Ramazanda hangi ülkede kaç saat oruç tutuluyor?

Ramazan ayı yaklaştıkça, oruç tutan, tutmayan, müslüman olan, olmayan herkesin merak ettiği en yegane soru, hangi ülkelerde kaç saat oruç tutulduğudur. İnsanlar bunu niye merak eder, o da bilinmez. Sonuçta 25 saat oruç tutan İsveçlinin, 17 saat oruç tutan Türkiyeliye bir faydası ya da zararı dokunmamaktadır. Ancak kediyi öldüren meraktır deyip, bu Ramazan geleneğini sürdürelim.

Bu yıl, meşhur sorumuza bir başka boyut daha ekleyelim ve bakalım,  kaç saat oruç tuttuğunu merak ettiğimiz o ülkelerde, bu durum gerçekte kaç müslümanı ilgilendiriyor, onu da koyalım.1ARJANTİN

Buenos Aires Camii

Güney Yarım Küre’de sonbahar aylarının son günleri, kışa giriliyor. Doğal olarak, güneşli saatlerin süresi bir hayli kısa. Bu konudaki rekor da görünen o ki Arjantin’de. Arjantin’in Ushuaia şehri, 9 saat 20 dakika ile bu yıl, en kısa süre oruç tutulan yer olacak. Arjantin’de tahminen 400 bin civarında müslüman bulunuyor. Ushuaia’nın nüfusu ise 57 bin. Yani nüfusa oranlarsak, bu şehirde tahminen 500 civarı müslüman olması gerekiyor. Ushuaia’da bu kadar Müslüman var mıdır, varsa da bunların ne kadarı oruç tutar bilinmez ama bu yıl, oruç tutma konusunda bizden şanslı oldukları kesin.


2AVUSTRALYA

Auburn Gelibolu Camii

Arjantin gibi Avustralya’nın güney kısımları da Ramazan’da oruç tutma süreleri bakımından şanslı yerlerden. Ülkenin en güneyinde yer alan 217 bin nüfuslu Hobart şehrinde, oruç tutma süresi, ortalama 11 saat 7 dakika olacak. Bu ülkedeki Müslüman nüfusu, toplam nüfusun yüzde 2.2’sini oluşturuyor. Yani bu durumda Hobart’ta 5 bin Müslümanın bu durumdan faydalanabileceğini söyleyebiliriz.


3GÜNEY AFRİKA

Cape Town Camii

Güney Afrika da, süre bakımından şanslı yerlerden. Ülkenin en güneyindeki liman kenti Cape Town’da oruç tutma süresi 11 saat 50 dakika. Güney Afrika’daki Müslümanların nüfusa oranı yüzde 1.5. Bu durumda 2.4 milyon insanın yaşadığı kentte, yaklaşık 36 bin Müslümanın, Ramazan’da 12 saat civarında oruç tutabileceğini öngörebiliriz.


4MISIR

Kahire Mehmet Ali Paşa Camii

Arap Baharı’ndan bu yana zor günler geçiren Mısır, biraz daha kuzeyde ama Türkiye’nin güneyinde yer aldığı için, bu ülkedeki oruç tutma süresi bizden kısa ama yine de Mısırlıların 14 saat 52 dakika oruç tutacağını söylemek lazım. 90 milyonluk bu kalabalık ülkede, yüzde 10 civarında Müslüman olmayan insan yaşıyor. Yani 9 milyon Mısırlının, teorik olarak Ramazan’daki oruç tutma süresiyle ilgilenmediğini söyleyebiliriz.

5TÜRKİYE

Yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de bu yıl ortalama 17 saat oruç tutulacak. Her ne kadar nüfusun yüzde 99’u Müslüman olsa da, oruç tutanların oranlarının bu oranın çok altında olduğunu dikkate almak gerek. Ramazan ile ilgili bu konuda tutarlı bir araştırma yapılmamış olsa da, çalışanlar arasında oruç tutma oranının yüzde 30’larda, genel olarak ise yüzde 60’larda olduğunu bilmekte fayda var.


6ALMANYA

Berlin Camii

Gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı Almanya’nın Berlin şehrinde oruç tutma süresi 17 saat 6 dakika. Tabii biz sadece Türkleri biliyoruz ama Almanya’da yaşayan başka milletlerden de Müslümanlar var. 90 milyonluk ülkedeki Müslümanlar, nüfusun yüzde 5’ini oluşturuyor.

TIKLA  Trump'ın gelişi Kıyamet Saatini bile hızlandırdı

7ABD VE KANADA

Harlem’deki Malcom X Camii

Ramazan’da Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer alan New York’ta Müslümanlar yaklaşık 16 saat 21 dakika oruç tutacak. Kanada’nın başkenti Ottowa’da ise oruç tutma süresi yaklaşık 18 saat 23 dakika olacak.

8RUSYA

Moskova Camii

Dünyanın coğrafi olarak en büyük ülkesinde 142 milyon insan yaşıyor. Bu ülkede yaşayan Müslümanların oranı ise yüzde 6.5. Yani ülkede toplam 9.2 milyon Müslüman yaşıyor. Rusya’nın başkenti Moskova’da 18 saat 37 dakika oruç tutuyor.


9İSKANDANİVYA

İsveç’te bir camii

Vikingler diyarı İskandinav ülkeleri, oruç tutma konusundaki en uzun sürelere sahip ülkeler. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de 19 saat 50 dakika, Stockholm, Oslo ve Kopenhag’da ise yaklaşık 19 buçuk saat oruç tutuluyor. Danimarka’da Müslümanlar, en büyük ikinci dini azınlık ve nüfusun yaklaşık yüzde 6’sını oluşturuyorlar. İsveç’te yaklaşık 500 bin civarında Müslüman var ve nüfusa oranları yüzde 5.

10İZLANDA

Reykjavik Camii

En uzun süreli oruç tutma rekoru, her yıl olduğu gibi bu yıl da İzlanda’da.  İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de yaşayan Müslümanlar tam 21 saat 13 dakika oruç tutuyor. Peki bu ülkede ne kadar Müslüman var? İzlanda’daki İslam Vakfının üye sayısı 2015 itibariyle 486. İzlanda İslami Kültür Merkezi’ne üye sayısı ise 389. Ülkede yaklaşık 332 bin kişi yaşıyor. Reykjavik’in nüfusu ise yaklaşık 120 bin. Yani dünyanın en uzun süreli oruç tutacak şansız ya da sevap kazanma bakımından şanslı sayılabilecek Müslüman sayısı yaklaşık bin civarında diyebiliriz.


11DİĞER ÜLKELER

Malezya Salengor Camii

Kediyi öldüren merak demiştik. Merak edenler için diğer bazı ülkelerdeki durum ise şöyle;

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin’in başkenti Pekin’de Müslümanlar 12 saat oruç tutuyor. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 13 saat 50 dakika, çeşitli dinlere mensup insanların bir arada yaşadığı Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de ise yaklaşık 16 saat oruçlu kalınıyor.Orucun süresi, gurbetçilerin en yoğun olduğu Berlin’de 17 saat 6 dakika, Brüksel’de 17 saat 49 dakika, Amsterdam’da 18 saat 4 dakika, Paris’te 16 saat 36 dakika. Londra’daki Müslümanlar ise yaklaşık 20 saat oruçlu kalacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here