Hamster, Süperman’a karşı: Bu hayvanların özellikleri sizi çok şaşırtacak

Her hayvanın belli bir alanda gelişmiş bir özelliği vardır. Belgesel izlediğinizde her hayvanın öne çıkan bir yönü olduğunu görürsünüz. Bazıları iyi koşar, bazıları iyi kaçar, bazıları iyi zıplar. Ama aslında bir çoğunun bir süper kahraman gibi gizemli özellikleri de vardır. Mesela kemirgengiller familyasından minik ve sevimli hamsterların, Süperman’da bile olmayan özelliği eminim sizi de çok şaşırtacak.


1Hamster

Hamster

Hamster’ler bir kafesin içerisinde sessizce yaşayıp çarkları üzerinde tur atarlar. Çoğunlukla sessiz olan bu hayvanların ultrasonik sesleri duyabildikleri ve bu yolla haberleştikleri anlaşılmıştır.


2Örümcek

Örümcek

Örümcek reseptörleri, örümceklerin en önemli silahıdır. Örümcek adamı izlediyseniz zaten bilirsiniz. Bilmediğimiz ise, bu reseptörler sayesinde örümceklerin ağa takılan yemeğin, ağırlığını ve şeklini belirleyebilmesidir.


3Yılan Balığı

Yılan Balığı

Bazı yılan balıkları, sadece su basıncındaki değişiklikleri değil, fırtına yaklaştığında barometre gibi basınç değişikliğini algılayıp pozisyon almasını sağlayan tüylere sahip.


4Fok

Fok

Foklar, bıyıkları sayesinde 200 metre uzaklıktaki balıkların izlerini takip edebiliyor. Bıyıklar o kadar hassas ki fok gözü kör bile olsa hedefini hiç şaşırmadan takip edebiliyor.


5Köstebek

Yıldız Burunlu Köstebek

Yıldız burunlu köstebek süpürge gibi kullandığı organ sayesinde yiyecekleri diğer şeylerden ayırabiliyor. Çok hızlı biçimde yaptığı bu ayrıştırmayı burnunda yer alan 100.000 sinir ucuna borçlu. İnsan elinin altı katından daha fazla dokunmatik alıcıya sahip.


6Keseli Afrika Sıçanı

Keseli Afrika Sıçanı

Özel olarak eğitilmiş bu sıçanlar, kara mayınlarını keskin kokusundan bularak etkisiz hale getirilmesine yardımcı olmaktadır. Buldukları mayınların aktif hale gelmemesi konusunda da başarılılar. 20 dakika içinde 700 metre kare alanı arayabiliyorlar. Normal bir insan bu alanı dedektörle dört günde ancak tarayabilir.


7Penguen

Penguen

Penguenler üreme alanlarını bulmak için arazide ve avlarını bulmak için suda iyi bir görüşe sahip olmak zorundadır. Allah elden ayaktan düşürmesin. Ayak var ama el yok. Penguenlerin gözlerinde bulunan kornea insanını ki kadar oval değildir. Göz kaslarını kullanan penguenler mercek büyüklüğünü ayarlayarak görme işinde ustalaşabiliyor.

TIKLA  Ne "Sensör" ne ben söyleyeyim dedirten akıllı cihazlar

8Mücevher Böcekleri

Mücevher Böcekleri

u böcekler yumurtalarını genel olarak yakın zamanda yanmış odun parçaları üzerine koymaktadırlar. Bu özellik onlara çok uzak noktalarda meydana gelen orman yangınlarını algılama özelliğinden kaynaklanmaktadır. Bunu kızıl ötesi alıcılarla yapmaktadırlar.


9Yusufçuk

Yusufçuk

Yusufçuklar saniyede 300 kare ile (insanlar saniyede 60 kare görüyor) dünyayı görüyor. Bu ona avını analiz etme fırsatı vermektedir.


10Kedi

Kedi

İnsanlar belli ses aralığı (20-20.000 hertz) altındaki ve üstündeki sesleri duyamazlar. Kedilerle alt sesler konusunda hemen hemen aynı seviyededir. Ama kediler yüksek ses konusunda insanlardan daha iyidir. Kediler, insan ve köpeklerin duyamadığı yüksek frekanslı sesleri duymaktadır.


11Kedi Balığı

Kedi Balığı

Bu balığın damak zevki hiç kimsede yok. 175.000 farklı damak tadına sahiptir. Tavşanlarda bu sayı 17.000, domuzlarda yaklaşık 15.000 ve tavuklarda 24’tür.


12 Köpek

Köpekler deprem habercisi olarak bilinir. Eski çağlardan beri insanlar hayvan davranışlarını analiz ederken doğa olaylarına verdikleri tepkileri anlamlandırmaya çalışmışlardır. Köpekler insanlara en yakın hayvanlar olduğu için deprem öncesi davranışlarında değişiklik olduğu gözlemlenmiş ve erken uyarı sistemi olarak değerlendirilmiştir. Bu köpeklerin çok derinlerde meydana gelen ses ve titreşimleri duyabildiğini ya da algılayabildiğini göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here