Berat Kandili’nin anlam ve önemini biliyor musunuz?

Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandili, Şaban ayının 14.gününü 15.gününe bağlayan geceye deniyor. Recep, Şaban, Ramazan yani üç aylar olarak adlandırılan ayların da tam ortasına gelindiğini gösteren bu gece, Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır. Peki 2017’de Berat Kandili hangi güne denk geliyor? Bu yıl Berat Kandili, 10 Mayıs’ı 11 Mayıs’a bağlayan Çarşamba gecesi kutlanıyor.

Berat Kandili Tebrik
Berat Kandili Tebrik

Berat ne anlama geliyor?

Berat… borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma gibi bir çok anlama sahiptir. Diyanet İşleri’nin tarifiyle Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür.

Berat Kandilimiz Kutlu Olsun
Berat Kandilimiz Kutlu Olsun

Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir.

Berat Gecesi
Berat Gecesi

Berat gecesiyle ilglii Hz. Peygamber şöyle buyurur:

“Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” 

(İbn Mâce, Sünen, “İkâmetü’s-salât”, 191.)

Berat Kandili Resim
Berat Kandili Resim

Berat gecesinin dört farklı adı

Bu gecenin dört adı vardır. En meşhur adı ”leyle-i beraa” (Berat Gecesi) olmakla birlikte ”leyle-i mübareke”, ”leyle-i rahmet” ve ”leyle-i sakk” isimleri de kullanılmaktadır. .

İslam dininde mübarek kabul edilen gecelerden olan Berat Kandili’nde bol bol dua ve ibadet etmek gerektiği belirtilmiştir.

Berat Kandili Mesajları
Berat Kandili Mesajları

Genel kabul gören görüşe göre, Berat Kandili’ne saygı göstermek, öncelikle günah işlememekle olur. Din alimleri bu gecede, bol bol kaza namazı kılınmasını, Kur’an-ı Kerim okunmasını tavsiye etmişlerdir. Bu gecede dua edip, tevbe etmek çok faziletli olarak görülmüştür.

TIKLA  Marmaray treni raydan çıktı, seferler durduruldu
Berat Kandili Gecesi
Berat Kandili Gecesi

İŞTE EN GÜZEL BERAT KANDİLİ MESAJLARI

 • Size karanfilin sadakatini, sümbülün bağlılığını, menekşenin tevazusunu, lalenin gururunu, leyleğin saadetini versek, bize de dua eder misiniz? Beraat Kandiliniz mübarek olsun..
Berat Kandili Resimleri
Berat Kandili Resimleri
 • Allah’ın Rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız firdevs, dualarınız kabul olsun. kandiliniz kutlu olsun…..
Berat Kandili 2016
Berat Kandili 2016
 • İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle, Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun

berat kandili mubarek olsun

 • Sofranız afiyetli, paranız bereketli, kararlarınız isabetli, yuvanız muhabbetli, kalbiniz merhametli, bedeniniz sıhhatli, yüzünüz mutlu, Berat Kandiliniz Mübarek Olsun
 • Bin aydan daha hayırlı bu mübarek gecenin büyüsüne kapılmanız dileğiyle Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.
Berat Kandiliniz Mübarek Olsun
Berat Kandiliniz Mübarek Olsun
 • Yağmur yüklü bulutlar gibi gelen, eteğindeki hayır cevherlerini başımıza boşaltan ve bizlere mutluluk veren kandilin,büyüsüne kapılmanız dileğiyle. Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.
Berat Kandilin Mübarek Olsun
Berat Kandilin Mübarek Olsun
 • Allah’ın adıyla başladığınız her işinizde başarılar dilerim. Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.
 • Yükü sevgi özü saygı gücü barış süsü hoşgörü olan mübarek Berat kandilini kutlarım Allah’a emanet olun.
Berat Kandiliniz Kutlu Olsun
Berat Kandiliniz Kutlu Olsun
 • Bin damla serpilsin yüreğine, bin tatlı mutluluk dolsun günlerine, bin bir hayalin gerçekleri bulsun, her türlü duaların kabul olsun, kandilin mübarek olsun…
 • Kalpler vardır ,sevgiyi yaşatmak için,İnsanlar vardır, dostluğu paylaşmak için,Mubarek günler vardır, Beraberce kutlamak için..
Berat Kandili
Berat Kandili
 • Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmesine vesile olan kandiliniz mübarek olsun.
 • Allah’ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandiliniz kutlu olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here