Beyaz Yakalıların kariyerini bitirme potansiyeli olan 12 hatalı cümle


Malum “Beyaz Yakalı” diye, genellikle beden gücüyle değil zihin gücüyle ofislerde, evinde ya da plazalarda çalışan, memurundan genel müdürüne kadar farklı kariyer basamaklarındaki çalışanlara deniyor. “Beyaz Yakalı” olmak, IQ gerektirdiği kadar duygusal zeka yani EQ da gerektiriyor. Henüz kariyer basamaklarının başında olan beyaz yakalılar, bazen öyle cümleler sarfediyor ki, iyice düşünülmeden söylenmiş bu sözler, onların kariyerini bitirmese de ciddi anlamda sekteye uğratabiliyor.

1“Benim sorunum değil”

Bir işyerinde özellikle de takım oyunu gerektiren bir iş yerinde çalışıyorsanız, asla ve asla bu cümleyi kullanmayın. “Ben sadece kendi işime bakarım, başka sorunlar beni ilgilendirmez” diyorsanız, insanlar sizin iyi bir takım oyuncusu olmadığınızı ve sadece kendi başarınızı önemsediğinizi düşünecektir.

“Bu benim sorunum değil” demek yerine “Neden bu sorunla ilgili şu-şu kişilerle görüşmüyorsun?” diyerek soru sorana yardımcı olmaya çalışın.

2“Ama biz bugüne kadar hep böyle yaptık”

Bu cümle, sizin değişimden korktuğunuz, yeni fikirlere açık olmadığınız anlamına gelir. Bazen yeni bir yönetici geldiğinde, çalışanlarından, daha önce denemiş oldukları yöntemlerden farklı şeyler denemesini isteyebilir. Yeni fikirlere ön yargıyla direnç göstermek, sizi iyi bir pozisyona sokmayacaktır.

Bunun yerine; ekip arkadaşınızdan ya da yöneticinizden,  “Yeni yöntemin ya da çözümün, neden daha iyi bir yöntem olduğunu izah etmesini” isteyebilirsiniz.

3“Yapabileceğim daha fazla birşey yok”

Her yolu denediğinizi düşünüyorsunuz ve elimden gelen budur diyerek işin içinden sıyrılıyorsunuz. Ancak bazen sonuç kadar, gidilen yol da önemlidir. Bir takım maçı kaybettiğinde taraftarlar, bazen skora değil de, futbolcuların yeterince çaba göstermemesine kızarlar. Bir daha deneyin, denemekten zarar gelmez.

Bazen tıkandığınızı düşündüğünüzde, kapıları kapatmak yerine “Sorunu çözemedim acaba bir çözüm bulmamda bana yardımcı olabilir misiniz?” demek daha pozitif bir tutum olarak algılanacaktır.

4“Hemen hallediyorum”

Bazen bizden isteneni “Tamam hemen yapıyorum, bir dakika içinde hallediyorum” diyerek geçiştiririz. Belki ilk bakışta olumlu bir tavır gibi gözükse de, dakikalar saatlere dönüşürse, negatif bir algıya yol açabilir. Çünkü gerçekte hiç bir iş bir dakikada bitmez.

Bunun yerine “Bana bir süre sonra tekrar hatırlatabilir misin?” diyebilirsiniz.

5“Bu hiç mantıklı değil”

Bazen bizden, bize çok saçma gelebilecek şeyleri yapmamız istenir. Bize saçma gelse de, belki bizim görmediğimiz ya da konumumuzdan dolayı bilemeyeceğimiz ayrıntılar olabilir. Önyargılı davranıp, bu çok saçma demek, doğru bir tutum değildir.

Bunun yerine “Bu konudan emin olamadım. Acaba neden böyle yapıyoruz?” demek daha doğru olacaktır.

6“Yanlış düşünüyorsun”

Bazen direkt ekip arkadaşımızın söylediği bir şeyi, iyice tartıp düşünmeden reddetme eğiliminde oluruz. Bu tip suçlayıcı bir tavır, iş arkadaşlarımızın kendisini kötü hissetmesine neden olacaktır.

Neden daha pozitif bir tavır benimsemiyorsunuz? Mesela “Buna katılmıyorum, çünkü..” diyerek kendi görüşünüzü açıklayabilirsiniz.

7“Üzgünüm ama…”

Plazalarda sıkça duyduğumuz “ama”lar, genelde pek sevilmez. Kariyerinizde başarıya ulaşmak istiyorsanız, nedensiz mazeretler üretmeyi bırakmalısınız. Ayrıca baştan özür dileyip, sonradan “ama” diyerek söze başlamak sizi defansif bir pozisyona sokacaktır.

TIKLA  Siber güvenlikle ilgili doğru sanılan 7 yanlış

Bunun yerine mesela “Üzgünüm, bir sonraki sefere şunu şunu deneyeceğim” diyerek sorundan çok çözüme odaklanabilirsiniz.

8“Ben sanmıştım ki…”

İşte defansif bir cümle daha. Gece elektrikler yoktu, çalışamadım demek, bundan daha iyidir. Sanmak ya da faraziyeler üzerine hareket etmek, doğru bir tutum değildir. Bazen sizden bir şey istendiğinde, o isteği yanlış ya da eksik anlayabilirsiniz. Acele etmeyin.

Eğer anlamadığınız bir şey olursa, yanlış ve ya da aptalca görünen bir soru sorarım diye korkmayın. “Anlamadım, tam olarak ne istemiştiniz?” demek, ileride sizi bir çok hatadan koruyabilir.

9“Elimden geleni yaptım”

“Benim Hıdır, elimden gelen budur” diyorsanız, plazalarda değil belki kas gücüyle çalışılan bir yerde işe girmelisiniz. Çünkü plazalarda seçenekler sonsuzdur.

“Elimden geleni yaptım” demek yerine “Bir sonrakinde nasıl daha iyi yapabilirim?” sorusuna odaklanın.

10“Tamamen yanlış yapmışsın”

Başkalarını eleştirmek her zaman en kolay yoldur. Ancak bu, işlerin yürümesi için en doğru tavır olmayabilir. Eleştirel olmak yerine yapıcı olmayı deneyin.

Mesela “Bu yöntem işe yaramış görünmüyor, neden bir sonraki şunu denemiyorsun?” diyerek alternatif önerinizi gösterebilirsiniz.

11“Hatalı olabilirim ama…”

Bir fikriniz var ama insanların bu fikri, önemsemeyeceğinden mi korkuyorsunuz? Korkmayın. Eğer fikrinize değer vermiyorsanız, başkaları da size değer vermeyecektir.

Negatif ve güvensiz bir tavırla söze başlamak yerine “İşe yarayabileceğini düşündüğüm bir fikrim var” diyerek pozitif bir giriş yapın.

12“Zamanım yoktu”

Plazalarda kimsenin zamanı yoktur. “To do” listeler, “Meeting requestler” havada uçuşur. Bu yüzden bir işi yetiştiremiyorsunuz, bu sizin “kötü bir zaman yönetimine” sahip olduğunuz izlenimi uyandıracaktır.

Zaman sorunu yaşamamak için, sizden istenen görevler için “net süreler” belirleyin ve bu süreleri takviminize işleyin.

Beyaz Yakalı olmak, dışarıdan çok cazip görünsede, yoğun bir rekabetin yaşandığı plazalarda ayakta kalabilmek, çok çalışma, iyi bir zaman yönetimi, iyi bir takım oyuncusu olma ve daha başka bir sürü nitelik gerektirir.

  1. Hata yapmaktan korkmayın, herkes hata yapar. Ancak hata yaptığınızda, mazeret üretmek yerine durumu net şekilde ortaya koyun ve gerekirse özür dileyin. Özür dilemek sizi küçültmez aksine kendinize olan güveninizi gösterir.
  2. Hatanızı kabul edin, bu da bir erdemdir. Önemli olan aynı hatayı iki kere yapmamaktır. İncittiğiniz insanlar varsa, onların gönlünü almayı ihmal etmeyin.
  3. Bazen söylediklerimiz yanlış anlaşılabilir. İletişim çağında kelimelerden uzak kalmayın. Ne demek istediğinizi izah edin, yanlış anlaşılmaları iş büyümeden düzeltin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here