Eski eşyanızın yeni gibi görünmesini ister misiniz?

Kullanmakta olduğumuz eşyalar zamanla yıpranır. Tabii leke ve kirlerden kurtulmak da önemli. İşte size eşyalarınızı eski haline döndürecek bazı öneriler.

1Doğrama Tahtaları

Tahtayı, limon suyu ve tuz karışımına batırılmış bir süngerle temizleyin. Yeni gibi olacaktır.

2Bakır Kaplar

Bakır kaplar, yemeklerin lezzetini ortaya çıkarma konusunda en iyilerden sayılır. Onların yeniden yepyeni görünmelerine yardımcı olmak için tuz ve sirke kullanın. Yüzeyine biraz tuz serpiştirin, üzerine biraz sirke döküp sert bir sünger ile ovun.

3Tabaklar

Tabaklardaki çiziklerden kurtulmak kolaydır. Bunun için porselen cilası kullanmanız yeterli olacaktır.

4Fırın Tepsileri

Yağ yanığı fırın tepsilerini, hidrojen peroksit ve sodadan yapılmış bir macun uygulayarak temizleyebilirsiniz. Hamuru fırın tepsisine yayın ve 30 dakika bekletin, sonra durulayın. Hidrojen peroksit bayan kuaförlerinde saç rengi açmak için kullanılır.

5Halılar

Bir ölçek sirkeyle iki ölçek suyu karıştırıp  bir sprey şişesine doldurun. Daha sonra leke üzerine püskürtün ve nemli bir bezle örtün. Bu arada ütünüzü ısıtıp, buhar moduna geçirin ve 30 saniye boyunca bezin üzerine koyun.

6Döküm Tavalar

Bunun için eldiven, dezenfekte edici malzeme, çöp torbası, beyaz sirke ve fırın gerekiyor. Döküm tavaya dezenfektan maddeden kalın bir tabaka yayın. Kurumasını önlemek için bir çöp torbasına koyun ve sıkıca bağlayın. Tavayı çöp torbası içerisinde 1-2 gün boyunca bırakın ve sonra dezenfektan malzemeyi durulayıp temizleyin. Aynı dezenfekte işlemini bir kez daha tekrarlayın. Bir gün sonra kiri sıcak su ile yıkayın. Şimdi, tavayı birebir ölçekte hazırladığınız sıcak su ve sirke karışımı içine batırın ve bir saat sonra yüzeyi bir sünger ile ovarak temizleyin. Tavayı kuruttuktan sonra 250 ° C’ ısınmış fırında bir saat bekletin. Ardından sıcak kızartma tavasını dikkatlice çıkarın ve üzerine biraz zeytinyağı sürün. Sıcak metal, gerekli miktarda yağ emer, kuru bez ile kalan artığı temizleyin. Bu sefer tavayı ters çevirip tekrar fırına koyun. 15 dakika sonra çıkarın, bir bezle silin ve 15 dakika daha fırına tekrar koyun. İşlemi iki kez daha tekrarlayın.

TIKLA  Bahar geldi, kaba sakallar çiçek açtı

7Fayanslar

Fayanslar arasındaki alanları çamaşır suyu kullanarak temizleyin. Birebir oranda suyla karıştırın. Odayı yaparken havalandırmayı unutmayın.

8Beyaz Spor Ayakkabılar

Aşağıdaki çözümü kullanarak spor ayakkabılarınızı tekrar beyaza dönüştürebilirsiniz: Bir çay kaşığı bulaşık makinesi temizleme sıvısı; Üç yemek kaşığı hidrojen peroksit; İki yemek kaşığı kabartma tozu karıştırıp yıkayın.

9Diş Fırçaları

Eski diş fırçasını canlandırmak kolay bir iştir. Diş fırçanızın bükülmüş kıllarını kurtarmak için, kaynatılmış sıcak suyu bir kaseye dökün ve fırçayı içinde döndürün.

10Mikrofiber Döşemeli Mobilya

Bu tür mobilyalar özel bakım gerektirir. Beyaz bir sünger ve alkol kullanarak zamanla ortaya çıkan lekelerden kurtulabilirsiniz. Lekeyi alkole batırılmış bir süngerle nemlendirin, kurutun ve ardından alanı fırça ile iyice temizleyin.

11Deri Mobilya

Koltuğunuzdaki çizikleri zeytin yağı veya bebek yağına batırılmış pamuklu bir bezle silin. Yağın bir saat kurumasını bekleyin. Çizilmeye devam ediyorsa prosedürü tekrarlayın.

12Deri Çantalar

Sadece ıslak mendil kullanarak bir deri çantadaki lekeleri kolayca temizleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here