Geleceği günümüze taşıyan bu icatlar gerçekten şaşırtıcı

Uzay Yolu ya da Yıldız Savaşları filmlerinde gördüğümüz, alengirli cihazlar icat edileli çok oldu. Kendiliğinde açılan kapılar, düz ekran televizyonlar, tek bir tuşla uzaktaki biriyle konuşabileceğiniz cep telefonu benzeri aletler… Günümüzde artık, bunların çok daha iyisi ve gelişmişi var. Bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz ama henüz icat edilmeyen şeylerin başında ise ışınlama teknolojisi ve ışık hızıyla gidebilen uzay araçları geliyor. Ama geleceği günümüze taşıyan öyle icatlar var ki, yapanları gerçekten tebrik etmek gerekiyor.

1Parmaklarınızı cetvel olarak kullanın

Genellikle bir eşya alacağımız zaman, şöyle göz ucuyla bakar, hatta bazen kaç karış olduğunu ölçerek, uzunluğunu tahmin etmeye çalışırız. Ya  iki parmağımızı cetvel gibi kullanabilseydik? İşte iki elin işaret ve baş parmaklarına takılarak çalışan bu minik cihaz, bu işlevi görüyor. Geriye sadece parmaklarınızla oynamak kalıyor.

2Renk tarayıcı kalem

İşte uzay çağından günümüze ışınlanmış gibi duran bir icat daha. Bu kalemi, herhangi bir nesnenin ya da mesela bir yaprağın üzerine tutuyorsunuz. Rengi tarayan kalem, tıpkı bir bukalemun gibi o renkte yazmaya başlıyor. Ne harika değil mi?

3Köpeklere dijital tercüman

Bir havlama “evet”, iki havlama ise “hayır” demek. Köpeğinizi bu şekilde eğittiyseniz sorun yok. Ancak bazen karışık sinyaller alabilirsiniz. Köpeklerin dilinden anlayan bu dijital tercüman, onların ihtiyaçlarını kelimelere döküyor ve bir bakıma köpeğinizin sizinle konuşmasını sağlıyor.

4Karanlıkta ışıldayan bitki

Avatar filmindeki kökleri ışıl ışıl parlayan ağaçları andıran bu bitki gerçek. Işık saçan bakterilerin genleriyle oynayan bir grup biyo-kimyacı, ortaya böyle kökleri parıldayan muazzam bir tütün bitkisi çıkarmış. Ne işe mi yarayacak? Herhangi bir enerji kaynağı kullanmayan bu bitki, ileride çok işe yarayabilir.

5Minik ama çok minik yazıcı

Tamam yazıcınız çok portatif olabilir ama eminim fotoğrafta gördüğünüz bu minnacık printer kadar küçük değildir. İsrailli Zuta adlı firmanın geliştirdiği bu yüzük kutusu büyüklüğündeki printerdan, bir akıllı telefon yardımıyla her şeyi yazdırabiliyorsunuz.

TIKLA  Erkeklerin Usturayla İmtihanı

6Baz istasyonu olmadan cep telefonunuzu kullanabilirsiniz

GoTenna adlı bu kalem büyüklüğündeki cihaz, cep telefonlarının çekmediği ortamlarda, iki cep telefonu arasında iletişimi sağlıyor. Nasıl mı? Düşük frekanslı radyo sinyalleri yayarak. Tabii iletişim kuracağınız diğer kişide de, aynı cihazdan olması gerekiyor. Fena fikir değil!

7Parmak okuyucu

Bu cihaza parmak okuyucu dedim ama aslında o hem bir okuyucu, hem bir tarayıcı. Parmağınıza takarak kullanabileceğiniz bu küçük tarayıcı, kitaptaki metinleri sesli olarak size okuyor, hatta metin başka bir dildeyse tercüme bile ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here