Evlilik programlarının dizilere rakip olmasının 7 nedeni

Adı “Evlilik programı” olan ancak henüz kimseyi evlendirdiğine şahit olmadığımız programlar, pıtrak gibi çoğaldı. Neredeyse her kanalda aynı programın farklı yüzlerle yapıldığına şahit oluyoruz. Bu dizilerin, hem seyirci, hem kanal yönetimi, hem de yapım şirketleri nezdinde bu kadar popüler olmasının nedenlerini sizin için toparladık.

1Maliyet

Evet yanlış duymadınız maliyet, yani “Zor Ölüm” serisinin sert polisi John McLane’nin de dediği gibi sebep her zaman paradır.

http://drsucre.tumblr.com/post/134483669799/welcometotheparty

Diyelim en az iki başrollü, orta halli bir dizi çekeceksiniz. Bölüm başı maliyetiniz nereden baksanız en kötü yarım milyon lirayı bulacaktır. Biraz daha kalite katalım dediniz mi bu maliyetlerin 2-3 milyonları bulduğunu biliyoruz. Oysa bir evlilik programını çekmek için, çok meşhur olmayan bir sunucu, orta karar bir orkestra ve her mahallede bulabileceğiniz 5 dakikalık şöhret meraklısı bir salon dolusu insan bulabilirsiniz.

2Senaryo

Senaryo bir diziyi dizi yapan şeydir. Mükemmel görüntüler, harika bir müzik, dört dörtlük ve kötü bir senaryoyla ortaya iyi bir seyirlik çıkmayacağını herkes bilir. Üstelik her hafta 90 dakikalık dizi için orijinal senaryo üretebilmek çok zordur. Oysa evlilik programlarında her bölüm, senaryo doğaçlama yazılıyor. Yazara gerek olmadığı gibi sürekli devam eden bir konuya da gerek yok.

3Daha çok gözyaşı, daha çok reyting

Evlilik programlarında dram, trajedi, komedi ne ararsanız bolca var. Ailesini kaybedenler, 8.evliliğini yapanlar, iki eski karısını öldürüp 3.yü arayanlar, yetiştirme yurdundan kaçanlar, aile içi şiddet, evlat hasreti, her bölümde değişen aşklar, dedikodular… Bu kadar olayı bir dizi bölümüne sığdırmak mümkün değil. Ayrıca bu kadar derin hayal gücüne sahip senaristlerimiz de yok.

4Çekim maliyeti

İşin bu kısmı seyirciyi değil de daha ziyade kanalı ve yapımcıyı ilgilendiriyor. Dolduruyorsunuz 50-60 kişiyi bir stüdyoya, her gün aynı mekan, aynı dekor, aynı set. Ama bir dizi çektiğinizde iç mekan, dış mekan derken maliyetler artıyor. Hele bir de dönem dizisi çekiyorsanız, tarihi dekorlar, kostümler cabası…

TIKLA  İnternet hayatımızı ne kadar değiştirmiş olabilir?

5Eskimeyen yüzler

Dizilerde 3 bilemediniz 4 yıldız oyuncu yer alıyor ve neredeyse 40 hafta bu oyuncuları izlemek, seyircide bir süre sonra bıkkınlığa yol açıyor. Evlilik programları öyle mi? Her bölümde yeni bir evlenme heveslisi.. Biri gidiyor, biri geliyor. Üstelik maliyeti de yıldız oyunculara göre devede kulak bile değil…

6Müzik

Dizilerin olmazsa olmazı müziktir. Ama iyi bir müzik, çok pahalıya mal olabilir. Üstelik bir süre sonra aynı melodiyi dinlemek bıkkınlık da verir. Oysa evlilik programlarında orkestra, ne isterseniz çalıyor. Ayrıca evlenmeye gelenler şarkı söyleyerek, göbek atarak ortama katkı sağlıyorlar.

7Reyting yarışı

Dizileri özeti saat 20.00 gibi, yeni bölümleri ise 21.00 gibi başlar. Bu da, bir çok kanalda aynı anda çok çetin bir rekabetin yaşanmasına sebep olur. Evlilik programları gündüz kuşağında yayınlandığı için her kanal, farklı bir saatte yayına girebiliyor. Bu da reyting açısından evlilik programlarına avantaj sağlıyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here