Beslenmede doğru sanılan 20 yanlış

Sağlıklı beslenmek ve fit kalmak herkesin hayali. Ancak bu hayalimizi gerçekleştirmeye çalışırken, çoğu zaman doğru sandığımız yanlışlar yapıyoruz. İşte size o yanlışlardan bazıları:

1Su içmek zayıflatır

İnsanların %60’ı su içmeden zayıflama olmayacağına inanmaktadır. Evet su, insan sağlığı açısından vazgeçilmez öneme sahip olmakla birlikte zayıflama açısından olmazsa olmaz değildir. Sodyum, flor, potasyum, kalsiyum ve klor minerallerini sağlar, vücutta oluşan toksik maddelerin uzaklaşması için gereklidir. Kilo vermede ise, vücudun ihtiyacı olan kalori, karbonhidrat, protein, vitamin ve diğer bazı mineralleri içermediği için tek başına zayıflamada etkisi yoktur.Ancak, vücut sağlığının devamı için besinlerden alınan su dışında günde 2 litre su içmek gereklidir.

2Ana öğünlerden birini atlamak kilo vermek için gereklidir

İnsanların yüzde 96’sı ana öğünlerden, özellikle kahvaltı veya akşam öğünlerden birini kaldırınca kilo vereceğine inanmaktadır. Doğrusu, sağlıklı kilo vermede sabah, öğle ve akşam öğünlerinin iştahı kontrol altına alıp, sık acıkmayı önlediği yönündedir. Çalışmalar öğün atlayan bireylerde kısa süreli kilo vermenin daha sonra hızla yeniden kilonun alınması ile sonuçlandığını göstermektedir.Çeşitli besinlerden oluşan küçük porsiyonlu 3 ana öğün ve en az 1 veya 2 ara öğünle sağlıklı kilo verilebilir. 

3Az uyumak hızlı kilo verdirir

İnsanların yüzde 40’ı metabolizmalarının az uyuyarak çok çalışacağını ve böylece hızlı kilo vereceklerini düşünmektedir. Ancak, uyku süresi kısalması bir yana uyku düzenin bozulması bile insanın biyolojik saatini bozmakta ve daha fazla strese yol açarak aşırı yemeye insanları yönlendirmektedir.Bedenen ve ruhen iyi olmak için en az 5 saat, en fazla 8 saat uyumak gerekir. Uyku düzeni ve özellikle gece mutlaka uyumak, düzenli beslenme ve sağlıklı kilo vermede önemli rol oynamaktadır.

4Sigarayı bırakmak kilo aldırır

İnsanların yüzde 57’si sigara bırakmanın  kilo aldıracağına inanmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda sigara içerisinde bulunan nikotinin metabolizmayı az da olsa hızlandırdığı, bırakıldığında ise hızlı kilo alımına  neden olmadığı bildirilmektedir. Kilo alımına sebep olan metabolizmadaki ufak değişiklik değil, yerine konulan yiyeceğin türü ve miktarıdır. Amerikan Diyetisyenler Derneği, sigarayı bırakan bireylerin yılda sadece 2 kg aldıklarını belirtmiştir.Sigarayı bırakan bireyler sigara yerine şekersiz sakız çiğner ve haftalık 150 dakika fiziksel aktivite yaparlarsa kilo almazlar.

5Saat 19:00’dan sonra bir şey yemek şişmanlatır

Kediciklerin yemekle imtihanı

İnsanların yüzde 37’si en son yemeğini akşam saat 19.00’da sonlandırdığında kolay kilo almayacağına inanmaktadır. Sağlıklı kilo vermede önemli olan şey, yemeğin zamanı değil miktarı ve türünün bilinmesi ve sonrasında yapılan fiziksel etkinliklerdir. Yapılan çalışmalar, akşam 19.00’dan sonra yemek yendiğinde açlık miktarının önemli olduğunu göstermektedir. Yemek yeme saatine ilk öğün kahvaltıyla başlayarak, öğünler arasında en az 3-5 saat boşluk bırakmak gerekir. Böylece en son öğünün ne zaman yendiğinin önemi kalmamaktadır.

6Kepekli ürünler kilo verdirir

İnsanların yüzde 58’i kepekli ürünlerle kilo vermenin daha kolay olacağını düşünmektedir. Kepekli ürünlerin normal ürünlere göre daha az kalori içerdiği doğru değildir.Kepek, diyet lifi içeriğini artırarak, kalp damar hastalığı ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıklardan korunmada önemlidir. Kilo vermek için sebze ve meyvelerden yeterince diyet lifi alınabilmektedir.Kilo verecek kişinin sağlık profiline göre kepekli ürünlerin miktarı ayarlanmalıdır. 

7Yemekten 2 saat sonra yenilen meyve kilo verdirir

İnsanların yüzde 70’i, yemek ile meyve yemenin veya yemekten hemen sonra meyve yemenin kilo almaya sebep olduğuna inanmaktadır. Meyveler içerdikleri biyoaktif bileşenler nedeniyle beslenmemizin vazgeçilmez parçasıdır. Bu bileşenler öğünle beraber yendiğinde vücudun antioksidan kapasitesinin artmasını sağlar. Öğünle yenilen meyveler daha çok tokluk sağlayarak kolay kilo vermeye yardımcı olur.Meyveler günün her saatinde en az 2 ile 4 porsiyon arasında yenilebilir. Meyveleri öğünle yemek, vitamin ve minerallerin vücutta yararlılığını artırır.

8İnsanın karnı açken yaptığı fiziksel etkinlik daha fazla kilo verdirir

İnsanların yüzde 74’ü aç karnına yapılan fiziksel aktivitenin daha hızlı yağ yakılmasına sebep olduğuna inanmaktadır.Fiziksel aktivite yapmak metabolizmanın hızlanması için önemlidir. Fiziksel aktivite ile yağ yakımı artar, kas yoğunluğu korunur veya artırılır. Bu fiziksel aktivitenin şekli, süresi ve sıklığı ile değişir. Ancak  aç karnına yapılan fiziksel aktivite ile yağlar yanarken, kaslar daha fazla güç kaybetmektedir.Fiziksel aktivite öncesinde karbonhidrat ve protein içeren 200-300 kalorilik bir öğün yenip, en az 1 saat sonra aktivite yapılmalıdır. 1 muz veya 1 avuç badem ile 1 su bardağı süt içilebilir.

9Sabah aç karnına limon veya greyfurt suyu içmek yağ yaktırır

İnsanların yüzde 76’sı sabah aç karnına limon ve greyfurt suyu içince yağ yakacağına inanmaktadır.
Hiçbir besin yağ yakamaz. Bazı besinler içerdikleri kafeinden dolayı kısa süreli etkisi ile vücuda alınan kalorinin enerji olarak kullanılmasına yardımcı olur. Ancak asitli besinlerin böyle bir etkisi asla bulunmamaktadır.Bu içecekleri içerek mide asidini arttırıp daha çok acıkmak yerine, salatalara limon sıkmak, meyve olarak ara öğünlerde greyfurt yemek, sağlıklı beslenme adına daha kabul edilebilirdir.

10Zayıflamak ve toksinlerden arınmak için detoks diyeti yapmak gerekir.


İnsanların yüzde 40’ı detoks diyetleri ile toksinlerden arınarak, sağlıklı kilo vereceklerine inanmaktadır. Vücudumuzda doğal işleyen toksinlerden arınma mekanizmaları bulunmaktadır. Hayvansal proteinleri yasaklayan detoks diyetlerinin sağlıklı olduğunu düşünmek olanaksızdır. Bu diyetler, keton cisimcikleri denilen zararlı maddelerin vücutta sentezlenmesine, mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesi ve sinirliliğe neden olmaktadır. Detoks diyetlerine bağlı kısa süreli ve fazla kilo kaybı, yağ kitlesinden çok kas kitlesi olmaktadır. Sağlıklı beslenme zaten vücudun toksinden arınma yapan enzimlerini aktive eden bir yoldur. Kısa süreli bu uygulamalar ile sağlığımızı tehlikeye atmamak en doğrusudur.

TIKLA  En ucuz bileti 18 bin, reklamın saniyesi 600 bin lira

11Medyada yer alan beslenme bilgiler güvenlidir.


İnsanların yüzde 96’sı medyaya güveniyor. Medya, sağlıklı beslenme bilgisinin yayılmasında etkin kaynaklardan biridir.Bu nedenle verilen bilgilerin kaynaklarını her zaman doğru ve güvenilir olmasına dikkat etmek gerekir.Farklı kaynaklardan çapraz sorgulama yaparak beslenme ve sağlık konusunda güvenilir ve doğru bilgilere ulaşmak mümkündür. 

123 beyazdan uzak durmak gerekir.


İnsanların yüzde 72’si kilo verirken beyaz şeker, un ve tuzun beslenmeden çıkarılması gerektiğine inanmaktadır. Sağlıklı beslenmede kural, her besinden vücudun ihtiyacı kadar miktarı almaktır.Önemli olan bu üç gıdayı vücudun ihtiyacından fazla almamaktır. Şeker olarak bal, pekmez, fındık veya çikolata ezmesi kullanılabilir. Tadına bakmadan tuz eklemeyi azaltıp, günde 5 gramı geçmeyecek kadar kullanmak ve ekmekleri, pastaları tam buğday unu ile yapmak yeterlidir.

13Light ürünler kalorisizdir.


İnsanların yüzde 95’i  light ürünlerin kilo vermede istendiği kadar yenilebileceğine inanmaktadır.
Light ürün demek, kalorisi olmayan değil, normal ürüne göre kalorisi azaltılmış ürün demektir.Bu nedenle, istenildiği kadar yenmesi kilo aldırmaz demek değildir.Sürekli light ürün yiyerek kilo vermiş ve bunu korumuş bireyler olduğunu gösteren bir bilimsel veri de bulunmamaktadır. Aksine çalışmalar light ürün bağımlılığı olanlarda yo-yo sendromunun daha fazla görüldüğünü belirtmektedir.Light ürünün anlamı her besin için ayrıdır. Bu nedenle sağlıklı beslenmede en doğrusu doğal ürünleri kullanmaktır.

14Sağlıklı beslenmede kırmızı et yenmemesi gerekir.


İnsanların yüzde 95’i beslenmelerinden kırmızı eti çıkarınca sağlıklı olacaklarına ve kolay kilo vereceklerine inanmaktadır. Kırmızı etin beslenmeden çıkarılması durumunda kolay kilo verildiğine ilişkin bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Kırmızı etin de, vücudun ihtiyacı oranında aşırıya kaçmadan haftada en az 2 kere tüketilmesi durumunda kolesterol artışına sebep olmadığı bilinmektedir.Yağı miktarı az olan kırmızı et, kaliteli kilo vermek için gereklidir. İçerdiği konjuge linoleik asit (CLA) sayesinde vücudun yağ kitlesini azaltıp, B12, çinko ve demir içeriği ile de hastalıklara karşı koruyucudur.

15Maydanoz suyu zayıflatır.


İnsanların yüzde 83’ü maydanoz suyunun zayıflamada etkisi olduğuna inanmaktadır.Maydanoz, C vitamini yönünden zengin, idrar söktürücü etkisi olan bir sebzedir. Bu nedenle maydanozun yarattığı geçici kilo kaybı vücut yağ kütlesinden değil, su miktarındandır.Maydanozu kilo vermek için değil, salatalara değişik renkte sebzelerden biri olarak koymak, vitamin ve antioksidan açısından destek sağlamak için en doğru yoldur.

16Hangi yöntemle olursa olsun, verilen kilolar geri alınır.

İnsanların yüzde 83’ü, ne olursa olsun verilen kiloların geri alındığına/alınacağına inanmaktadır.Her insanın beslenme alışkanlığı farklı olduğu gibi, metabolizması ve besinlere verdiği tepkiler de farklıdır.Dolayısıyla bir bireyin uyguladığı kilo verme yöntemi, diğer bir bireye uygun gelmeyebilir.Bu nedenle herkes kendine uygun kilo verme yöntemini benimsemeli ve buna sadık kalarak sabırla diyete devam etmelidir.Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandıran diyetler ile kilolar yıllarca korunabilir. Kilo verdikten sonra 6. ay, 1. ve 2. yıl kilo alımı için riskli dönemlerdir. Bunun için düzenli takip gerekmektedir. Şişmanlığın tedavisi yaşam boyudur.

17Lahana metabolizmayı hızlandırır.


İnsanların yüzde 66’sı lahanayı besin veya kapsül şeklinde alarak hızlı kilo vereceğine inanmaktadır.Lahana, pırasa, brokoli gibi kükürtlü sebzeler kanser önleyici ve vücuttaki zararlı maddelerin atımını sağladıkları için sağlıklı beslenmenin parçasıdır. Bu besinlerin metabolizmayı hızlandırmak gibi spesifik bir özelliği bulunmamaktadır. Lahana diyetlerinde diyetin içeriğindeki lahanadan değil, diyetin kalorisinin düşük olmasından dolayı kilo verildiği unutulmamalıdır. Bu nedenle değişik renkte tüm sebzeleri beslenmede bulundurmak, az yediğimiz müddetçe kilo kaybı ile sonuçlanacaktır.

18Protein diyetleri zayıflamak için kolay bir yoldur.

İnsanların yüzde 79’u yüksek proteinli diyetlerle kolay kilo vereceğine inanmaktadır. Kısa sürede kilo verdiren yüksek proteinli diyetlerin uzun süreçte uygulanması zordur. Kan kolesterol-ürik asit seviyelerini artırıp, insülin direncine neden olmaktadır. Bunu uzun süre uygulayıp hayat tarzı haline getirmiş bir kişiyi bile bulmak zordur. Yüksek protein diyeti uygulayan bireylerde görülen en önemli sorun, diyeti devam ettiremeyip sıkça şeker krizlerine girerek yüksek miktarda tatlı yemeleridir.Kısa sürede kilo verip daha fazlasını almamak için karbonhidrat, protein ve yağı dengeli tüketmek yeterlidir.

19Zayıflama ilaçları ile hızlı kilo verilir.

İnsanların yüzde 95’i diyet yapmak yerine hızlı kilo vermek için zayıflama ilacı kullanmanın daha doğru olduğunu düşünmektedir. Obezite bir hastalıktır, ancak her obez birey için ilaç kullanmak doğru değildir. Zayıflama ilaçlarını obeziteye bağlı ciddi hastalıkları olan bireyler doktor kontrolünde kullanmalıdır. Bu bireyler bile ilaçları bıraktıklarında yeniden kilo alma riski ile karşı karşıyadır.Zayıflama ilaçlarını gelişigüzel almamalı, oluşacak sağlık sorunlarını önemsemeli ve doktorun uygunluk kriterleri gösterdiği bireylerde bile diyet ile beraber belirli bir süre kullanılmalıdır. Özellikle son dönemlerde zayıflama merkezleri ve zayıflama ilaçlarının sebep olduğu olumsuz örnekleri akıldan uzak tutmamak ve doğal beslenme ve zayıflama yöntemlerinden uzaklaşmamak gerekir.

20Elma sirkesi zayıflatır.

İnsanların yüzde 88’i elma sirkesinin iştahı engellediğine, yağ yakımını artırarak kilo vermeye yardımcı olduğuna inanmaktadır.Çalışmalar, elma sirkesi içildiğinde, içerisinde bulunan asidin yemek borusunu tahriş edebileceğini, mide asidini artırarak açlığı uyaracağını ve reflü gibi ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebileceğini bildirmektedir. Sirke zayıflamak için değil, salatalara tat vermek için kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here