Ev kiralarken nelere dikkat edilmelidir?

Eviniz yoksa ve kirada oturmak zorundaysanız işiniz gerçekten zor. Önceliklerinizi bütçe şartlarınız belirlese de semti güzel, sessiz, sosyal olanakları iyi, ısıtma sorunu olmayan, havuzlu, fitnessli, güvenlikli, şehir merkezine yakın ama gürültüden uzak, şehir, deniz her şey ayağının altında, manzarası hiç kapanmayan çocukların rahat oynayabileceği spor alanlarına sahip, iç mekan tasarımı ergonomik…

Saymakla bitmiyor ama sonuçta bütçenizin de bir sınırı var. Araba alırken, otomobili baştan ayağa kontrol ettiririz ama ev satın alırken ya da kiralarken nedense bunu yapmayız. Oysa bazı püf noktalarına dikkat ederseniz, oturacağınız ev, ilerleyen günlerde canınızı fazla sıkmaz.

1Evdeki prizleri kontrol edin

Evde bulunan prizleri kontrol edin. Her odada ihtiyaca göre bulunmalı. Mutfakta birden fazla olmalı. Çalışıp çalışmadığına ve şebekenin gücünün yeterli olup olmadığına bakın. Örneğin bir ısıtıcı ile mikrodalga çalıştığında problem çıkmıyorsa rahat olabilirsiniz.

2İnternet ve TV için uygun kablolama var mı?

İnternet ve TV olmadan yaşamak mümkün mü? Evi kiralarken uydu ve internet altyapısının ne durumda olduğunu öğrenin. Yoksa ev sahibinden yapılmasını talep edebilir veya siz yaptırıp kiradan düşebilirsiniz. Kontrol etmemeniz, bütün bunların ücretlerinin size kalacağı anlamına gelebilir.

3Nem ve Küf Kontrolü yapın

Eve yerleştikten sonra çözümü zor olan bir konu. Bu sebeple evin özellikle kuzey cepheye bakan veya yağmur suyuna maruz kalan kısımlarını göz ve elle kontrol edin. Çünkü nem ve küf geçici olarak izole edilmiş olsa bile boya kazıma vs. ilerleyen zamanlarda tekrar varlığını hissettirecektir. Koku ve nem insan sağlığını çok ciddi olarak rahatsız eder.

4Elektrik sayaçlarını kontrol edin

Daireye ait sayaçların bağımsız olarak bağlandığını ve borçlarının olup olmadığını kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

5Otopark var mı?

Artık otomobil sahibi olmak kolay. Çoğu ailenin birden fazla aracı var. Dolayısıyla günümüzde şehirlerin en büyük sorunlarının başında otopark konusu geliyor. Yeni yapılan konut alanlarında en büyük sorunlardan biri olan otopark konusuna çözümler üretilmeye çalışılıyor. Bu yüzden ev kiralamadan önce otopark durumunu (kapalı-açık) kontrol etmelisiniz. Ayrıca ikinci aracınız için yer varsa ekstra ücret ödeme durumunda olup olmadığınızı öğrenin. Otopark yoksa pencerenizden görebileceğiniz caddeler, yakınlarda bulunan AVM veya ücretli otoparklar tercihiniz olabilir.

TIKLA  Burnunuzdan memnun musunuz?

6Pencereden Dışarı Bakın

Burada amaç manzarayı seyretmek değil. Eğer daireniz ana cadde üzerinde eğlence mekanlarına yakın ise ışık ve gürültü uyku sorunu oluşturabilir.

7Daha önce hayvan beslenip beslenmediğini öğrenin

Eğer eşyalı bir daire kiralıyorsanız daha önce evde hayvan beslenip beslenmediğini öğrenin. Çünkü ev hayvanları bazı insanlar için alerjik olabilir. Alerjik reaksiyonlar ölümcül olabilir.

8Kapı ve Pencereler

Tüm pencere ve kapıların düzgün kapanıp kapanmadığını kontrol edin. Kışın soğuk havalarda kapı pencereyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

9Evin Demirbaşları

Evin demirbaşları konusunda titiz davranın. Kullanmanız için bırakılan şeylerin ayrıntılı bir listesini yapın ve sözleşmeye ekleyin. Eşyanın herhangi bir şekilde hasar görüp görmediğini derhal belirtmeniz arzu edilir, böylece mal sahibi sizi mülkünü bozmakla suçlayamaz.

10Dairenin satılık olup olmadığını kontrol edin

Genellikle ev sahipleri dairelerinin satılık olduğunu söylemezler. Bu durumda, alıcı bulur bulmaz kiracılardan kurtulurlar.

Bu durumda, sözleşmede erken bir fesih için bir ceza gösterebilir ve ev sahibinin ödemesini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden, hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız satılık olmayan bir evi kiralayın.

11Bozulan veya kırılan eşyalar

Eve ait kullanımı size bırakılan eşyaların çalışı durumda olduğunu kontrol edin. Ayrıca evde bozulan veya kırılan şeylerle ilgili kimin tarafından yaptırılacağını ve ücret yükümlülüğünün kime ait olduğunu sözleşmede belirleyin.

12Ev sahibi kontrolü

En rahatsız edici durumlardan biri. Uzanmış keyif yapıyorsunuz. Kapı çalıyor ev sahibi. Evime ne yaptınız tarzında. Şu tablo olmamış bu çiviyi niye çaktınız. Sanki ev sahibi değil birlik denetlemeye çıkmış komutan. Ev sahibine ne sıklıkta denetleyeceğini sormayı unutmayın.  Kendinizi sahibin varlığından korumanın tek yolu sözleşmeye yapılacak ziyaret sıklığını yazmaktır.

13Kira Artışları

Kiracı ne sıklıkta ve ne kadar ücret artışı olacağını sözleşmeye yazmalıdır. Bu noktayı kaçırırsanız, ev sahibi muhtemelen beklemediğiniz ve muhtemelen göze alamadığınız gerçekçi olmayan miktarları talep etmeye başlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here