Dünyadaki en gelişmiş, en teknolojik kent hangisi?

Bir araştırma şirketi, dünyanın en teknolojide en ileri 25 kentini belirlemek için, İstanbul dahil dünyanın önde gelen 85 şehrini masaya yatırdı ve alınan patent sayısı, startup şirket sayısı, icat sayısı, akıllı telefon kullanım düzeyi gibi bir dizi kritere göre, hali hazırda dünyanın, 25 en teknolojik kentini belirledi.  İşte o şehirler:


25Washington D.C. / ABD

Washington DC / ABD

Son yıllarda teknoloji sektörüne ağırlık veren şehirde, 1000’e yakın startup şirket var. Ayrıca kentte teknolojiyle ilgili işlerin oranı yüzde 50 artmış durumda.

24Barselona / İspanya

Dünyaca ünlü futbol kulübü Barcolena F.C.’nin yuvası olan Katalan şehri, teknolojisiyle de göz kamaştırıyor. Şehirdeki endüstriyel dizayn, teknolojik entegrasyon ve akıllı telefon kullanım düzeyi, onu listemizde 24.sıraya yerleştirdi.


23Kopenhag / Danimarka

Kopenhag / Danimarka

Teknolojiye yatkınlığıyla bilinen bu şehir, 2025 yılında, fosil yatıklara olan bağımlılığını tamamen sona erdirecek. Şehrin enerjisi, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanacak.

22Hong Kong / Çin

Hong Kong

Çin’in 1997 yılında Birleşik Krallık’tan geri aldığı şehir, araştırma ve geliştirmeye ayırdığı kaynakla öne çıkıyor. Bu küçük ada şehir, sadece yüksek teknoloji ürünlerden yılda 243 milyar dolar ihracat geliri elde ediyor. Tam bir teknolojik kent. Daha ne olsun.


21Berlin / Almanya

Otomotiv sanayi, gücünü teknolojiden alıyor. Tabii Berlin de gücünü otomotiv sektöründen. Dünyanın önde gelen bütün otomobil üreticilerinin Berlin’de ofisinin olması tesadüf değil sanırım.

20Shenzen / Çin

11 milyonluk şehir, son yıllarda özellikle elektronik ve telekomünikasyon sektöründe yaptığı atılımlarla, teknolojik kent listemizde  öne çıkıyor.


19Bangalore / Hindistan

Geçen yılki listede 49.sırada olan Bangalore, inanılmaz dinamik nüfusu ve genç bilgisayar programcıları sayesinde bu yıl, listeye 19.sıradan giriş yaptı. Hindistan’da yaş ortalamasının 25 olduğu düşünülürse, bu sonuç şaşırtıcı değil.

18Montreal / Kanada

Yazılımcıların bir diğer yuvası ise Montreal. Şehirde özellikle giyilebilir teknolojiler konusunda hayli yol almış onlarca şirket var.

17Şangay / Çin

Kaliforniya’daki Silikon Vadisi ile başa çıkabilecek bir yer varsa orası da, Şangay’da 100 binden fazla insanın çalıştığı ZhangJiang Tekno Parkı olabilir. Hemen her teknolojik ürünün aslı ya da kopyasını bulabileceğiniz şehir, tam bir teknoloji üssü.


16Pekin / Çin

Çin’in başkenti Pekin, rakip şehirler Şangay ve Hong Kong kadar dinamik olmasa da, şehirde inanılmaz bir teknoloji kültürü var. Bu sayede, özellikle kişi başına alınan patent sayısına bakıldığında, Pekin diğer şehirlerden bir adım öne geçiyor.

15Amsterdam / Hollanda

Amsterdam sadece özgürlükler şehri değil. Kent aynı zamanda, girişimcilere, onlara destek vermek isteyen yatırımcılara ve bir çok irili ufaklı AR-GE şirketine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca yenilenebilir enerjiler konusunda da bir hayli ilerde.


14Vancouver / Kanada

Şehirde dijital medya konusunda yılda 2 milyar dolar gelir üreten toplam 600 şirket var. Üniversiteler teknolojiye yatırım yapıyor, vergiler düşük. Girişimciler için ideal bir kent.

13Stockholm / İsveç

Motorola, Nokia gibi dünya markalarını çıkaran İskandinav ülkelerinin, teknoloji yarışında geride kalmaları düşünülemezdi. Stockholm da yazılımcılar ve girişimciler için ideal bir teknolojik kent.


12Tokyo / Japonya

Her ne kadar teknoloji yarışında Kore ve Çinli firmaların gerisinde kalsa bile bir çok dünyaca ünlü markaya ev sahipliği yapan şehir, hala büyük bir teknoloji üssü. Sadece Tokyo metrosunu yılda 2.3 milyar insanın kullandığını düşünürseniz, gerisini siz hesaplayın.

TIKLA  Telefonlara araba modu geliyor

11Dallas / Teksas

Amerika’da eyaletler arası bir yarış olduğu herkesin malumu. Teksas eyaleti de, daha uygun yaşam şartları vaat ederek, bir çok yazılım ve teknoloji şirketini cezbetmiş durumda. 2016 yılında 21.sırada olan Dallas, bu yıl 11. sıraya kadar yükseldi. Dallas deyince aklına aile entrikaları ve J.R. ya da nam-ı diğer Ceyar gelenlere duyurulur.


10Şikago / ABD

ABD’nin Illinois eyaletinin başkenti olan Şikago, son yıllarda hızlı bir yükseliş eğilimi içinde. Teknoloji sektöründe çalışanların en rahat iş bulabildiği 5 Amerikan kenti içinde Şikago da var.

9Toronto / Kanada

Toronto, Kanada’daki Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 30’una ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki teknoloji şirketleri, yılda 50 milyar dolardan fazla gelir üretiyor.

8Singapur

Bu küçük şehir devletinin, teknolojiye katkısı muazzam. Bir çok üst düzey bilgisayar programcısı ve startup şirket, Singapur’da üretim yapıyor ve dünyaya katma değerli ürünler sunuyor.


7Boston / ABD

M.I.T., Harvard, Tufts ve diğerleri. Sadece bu şehirdeki üniversiteler bile Boston’u, dünyanın en teknolojik 25 şirketi listesinde ilk sıralara sokmaya yeter de artar bile. Özellikle robot teknolojisi alanında yapılan çalışmalar, göz kamaştırıyor.

6Taipei / Tayvan

Asus, Gigabyte, Acer ve diğerleri… PC pazarı, Tayvansız var olamazdı herhalde. Bilgisayar ve cep telefonu donanımı denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Taipei, bir çok startup şirkete de ev sahipliği yapıyor.

5Seul / Güney Kore

Güney Kore’nin son yıllarda yaptığı atılımı herkes biliyor. Hyundai, LG, Samsung gibi markaların bir çok pazarda lider olması tesadüf değil. Çünkü Seul’de, bir yılda, dünya üzerindeki herhangi bir şehrin aldığı patentten çok daha fazlası alınıyor.


4Los Angeles / Kaliforniya

Los Angeles, her ne kadar film endüstrisinin başkenti olarak bilinse de, şehirde inanılmaz sayıda teknoloji şirketi ve yatırımcı var. Kentte, yüksek teknoloji gerektiren işler bakımından, ABD’nin diğer tüm şehirlerinden daha fazla iş imkanı var.

3Londra / İngiltere

Londra, teknoloji alanında San Fransisco, Los Angeles gibi şehirlerle yarışıyor. Kentte sadece yeni metro sistemine ayrılan bütçe 20 milyar dolar. Londra, bilgisayar programcısı ve yazılımcılara ev sahipliği yapan önemli bir teknoloji üssü.

2New York / ABD

New York her ne kadar ABD’nin finans başkenti olarak bilinse de, şehirde 7 binden fazla yüksek teknoloji alanında çalışan şirket var. Bu şirketlerde 100 binden fazla insan çalışıyor.

1San Fransisco / ABD

Dünyanın en teknolojik 25 kenti listemizinin birinci sırasında elbette Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan San Fransisco var. Dünyanın gelir bakımdan ilk 100 şirketinin 25’i, Silikon Vadisi’nde.

Apple, Facebook, Google ve diğerleri. Listenin birinci sırasını San Fransisco’dan daha fazla hak eden başka hangi teknolojik kent olabilir ki?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here