Bize her gün “Dünya Günü” olmasının 7 nedeni

22 Nisan, 1970’den beri tüm dünyada “Earth Day” yani “Dünya Günü” ya da daha doğru bir tercümeyle “Yeryüzü Günü” olarak kutlanıyor. Farklı hesaplamalar var ama genel kabul edilen görüşe göre, uzayın derinliklerinde mavi bir nazar boncuğu gibi duran dünyamız tam 4.5 milyar yaşında. Kısacası, yer küremizin anlam ve önemine dikkat çekmek için kutlanan “Dünya Günü”ne siz de anlam katmak istiyorsanız bunları yapmayın:

Screen Shot 2016-04-22 at 11.38.26

1Daha az kağıt kullanın

Zaten pek kağıt kullandığımız yok, matbaa bize 300 yıl gecikmeli gelmiş. Bu açıdan kafamız rahat. Kağıt havlu, peçete diyorsanız bizim bezimiz var, onunla siler, kurular, işimiz bitince de mutfağın tezgahına ya da fırının tutacağına asarız.

2Benzin tüketimini azaltın.

Dünyada petrol fiyatları başaşağı gidiyor, maşallah biz de tık yok. Bu açıdan çok rahatız, petrol fiyatları hiç inmediği için mecburen daha az tüketiyoruz. Biz hep 50 liralık benzin aldığımız için dünya günü bizi etkilemiyor.

3Daha az naylon  poşet tüketin

Bizde gelenektir, market poşetinde para taşırız, altın taşırız, çöp taşırız. Naylon poşeti sadece erzak taşımak için kullanan bizim aramızda barınmaz. Herkesin evinde bir poşetlik bulunur, bu açıdan dünya lideri olabiliriz.

4Sifonu dikkatli çekerek daha az su tüketin

Tam bizlik tavsiye. O kadar dikkatliyiz ki bu konuda, çoğunlukla ağamızın şeyinin üstüne şey yaparız yani.

5Bir haftalığına et tüketimini azaltın

Siz isteyin yeter. 1 hafta, 2 hafta, hatta aylar boyunca et tüketimini azaltabiliriz. En çevreci biziz. Bu konudaki hassasiyetimiz tavan yapmış durumda.

6Bir fidan dikin

En sevdiğimiz aktivitelerden. Bir değil bir milyar fidan diktik. Bu fidanları da İtalya’dan ithal ettik. Hatta bazı asırlık ağaçların yerini bile değiştirdik. Maden filan çalışmaları için arada bazı ağaçları kestik ama kestiklerimizin yerine 10 katı diktir. 50-60 seneye kadar onlar büyümüş olur, o kadar da sabrederiz artık.

TIKLA  Cam kapılardan nefret edenler için 24 efsane çarpışma anı

7Toplu taşımayla işe gidin, bisiklete binin

Toplu taşımaya o kadar alışkınız ki her gün burun buruna gittiğimiz insanlarla bir süre sonra samimiyeti ilerletip aile bile kuruyoruz. Efsanevi 500T’nin güzergahın rivayet odur ki hamile binen, çocuğunu doğurarak çıkarmış. Bisiklet için henüz şehirlerimiz hazır değil.Ezilmekten ya da başıboş hayvan saldırılarından kurtulabilirsek bir gün biz de bisikletle işe gidip gelebileceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here