Engellilere ümit ışığı olan robot elbise, Almanya’da satışa çıktı

Doğuştan ya da sonradan felç olan, ya da yürüme engeli bulunan insanların en büyük hayali, bir gün ayağa kalkıp yürüyebilmek, belki de koşabilmek. Robot teknolojisindeki gelişmeler, bu hayali gerçeğe dönüştürüyor. Japon Robot Üreticisi Cyberdene tarafından üretilen ve kısa adı HAL olan Robotik Elbise, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde satışa çıktı bile. Robotik elbise, son olarak, Almanya’da AB sertifikası aldı.

HAL1

İngilizce “Hybrid Assisted Limb” kelimelerinin kısaltması olan HAL, cihazı giyenlenlerin teninden aldığı biyo-sinyalleri okuyarak, kaslara gönderiyor ve daha sonra, cihaz yardımıyla felçli kişilerin yürümesini sağlıyor.

HAL2

Daha önce İngiltere’de de satış için onay alan cihazın iki versiyonu bulunuyor. HAL 3 adı verilen versiyon, belden aşağı kısmı çalıştırırken, HAL 5, kol ve göğüs kafesi dahil bütün vücudun hareket etmesini sağlıyor.

HAL3

Yaklaşık 1.6 m uzunluğundaki cihazın tüm vücudu saran versiyonu 23, belden aşağısı için kullanılan versiyonu ise 15 kilo ağırlığında. Özel bir pille çalışan HAL, 2 saat 40 dakika boyunca kesintisiz kullanılabiliyor.

hal6

HAL ile, sandalyeye oturup kalkmak, yürümek, merdivenden inip çıkmak ve hatta ağır cisimleri kaldırmak mümkün olabiliyor.

HAL4

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here