Dünyanın en yüksek ve en ünlü şelaleleri

Şelaleler, adını duyduğunuzda bile bir ferahlık ve serinlik hissettiğimiz bütün duygularımıza seslenen su kartpostalları. Suyun yükseklerden denize ulaşıncaya kadar döküldüğü her yerde var. Yeryüzünde irili ufaklı onbinlerce şelale var. Ama bunlardan bazıları gerçekten çok büyük ve görkemli halleriyle göz kamaştırıyor. Dünyanın en yüksek şelaleleri hangileri diye soracak olursanız aslında onlar, aynı zamanda dünyanın en ünlü şelaleleri.


1 Angel Şelalesi

Angel Şelalesi

Venezuela’da bulunan bu şelale, resmi olarak 979 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek şelalesi unvanına sahip. ABD’li pilot Jimmie Angel tarafından keşfedilmiş ve bu yüzden şelaleye onun adı verilmiştir.


2Jog (Gersoppa) Şelalesi

Jog Şelalesi

Hindistan’ın güneybatı kesimindeki Şaravati Nehri üzerinde bulunan şelale 253 metre  yükseklikten bir kanyona dökülür.


3Kaieteur Şelalesi

Kaieteur Şelalesi

Güney Amerika’da, Guyana ülke sınırları içerisinde Potaro Nehri üzerinde yer alır. Dünyadaki en güçlü şelalelerden biridir ve 226 metre yüksekten dökülmektedir.


4Viktorya Şelaleleri

Viktorya Şelaleleri

Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında ve Zambezi Nehrinin üzerinde bulunur. Şelaleler yaklaşık olarak 1700 metre genişliğinde olup 128 m yüksekliğindedir. Kraliçe Viktorya anısına bu isim verilmiştir. Görüntüsü Arjantin’de bulunan Iguazú Şelalesine benzemektedir. Ancak, Viktorya Şelalesi parça parça değil tek bir kütle olarak aşağıya dökülmektedir.


5Huangguoshu Şelalesi

Huangguoshu Şelalesi

Çin sınırları içinde ve Baishui Nehri üzerinde bulunan şelale, 78 metre yüksekliğinde ve 101 metre genişliğindedir.


6Iguazú Şelalesi

Iguazú Şelalesi

Brezilya ve Arjantin sınırında bulunan şelale, üzerinde bulunduğu nehirle aynı adı taşımaktadır.  Toplam genişliği 2700 m olan şelaleler iki basamak halinde olup ortalama yükseklik 75 metredir.


7Skógafoss Şelalesi

Skógafoss Şelalesi

İzlanda ülke sınırları içerisinde yer almaktadır. Genişliği 23 metre yüksekliği ise 60 metredir. İzlanda’da çok sayıda şelale olduğunu belirtmekte yarar var. Bunlardan bazıları;

Gullfoss Şelalesi 32 metre,

Gullfoss Şelalesi
Gullfoss Şelalesi

Seljalandsfoss Şelalesi 60 metre

Seljalandsfoss Şelalesi
Seljalandsfoss Şelalesi

8Niagara Şelaleleri

Niagara Şelaleleri

ABD ile Kanada sınırında, Niagara Nehri üzerinde bulunur. Kuzey Amerika’nin en büyük şelalesi olan Niagara belki de dünyada en çok bilinen şelaledir. En yüksek olan Atnalı Şelalesi (Horseshoe) dir. Yüksekliği 57 metredir.

TIKLA  Yüksekte yürümekten korkuyorsanız bu fotoğraflara bakmayın.

9Mavi Nil (Tis Issat) Şelalesi

Mavi Nil (Tis Issat) Şelalesi

Nil nehri iki koldan oluşur. Beyaz Nil ve Mavi Nil. Mavi Nil Etiyopya sınırları içerisinde bulunan Tana Gölünden doğmaktadır. Bu şelale, Mavi Nil üzerinde bulunmakta olup 45 metre yüksekliğe sahiptir.


10Detian Şelalesi

Detian Şelalesi

Guichun Nehri üzerinde, Çin ve Vietnam sınırında yer almaktadır. Üç kademeden oluşan şelalenin toplam yüksekliği 60 metre, en yüksek kademesi ise 30  metredir. 

Dünyanın en yüksek şelalesi, 979 metre yüksekliğiyle Venezuela’da bulunan Angel şelalesi olsa da, ülkemizde de yüksekliğiyle baş döndüren şelaleler var. 

Artvin’nin Yusufeli ilçesi sınırlarındaki Kaçkar Dağları milli parkında yer alan Ciro Şelalesi  basamak şeklindeki kayalardan aşağıya dökülmektedir ve yüksekliği tam 165 metredir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here