Gerçekte gözünüz hangi renk?

Göz rengi, güzelliğin alamet-i farikalarından biridir. Eğer kuzey ülkelerinde yaşıyorsanız, mavi, açık mavi renkler sıradandır ama kahverengi gözlü birisi, güzelliğiyle ön plana çıkabilir.

Ülkemizde ise mavi az bulunan göz renklerinden biri olduğu için daha kıymetlidir. Aslında göz rengi, bir özellikten ziyade, gözdeki bazı pigmentlerin varlığı ya da az oluşuyla ilgili bir durumdur. Göze rengini veren  bu doku, koroid diye adlandırılır. Koroid ne kadar pigment (renk molekülü) içerirse, gözün rengi o kadar siyaha döner ve ne kadar az pigment içerirse o kadar da açık renge döner (mavi). Albinolarda gözlerin kırmızı olmasının nedeni de budur.

Kendi göz renginizi aşağıdaki listeden seçebilirsini:

Açık kahverengi göz: Kahverenginin açık tonuna sahip göz rengi
Kahverengi göz: Koyu kahverengi göze göre çok daha az görülen göz rengidir.
Koyu kahverengi göz ya da kapalı kahverengi göz: Bol pigment içerir ve çaprazlamada her zaman baskın çıkar. Koyu Kahverengi en sık görülen göz rengidir.
 Siyah göz: Siyah olarak tanımlanan gözler aslında tamamen koyu kahverengindedir.
Mavi göz: Bu renk yeni bir mutasyona dayanır. Yaklaşık beş bin yıllık bir genden kaynaklanır. İris tabası, az melanin içerdiğinden dolayı gözler mavidir. Bazı maviler çok parlak, hatta parlement mavisi kadar kontrastlı olabilirken bazılarıysa buğulu ve soluk olabilir.
Yeşil göz:Tıpkı mavi göz gibi az pigment barındırır pigmentin yapısında yağ da bulunur, zeytin yeşili, zümrüt yeşili, orman yeşili gibi yeşilin tonları bunların karışımı veya desenleri olabilir.
Ela göz (İçi kahverengi,dış halka yeşildir.)
Kehribar ile yeşil veya mavi ile yeşil ya da mavi ile kehribar çaprazlamalarından doğan melezdir. İrisin merkezine doğru renk yeşile veya kehribara döner, dışı mavi veya yeşil olabilir.Ayrıca her çeşit ela gözde mavi ve yeşil gibi az pigment barındırır.
Kehribar göz:Güneşte, kahverenginden daha çok turuncu rengindedir.
Sarı, açık kahverengi, turuncu, altın rengi, gibi sarı tonlarını barındırır. Kırmızı sarı karışımı gibi kahverengin bir tonuna benzer. Kehribar tonu göz renklerini lipokrom pigmenti oluşturur.
Gri-Mavi göz:Çok ender rastlanır. Gümüşî gri olabildiği gibi hafif yeşil desenleri bulunabilir.
Kırmızı göz:Akşınların göz rengidir. Hiç pigment yoktur, ışığa çok hassastır ve göz bebekleri de kırmızıdır.
Heterokromiya iridis: İnsan ya da çift gözlü canlılarda, iki gözün irislerinin birbirinden farklı renkte olması durumudur.Heterokromiya iridis özelliği taşıyan insan gözleri: Bir gözü kahverengi iken, diğeri kehribardır.
TIKLA  Bu testi mutlaka deneyin inanamayacaksınız!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here