. Buna rağmen, evinizde diğer eşyalardan çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. İşte size her gün temizlemeniz gereken bazı şeylerden bir demet.

1Makyaj Takımları

Aynı makyaj fırçasını uzun süre kullanırsanız, kolayca yüzünüze bulaşabilecek her türlü kötü bakteri ve mikrop size bulaşabilir. Bu nedenle her kullanımdan sonra makyaj takımlarınızı ılık sabunlu suda temizlemeniz çok önemlidir.

2Kesme Tahtaları

Ağaçtan yapılmış spatula veya kesme tahtaları kullanıyorsanız, işiniz bittiğinde her seferinde birkaç dakika için bir ölçek su ve bir ölçek sirke karışımına batırın. Bu, yüzeylerindeki bakteri ve mantarları öldürmenize yardımcı olacaktır. Üstelik, herhangi bir kesme tahtasının düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. Bu amaçla, yarım litre sıcak suda 1 çay kaşığı kabartma tozu karışımı kullanın. Bu çözümü kesme tahtasının yüzeyine uygulayın. 5-10 dakika kadar bekletin, ardından kesme tahtasını akan su altında yıkayın.

3Kirli Bulaşıklar

Kirli yemekleri ertesi sabaha kadar lavaboda bırakmak, kötü bir alışkanlıktır. Bulaşık makinesini kullanıyorsanız, bulaşıkları elle yıkamayın sadece yemek artıklarını temizleyin. Her yemekten sonra bulaşıkları hemen yıkamak her zaman en iyisidir.

4Lavabolar

Ellerinizi veya bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra lavabonun da temiz olacağını düşünebilirsiniz. Aslında lavabonuz sayıda mikrop ve bakteri barındırıyor olabilir.

5Bulaşık Süngeri

Süngeriniz mutfağınızdaki en kirli şey olabilir. Tencere, tabak ve kesme tahtalarını yıkamak için kullanırız. Bir süngeri dezenfekte etmenin en iyi yolu mikrodalgaya koymaktır. Tek yapmanız gereken iyice yıkayıp, ıslak süngeri, düşük güçte bir ila iki dakika mikrodalgaya koymaktır. İşlemi dikkatle izlediğinizden emin olun: herhangi bir duman görürseniz derhal mikrodalgayı kapatın. Unutmayın: Metalik bölümü olan süngerler bu yöntemle sterilize edilmemelidir.

TIKLA  Desenli göz farları, bu yazın yeni trendi olabilir

6Banyo

Kirli banyo karolarını temizlemek için, duş duvarlarını her duştan sonra hızlı bir şekilde silin. Banyoyu kuru tutmak, bakteri, küf oluşumunu önlemenize yardımcı olacaktır.

7Anahtarlar

Anahtarlar, asansör düğmelerine kıyasla daha fazla bakteri barındırıyor. Kural olarak, anahtarlarımızı hiçbir zaman temizlemeyiz. Ceplerimiz kirli olabilir ve anahtarları genelde her yere bırakırız. Sonuç olarak, anahtarla inanılmaz miktarda bulaşıcı bakteriyi eve getiriyoruz. Bu yüzden antiseptik mendil ile temizlemek çok önemlidir.

8Mutfak Havluları

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here