Gizemi hala çözülememiş, yeryüzündeki 13 antik mekan

Dünyada öyle yerler var ki, bilim ve teknolojideki ilerlemelere rağmen, bu yerlerin üzerindeki gizem perdesi hala kalkmış değil. O yerlerden bazılarını sizler için derledik.

13Stonehenge, İngiltere

Efsaneye göre, tam olarak ne işe yaradığı anlaşılamayan bu taş yapılar, Kral Artur’un baş büyücüsü Merlin tarafından yapılmış. Fakat bu taşların tarihi, Kral Artur efsanesinden bile eski. Taşların bulunduğu bölgenin yakınlarında kayalık bölge olmaması kafaları daha da karıştırıyor. İngiltere’nin Wiltshere şehri yakınlarındaki “Stonehenge”, “Asılı taşlar” anlamına geliyor. Taşların geçmişi milattan önce 5 bin yılına kadar gidiyor. Kimilerine göre bu yapı, yıldızları takip etmek için bir gözlem evi, kimilerine göre ise bir tapınak. Bu binlerce ton ağırlığındaki kayaların buraya nasıl getirildiği ve domino taşı gibi üst üste nasıl dizildiğiyle ilgili bir dizi teori var ama İngiltere’deki kayalar, gizemini hala koruyor.12Baalbek, Lübnan

Lübnan’ın Bekaa vadisi yakınlarındaki Baalbek şehrindeki bu yapı, M.Ö. 1100 yılında Finikeliler tarafından yaptırılmış. Bu yapıyı gizemli hale getiren, bugün bile hayranlık uyandıran mimarisi. Her biri 1000 ton ağırlığındaki taş blokların, nasıl taşındığı ve bu tapınak inşa edilirken kusursuz biçimde nasıl yerleştirildiği hala bir muamma. Mısır’daki piramitleri oluşturan taş blokların her birinin sadece 90 ton olduğu düşünülürse, bu yapının büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır.

11Newgrange, İrlanda

İrlanda’nın Dublin kentinin 50 kilometre kuzeyinde yer alan Newgrange adlı bu yapının Mısır piramitleriyle aynı dönemde hatta onlardan bile daha eski bir dönemde inşa edildiği sanılıyor. Yapının tam ortasında bir anıt mezar bulunmuş. Yazılı kayıt olmadığı için bu taş yapıyla ilgili bilgiler, genellikle yoruma dayalı. Burayı inşa eden insanların çok zengin ve  zeki oldukları sanılıyor. Çünkü metalin olmadığı bir dönemde inşa edilen yapı için on tonu bulan kayalar kullanılmış ve mezarın içine uzanan 19 metre uzunluğunda, 2 metre yüksekliğinde bir geçit yapılmış. Harç kullanmadan yapılan kemerli çatıyı dikmek bile büyük bir ustalık gerektiriyor. Bu gizemli yapı, 1699’da bir işçi tarafından tesadüfen keşfedilmiş.

10Kuzey Kafkasya Dolmenleri, Rusya

Yan yana aralıklı olarak dizilmiş, büyük yassı taşla bunların üstüne yatay olarak yerleştirilmiş yine büyük yassı taşlardan oluşan ve genellikle mezar olarak kullanılmış tarih öncesi yapılara “Dolmen” deniyor. Bu dolmenlerin en ünlülerinden biri Kuzey Kafkasya’daki ormanlık alanda yer alıyor. M.Ö. 5 bin yıllık bu yapı, öylesine ince bir işçilikle yapılmış ki, tonlarca ağırlıktaki kayaların arasında ancak bir bıçağın sığabileceği kadar açıklık bulunuyor. Volkonsky dolmeni’nin insanları iyileştirme gücü olduğuna inanılıyor.9Tikal, Guatemala

Guatemala’daki yağmur ormanlarının içine gizlenmiş bu muhteşem yapı, Maya’lara ait en büyük tapınaklardan biridir. Zamanının çok ötesinde bir teknolojiyle inşa edilen bu yapılar, sadece tapınak değil, aynı zamanda araştırma merkezi, mezarlık ve daha bir çok işlevi içinde barındırıyordu. “Tikal” adının tam olarak nereden geldiği bilinmese de, bu şehre “Seslerin Şehri” denmektedir. Çünkü bir fısıltı bile Tikal’da yankılanabilmektedir.

8Bolşoy Zayatski Adası’ndaki taş labirentler, Rusya

Rusya’daki Solovetsky adaları, ilginç taş labirentlere ev sahipliği yapmaktadır. Yerel halk, bu gizemli labirentlere “Babil” adını takmıştır. Labirentlerin giriş ve çıkışı aynıdır. Ancak bu labirentlerin kim tarafından ve ne amaçla yapıldığı hala çözülememiştir. Kimileri bu yapıların eğlence amaçlı inşa edildiğini söylese de, labirentlerin öteki dünyaya açılan ruhani kapılar olduğunu iddia edenler de vardır.TIKLA  Çin’de 500 yıllık kadın ceseti bulundu...

7Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Deniz seviyesinden 900 metre yüksekte, kayaların içine oyulmuş bu gizemli anıt yapı, inanılmaz bir sabrın ürünüdür. Lut gölü ile Akabe körfezi arasında yer alan Petra antik kenti M.Ö. 400 yılında Nebatiler’e başkentlik yapmıştır. Arapların El Hazne yani Hazine olarak adlandırdıkları bu gizemli kent, 100 kilometrelik bir alana yayılmıştır. Kayalara bu binaların nasıl inşa edildiği hala gizemini korumaktadır. Çünkü binanın yapıldığı tarihte inşaat iskeleleri henüz keşfedilmemişti.

6Taş Küreler, Kosta Rika

Kosta Rika’da okyanus kıyılarında bulunan bu taş küreler, gizemini bugün de korumaktadır. İspanyolların Güney Amerika’yı keşfinden önce muhtelemen M.S. 600 yüzyılda yapılan kürelerden 300’den fazla bulunmaktaydı. Ancak bu kürelerle ilk karşılaşan insanlar, içlerinde hazine olabileceği inancıyla bir çoğunu tahrip ettiler. Bu kayaların gezegenleri ya da burçları mı temsil ettiği hala bilinmemektedir.

5Toprak Askerler, Çin

Terrakotta Ordusu olarak da bilinen toprak askerler, ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunmuştur. Qin Shi Huang henüz hayattayken M.Ö. 246 yılında başlanan mezarının inşası 30 küsür yıl sürmüş, inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır. Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklıdır. Kazı alanında çoğu hala toprak altında 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmektedir. Çin İmparatoru’nun bu askerleri neden yaptırdığı hala bilinmemektedir.4Angkor Vat, Kamboçya

Kamboçya’nın Siem Reap kentinin 6 kilometre kuzeyindeki Angkor Vat antik şehri, M.S. 1115-1145 yıllarında Kral II. Suryavarman tarafından yaptırılmıştır. Khmer mimarisinin en önemli örneklerinden birisidir ve Kamboçya ile özdeşleşmiştir; ülkenin ulusal bayrağının üstünde de betimlenmektedir. Bu tarihi yapı, Batılılar tarafından ilk kez 1858’de Fransız doğa bilimci Henri Mouhot eliyle keşfedilmiştir.

3Timbuktu, Mali

Efsaneye göre bu tarihi yapının olduğu yerde, Buktu adında yaşlı bir adam yaşıyordu. Bu adama ait su kuyuları, buraya gelen karavanlara ev sahipliği yapıyordu. Tuareg dilinde kuyu, “Tim” demektir. Timbuktu kelimesi kuyu ve Buktu kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Afrika ülkelerinden Mali’de yer alan bu mekan, çöl ortasına yapılan bir dizi camiden oluşmaktadır ve İslamiyet’in Afrika’da yayılmasında önemli bir rol oynamıştır.

2Paskalya Adası Heykelli, Şili

Büyük Okyanus’ta Şili’nin 3700 kilometre batısında yer alan Paskalya Adası, Moai adı verilen dev heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Ada, bir dönem köle tacirlerine ev sahipliği yapmıştır ve ne yazık ki, ada yerlilerinin torunlarından hayatta kalan kimse kalmadığı için bu yapıların gizemi çözülememiştir. Taş heykellerin 1500 yıllık olduğu tahmin edilmektedir.

1Büyük Gize Sfenksi, Mısır

Mısır’daki bu gizemli yapının Firavunlar tarafından yaptırıldığı sanılıyordu. Ancak son dönemde yapılan araştırmalar, Sfenks’in gövdesindeki aşınmaların, sudan kaynaklandığını ortaya koydu. Yani bu yapı, Firavunlardan çok daha önceki dönemlerde yapılmıştı ve Kutsal Kitaplarda bahsedilen Nuh Tufanı’na benzer bir büyük bir selden etkilenmişti. Bu da Sfensk’i çok daha gizemli hale getiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here