Bunları bilmeden “benim burnum iyi koku alır” demeyin

Burnum çok iyi koku alır diyenlerimiz çoktur. Kokuya hassasiyeti olanlar, bir ortama girdiklerinde orada rahat edemezler. Ama canlılar arasında koku alma yeteneği sıralansa insanın ilk 10’a giremeyeceği kesin. Üstelik koku almak için burunlarını kullanmaları bile gerekmiyor.

İşte olağanüstü koku ve tat alma yeteneğine sahip hayvanlar:

1. Yılanlar

yılan

Yılanlara yakından bakarsanız burun delikleri olduğunu görürsünüz. Ama yılanlar burunlarıyla değil dilleriyle koku alırlar. O yüzden dilleri daima dışarıda gezerler.

2. Filler

fil

Bir araştırmaya göre, koku reseptörleri sıralamasında Afrika fili 1,948 puan ile birinci oldu. Fare ise 1,207  puanla ikinci geldi.

3. Kuşlar

baykus

Kuşların kokularla ilişkisi henüz net olarak anlaşılmış değil. Kokuları burunlarıyla mı, gagalarıyla mı alıyorlar, o konuda da bir netlik yok. Net olan bir şey varsa, bir çok yırtıcı kuşun çok uzaklardaki avlarının kokusunu alabildikleri…

4. Köpekler

kopek7

Köpeklerin koku almada rakipsiz olduğunu bilmeyen yoktur. Bir insan burnunda 5 milyon koku reseptörü varken bu rakam köpekte tam 220 milyon.

5. Kelebekler

kelebek

Kelebekler ayaklarıyla koku alıyorlar. Üzerine kondukları bitkilerin kendileri için uygun olup olmadığını , kokularından anlıyorlar. Dokunarak anlamak onlar için daha kolay.

6. Balina ve Yunuslar

yunus

Onların bizim anladığım anlamda koku alma duyuları yok ama yunus ve benzeri hayvanlar  için bir sorun teşkil etmiyor. Çünkü yiyecekleri suda bulmak için çok gelişmiş tat alma sensörleri var.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here