Bu balık, kendinden 4 kat büyük balıkları mideye indiriyor

Dünyanın dörtte üçü sularla kaplı. Derin okyanuslar, karanlık olduğu kadar da gizemli. Bağrında pek çok sırları barındıran bu derin sularda, öyle canlılar yaşıyor ki, insana “uzaylıları yanlış yerde arıyoruz” dedirtiyor.

5. Goblin Köpek Balığı

Listemizin 5 numarasında bu korkunç ve tuhaf görünümlü köpek balığı var. İlk kez 1985 yılında Avustralya açıklarında keşfedilen goblin köpek balıklarının boyu 3 ila 4 metre arasında değişiyor. 2003 yılında, bir hayli tuhaf bir görünümü olan bu balıklardan, özellikle Tayvan’ın güney doğusundaki sularda yüzlerce yakalanmış. Hakkında çok az şey bilinen goblin köpek balığı, diğer akrabalarından en azından görünüm olarak bir hayli farklı.

4. Barreleye

4 numarada, denizlerin en tuhaf canlılarından biri olan, kafatası şeffaf ve gözleri normal balıkların aksine kafasının önünde olmayan Barreleye ya da Türkçesiyle “Varil Gözlü” balık var. Bu balığın gözleri, tıpkı aracınızdaki panoramik cam tavan misali, yukarıya bakıyor. Bununla da kalmayan gözler, her yöne doğru dönerek avını farklı açılardan görebiliyor.

3. Taklitçi Ahtapot

Okyanusun gizemli sularında, başka hayvanların renklerini taklit edebilen pek çok ahtapot türü var. Ama hiç biri taklitçi ahtapot kadar diğer hayvanları taklit edemiyor. Bu benzersiz su canlısı, bir deniz yılanını çok güzel taklit edebiliyor. Sekiz kolunu farklı şekillerde bir araya getiren taklitçi ahtapotun, yeteneğinin sınırı yok. Pekala fotoğrafta da görülüğü gibi bir yengeci bile taklit edebiliyor. Taklit edebildiği hayvan sayısı 15.

2. Blobfish

Alın size bir tuhaf okyanus canlısı daha. Büyükannenizin  yaptığı pudingten bile daha yumuşak bu balık, aynı zamanda bir çirkinlik abidesi. O kadar ki, 2013 yılında internette yapılan bir oylamada, en çirkin balık seçilmişliği bile var. Bu balık ana kara kıyılarında, derin sularda Avustralya ve Tazmanya’nın yanı sıra Yeni Zelanda sularında yaşamaktadır. Vücut ağırlığı 4-6 kg arasında değişmektedir. Boyları ise bazen yarım metreyi bulmaktadır.

TIKLA  Bu yılanların zehri, bir fili bile öldürebilir

1. Black swallower fish

Ve geldik listemizin galibine. Black Swallower adı verilen bu balık, o kadar iştahlı ki, küçük cüssesine bakmadan, vücudunun tam 4 katı büyüklüğündeki balıkları mideye indirebiliyor. Genellikle, denizlerin yiyeceğin az bulunan derin kısımlarında yaşayan bu balık, mideye indirdiği canlılarla, uzun süre idare etmeyi planlıyor. Bu balığın en temel ölüm nedeni ise tahmin edebileceğiniz gibi sindirim sorunlarıymış…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here