En zeki 10 köpek cinsi

Sadakatleriyle bilinen köpekler, binlerce yıldır insanoğlunun en sadık dostu olmuştur. Köpekler aynı zamanda zekalarıyla da hayvanlar aleminde özel bir yere sahiptir.  İşte en zeki köpek cinsi:

10Australian Cattle Dog

Australian Cattle Dog

Avustralya sığır çobanı köpeği, 19. yy.da Avustralya’nın coğrafî koşullarına uygun olarak üretilmiş bir çoban köpeği ırkı. Sığırların topuklarını ısırarak sürüleri güttüğü için topukçu olarak da bilinir. Bu özellik atalarından olan dingodan miras kalmıştır.1910 yılında doğmuş ve 29 yıl 5 ay yaşamış olan bir Avustralya sığır çobanı köpeği; bilinen, kayıtlı en uzun yaşamış köpektir.

Sağlam yapılı, orta cüssede, dik kulaklı bir köpektir. Irk standardı 43–51 cm ve 16–20 kg’dır. Kısa, sık, çift kürklüdür. Genellikle çilli kızıl renkte, kafasında kızıl yamalı veya lekeli mavimsi gri renkte; kafası gri, siyah ya da toprak rengi lekelidir. Gri köpeklerde paça, göğüs, boyun ve yüzü de toprak rengi olabilir. Enikler yüzü beyaz yamalı doğar ve büyüdükçe normal renklerine kavuşurlar.

AKC’nin çoban köpeği kategorisine 1980’de alınmıştır. Dayanıklı, çalışkan, ve iyi bir bekçi köpeği olmasının yanı sıra sadık bir refakatçidir ve çocuklarla da iyi anlaşır. Çeviklik gerektiren yetenek yarışmalarında çok başarılı bir ırktır

9Rottweiler

Rottweiler

Rottweiler köpek ırkı, bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Sürü gütme, bekçilik özellikleri ile insanların birçok konuda yardımcıları olmuşlardır. Hatta alp dağlarını aşan Roma ordularının sürülerini yönlendiren ve kafilede bulunan insanların korumalarını yapan ırk olarak tanınmaktadır.

İyi huylu, genelde uysal ve çocuklarla çok iyi geçinen, sadık, itaatkar, yumuşak başlı ve çalışmaya heveslidir. Görünümü doğal ve basittir, davranışları öz güven doludur, ciddi ve korkusuzdur. Etrafına büyük bir atiklik ile tepki verir.

Rottweiler zeki bir iş köpeğidir ve aile yaşamı içinde de köpeğin oyunlar ve egzersiz ile gün içindeki enerjisinin boşaltılması gerekir.Köpek kapalı kapılar ardında kalmaya tahammül edememektedir.Aile bireyleri köpeğin eğitim ve disiplinin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı, bireyler köpek için konulan kurallardan asla taviz vermemeli ve köpeğin itaati için hep birlikte çalışmalıdırlar.

8Papillion

Papillion

Görünümü sıcak kanlı olsa da çok tepki verecek şekilde hal ve hareketleri bulunabilir.Zeki olmasının yanı sıra canlı bir ifade içerisindedir. Özellikle ev dışında yerlerde oyun oynamayı çok sever.Ev içerisinde ise sessiz durarak sahibinin dediklerini yapmak onu mutlu eden bir diğer unsurdur.İyi bir eğitim alan bu köpek eğitimi çabuk kavrar.Hırçın bir hali bulunmaz.Özellikle küçük eğitimlerde çok başarılıdırlar.Her eğitime son derece yatkındır.Küçük çocuklar hariç büyük çocuklarla çok iyi anlaşabilmektedir.Diğer köpeklere karşı havlama durumu yaşanabilir.

7Labrador Retriever

Labrador retriever

Çok sabırlı ve duygusal bir köpektir. Zekası, hareketliliği ve söz dinlemesi en belirgin özellikleridir. İnsanlarla birlikte yaşamaya bayılır. Çocuklar dahil herkese çok yakın, sevgi dolu ilişki kurmak ister. Hoşlanmadığı kişilere de çok mesafeli davranır. Suda oynamayı çok sever.

İlk olarak Labrador’da yetiştirilmiş, en soğuk sulara bile duraksamadan giren Labrador retriever, balıkçılar tarafından ağ çekmeye yardımcı olarak kullanılmıştır. Günümüzde güvenlik güçleri tarafından uyuşturucu aramakta, körlere kılavuz olarak, bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

6Shetland Sheepdog

Shetland Sheepdog

Karakter açısından son derece iyi bir ev köpeği özellikleri taşır.Sadık, gösteriş konusunda kendini gösteren bir köpektir. Son derece eğitime yatkın ve akıllı köpekler sıralamasında kendine üst sıralarda yer edinmiş köpektir.İtaat konusunda başarıları fazlacadır.

Ailesine karşı son derece iyidir çocuklarla arası iyi derecededir.Yabancılara karşı arası mesafe içerisindedir.Sevmek isteyenlere genelde havlayarak karşılık verirler.Bu köpekler insanları çok sevdiği için ev içerisinde eğitilmesi köpeğin yararına olur.Onla sürekli ilgilenilmesi onu aşırı sevindirir.

5Doberman

Doberman

Zeki ve eğitimi kolay olan Alman ırkı köpektir. Çok iyi bir bekçi ve koruma köpeği olduğu için dünyanın her yanında evlerde beslenmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında pusu bulma köpeği olarak kullanılmıştır.

TIKLA  Evinde köpekle yaşayanların anlayabileceği 9 manzara

İş köpeği sınıfında bir ırk olduğu için sahibinin yanında aktif olarak görev yaptığında mutludur. Almanya’da bu ırkta bir köpeğin damızlık olabilmesi için o köpeğin karakter ve fiziki yönden kusursuz olmasına dikkat edilir ve çiftleştirilebilmesi için ZTP testinden geçebilmelidir.

Baskın karakterli olup ailesine sadık ve sevgiyle bağlıdır.Yabancılardan hoşlanmaz ve saldırgan davranışlar sergiler. İz sürme , bekçilik, koruma, polis ve ordu görevleri, arama ve kurtarma, terapi köpekliği, itaat yarışmaları gibi pek çok alanda kullanılır.

4Golden Retriever

Golden retriever

Oldukça popüler bir köpek ırkıdır. Aslen avda vurulan kuşları bulup getirmek için kullanılırlar. Ayrıca en sık rastlanan aile köpeklerindendir. Çok  hoşgörülü ve baş etmesi çok kolaydır. Sahiplerinden de çok fazla beklentileri yoktur. Düzenli olarak yemek verildiği, egzersiz yaptırıldığı ve veteriner kontrolüne götürüldüğü sürece başka bir ihtiyacı olmaz. Golden Retriever’lar genellikle  insanlarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşırlar.

Tipik olarak korktuklarında havlarlar ama arkadaş  canlısı olmaları iyi birer bekçi köpeği olmalarını engeller. Golden retriever’lar özellikle  insanlarla iyi anlaştıkları ve çok sosyal oldukları için tercih edilirler. Bu nedenden dolayı sıklıkla rehber köpek olarak eğitilirler. Çok sabırlıdırlar ve çocuklarla araları oldukça iyi olan bir köpek ırkıdır. Bebek bakıcılığı bile yapabilirler. Görme engellilere de yardımcı köpek olarak verilen bir cinstir. ayrıca en zeki köpekler (IQ) testinde 4. sırayı almıstır

3German Shepherd (Alman Çoban Köpeği)

German Shepherd (Alman Çoban Köpeği)

Alman çoban köpeği veya Alman kurdu, Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Türkçe de bazen kurt köpeği olarak da anılırlar. Büyük, atletik ve güçlü olduğu kadar zeki olması, doğru yetiştirildiğinde bu köpeği mükemmel bir aile veya koruma, yahut iş köpeğine dönüştürür.

Alman Çoban köpekleri, en zeki köpek türleri içinde çok çeşitli alanlarda değişik görevlerde bulunabilen bir türdür. Çoğunlukla polis köpeği olarak kullanılırlar. Çünkü, keskin burunları sayesinde patlayıcı, uyuşturucu ve ceset gibi unsurları kolayca birbirinden ayırabilir ve tespit edebilirler. Ayrıca askerler tarafından da benzer görevlerde kullanılırlar. Askerleri bir tuzak veya düşmana karşı uyarır.Ayrıca bu köpekler paraşütten veya uçaktan atlama konusunda eğitim alır. Alman Çoban Köpekleri, görevlerini yaparken ne olursa olsun dikkatleri dağılmaz ve büyük bir ciddiyetle işlerine odaklanırlar. Örneğin II.Dünya Savaşı’nda Stalingrad Savaşı sırasında kullanılmışlardır.

2Minyatür Kaniş

Minyatür Kaniş

Kaniş, Alman kökenli olduğu düşünülen bir köpek ırkı.Bununla birlikte Fransa’da çok popüler olmuş ve Fransa’nın milli köpeği kabul edilmiştir. Kanişler ilk olarak su retrieverı olarak üretilmişlerdi ve kürkleri sudaki hareketlerini kolaylaştırmak için özel bir şekilde traş ediliyordu. Günümüzde sirk hayvanı ve mantar bulucu olarak da kullanılırlar.  Dünyanın en zeki köpeklerinden biri kabul edilen kanişin 3 farklı çeşidi vardır: standart, minyatür ve oyuncak (süs) kanişi. Apartman dairesinde yaşayabilen bu ırk oldukça zeki ve eğitime yatkındır. Karakter olarak sosyalliği seven, diğer ırklarla iyi geçinen, çocuklarla anlaşabilen, iyi huylu, sakin bir köpektir.

1Border Collie

Border Collie

Border collie, İngiltere-İskoçya sınırında  yaklaşık 300 yıldır koyun çobanı köpeği olarak kullanılan sıradışı bir collie ırkı. En zeki ırklardan biri kabul edilen border collie  yetenek   yarışmalarında da çok başarılıdır. Border Collie oldukça zeki ve eğitime cevap veren bir köpektir. İtaat eğitimi, agility ve frizbi gibi yarışmalarda büyük başarı elde eder. övgüye karşı oldukça duyarlı ve eğitilebilirliği oldukça yüksek köpektir.
En zeki köpek türleri arasında Border Collie, en yüksek enerji düzeyine sahiptir. Tamamen mutlu olabilmesi için yoğun bir eğitim programı, bol ilgi ve gerçek bir göreve ihtiyacı vardır.
Bu köpek hiç bir şey yapmadan gün boyu oturamayacak kadar zekidir. Yeterli egzersiz imkanı sağlanmadığında kendine yapacak başka bir iş bulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here