Hacker’ların paranızı çalmasını engelleyin

58207b2e18c77303f4cadef8

1Hacker’lar sadece PC dosyalarınızın peşinde değil,artık paranızı da istiyorlar.

Microsoft çalışanı aldatmacasını duymuş olabilirsiniz. Bilmeyenler için şöyle özetleyelim: Hırsız sizi arıyor(Microsoft çalışanı olduğunu iddia ederek), PC’nizde bir hata tespit edildiğini belirtiyor ve size ücretsiz çözüm sunuyor. Tabi bu şarlatanlıktan haberdarsanız hemen telefonu kapatıyorsunuz. Peki ya hırsız hakkınızda birçok bilgiye sahipse?

Yeni tür telefon üzerinden yapılan hırsızlıkklar genelde bu şekilde yürütülmekte. Arayıcı kendini internet veya telefon sağlayıcınızın ve hatta PC’nizi üreten firmanın temsilcisiymiş gibi tanıtıyor.

Şüphelenmiş gibi davranırsanız sizi rahatlatmak adına size elinde bulunan ev adresiniz,doğum tarihiniz ya da telefon numaranızı söylüyor. Fakat diğerlerinin aksine Microsoft telefon şarlatanlığının hedefi size ihtiyacınız olmayan tek seferlik ücretsiz bir hizmeti satmak değil.

Asıl amaçları size yeni bir geniş bant,telefon ya da PC teklifinde bulunmak. Tabi bu ‘harika’ teklifi tamamlamak adına sizden kredi kartı bilgilerinizi istiyorlar.

Bu dakikadan sonra hırsızların eline banka hesaplarınızı boşaltmak adına tüm kozları vermiş oluyorsunuz. İşin etkileyici yanı ise bu suçluların kişisel verilerinizi elde etmek adına girdikleri çaba. Bu bilgileri ele geçirmek adına gerçeğinden ayırt edilemez kimlik avı mailleri yaratabiliyor.

Bütün bir web sitesini hack’leyebiliyor ya da yazışmalarınızı kayıt ederek,sevdiğiniz bir yakınınızın bir kaza geçirdiğini size mail yoluyla haber verebiliyorlar. Yazımızda sizlerle bu tür en sofistike dolandırıcılıkları bile kilometrelerce öteden tespit etmenin yollarını göstereceğiz. Böylece zor kazandığınız paranızı güvende tutabileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here