Depresyonla mücadele için 6 önemli ipucu

Stres, sıkıntı, anksiyete ve belki de devamında gelen depresyon. Yaşadığımız çağın en büyük hastalıklarından biri olan stresle ya da daha ağır formlarıyla mücadele için işte size ilaç kullanmadan uygulayabileceğiniz 6 basit yöntem:

Derin nefes alın

Basit gibi görünebilir ama içiniz daraldığında, kendinizi bir anda bunalmış hissettiğinizde, derin nefes almak, kolay ama basit bir çözüm olabilir. Sinir sisteminiz iflas ettiğinde, çoğunlukla nefesinizin daraldığını hissedersiniz ve bu da, vücudunuza panik sinyalleri gönderir. Derin nefes alıp vererek, vücudunuzun paniğe kapılmasına engel olabilirsiniz.

Önce, burnunuzdan derin bir nefes alıp beşe kadar sayın ve sonunda yine beşe kadar sayarak ağzınızdan nefes verin. Kendinizi iyi hissedene kadar, bunu en az 10 kez yineleyin.

Bu animasyon, 8 saniyede tüm stresinizi alıyor

Kendi kendinize konuşun

İlk başta kulağa tuhaf gelebilir ama bu fikir gerçekten işe yarıyor. Psikologlara göre, kendi kendinize konuşmak, strese kapılarak raydan çıkma eğiliminde olan beyninizi tekrar rayına koyuyor. Kendi kendinize özellikle “hayatınızdaki her şeyi kontrol edemeyeceğiniz, geleceği de kontrol altında tutamayacağınız” konusunda konuşabilir, bir nevi kendi psikologunuz gibi davranarak, kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak, vücudunuzdaki acının dinmesini, sakinleşmenizi sağlayan, doğal bir morfin işlemi gören endorfinin salgılanmasına yardımcı olur. Her gün düzenli egzersiz yapmak, koşmak, basketbol oynamak ya da ter atmak gibi faaliyetler, daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Egzersiz yaparak sadece daha iyi hissetmekle kalmaz, kendinizi daha dinç ve fit hissedersiniz. Günlük en az 30 dakikalık egzersizi ihmal etmeyin.

Dışarı çıkın

Dışarı derken tabii çıkıp nargile kafede pinekleyin demiyoruz. Dışarı çıkın yani doğaya karışın. Hele de cemrelerin düştüğü, tabiatın yeniden canladığı bu günlerde, toprakla denizle buluşmak, güzel bir doğa yürüyüşü bütün stresinizi ve sıkıntınızı alıp götürecektir. İşi biraz daha ileri götürerek çocuklarınızla birlikte balığa çıkabilir, doğa yürüyüşü yapabilir ve Yaradanın bize en güzel hediyesi olan tabiatı keşfedebilirsiniz.

TIKLA  O eski halimizden eser yok şimdi.

Hakimiyet alanınızı genişletin

Eğer topluluk karşısına çıkmadan önce büyük bir iç sıkıntısı yaşıyorsanız ya da önemli bir randevu veya iş görüşmesinden önce kendinizi kötü hissediyorsanız, bu terapi tam size göre. Yapmanız gereken tek şey, kendinizi daha büyük ve önemli biri gibi düşünmek ve taklit etmek. Mesela kollarınızı kavuşturup, vücudunuzu küçülttüğünüzde, hakimiyet alanınız daralmış oluyor ve kendinizi daha güvensiz hissediyorsunuz. Ancak kapladığınız hacim artınca yani kollarınızı ensenizde patron edasıyla kavuşturursanız, kendinize güveniniz artıyor ve daha iyi hissetmeye başlıyorsunuz. Harvard’dan ünlü sosyal psikoloji uzmanı Amy Cuddy’nin TED’de yaptığı konuşma, size daha iyi bir fikir verebilir.

Kendinizle ilgilenin

Kendinizine zaman ayırın ve kendinizi daha iyi hissettiren hobilere odaklanın. Eğer yemek yapmak sizi daha iyi hissettiriyorsa yemek yapın. Kitap okuyun, egzersiz yapın ya da sizi iyi hissettiren eski bir Türk filmi izleyin. “Neşeli Günler”, “Hababam Sınıfı” ya da diğerleri iyi birer seçim olabilir.

Eğer yukarıdaki önerilerle sıkıntılarınız geçmiyorsa, elbette en iyisi bir uzman doktora başvurmak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here