Bir Pranav Mistry vardı, ne oldu ona?

Yıl 2009. Dünya henüz dokunmatik ekranlı telefonların dünyasına yeni adım atarken, Hindistan’ın bozkırlarından çıkıp gelen genç bir dahi, adına “SixthSense” yani “Altıncı His” dediği yeni bir teknolojiyle herkesi şaşırtmayı başarmıştı.

2009’da sadece 28 yaşında olan bu genç dahinin adı Pranav Mistry’den başkası değildi. TED Talks kapsamında yaptığı o konuşma, hala TED’deki en çok izlenen 20 videodan biri olmayı sürdürüyor ve genç mucitlere ya da mucit adaylarına ilham veriyor.

Pranav Mistry, herkese ilham veren ve kendisine yılın en genç mucidi ödülü dahil sayısız ödül getiren bu çalışmasından sonra ortadan kayboldu. Herkes, “İşte geleceğin teknolojisi bu” dediği bir anda, Mistry nereye kaybolmuştu? Üstelik, sadece “Altıncı His” değil, “Faresiz Fare” ya da bunun gibi sayısız farklı icadıyla birlikte…

mouseless

İcatların bir listesi hala Hintli genç mucitin pek az güncellenen web sayfasında duruyor. Buradan bakılabilir.

http://www.pranavmistry.com/

Pranav Mistry, tıpkı ümit vaat eden genç Türk futbolcular gibi, ilerleyen yaşlarında kendini 2.ligde de bulabilirdi. Genç mucit, şimdilerde Samsung’un ABD’deki araştırma-geliştirme ekibinin başında ve piyasaya sundukları son icat ise Samsung’un akıllı kol saati Gear-2.

samsung gear

Mistry, yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz 2009’daki konuşmasında, ABD’nin MIT üniversitesi laboratuarlarında geliştirdiği “Altıncı His” teknolojisinin kaynak kodlarının herkese açık olacağını söylemişti. Ancak görünen o ki, o da Silikon Vadisi’nin diğer yetenekleri gibi hayallerinin peşinde koşmak yerine büyük bir şirkette kabarık cüzdanlı bir işi tercih etmiş.

sixthsense04

Ama hangimiz, onu eleştirebiliriz ki? Dünyada bir çok insan, yıllar süren uzun bir eğitim sürecinin ardından, hayallerinin götürdüğü yerde değil de, mecbur olduğu yerde çalışmak zorunda kalmıyor mu?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here