Bebeklerin yapabildiğini bilmediğimiz 10 şey

Bebek deyip geçmeyin. Minik olabilirler, yardıma muhtaç olabilirler ama onların da kendilerine has bir çok özellikleri var. Bu küçük canavarlar, doğuştan gelen yetenekleriyle büyüklere meydan okuyabilir.


10Tüm frekansları aynı anda işitebilme 

Bebekler üzerinde yaptıkları araştırmalar, bu küçük yumurcakların ses frekanslarını algılamada yetişkinlere göre çok daha iyi olduğunu ortaya çıkarmıştır.Bu sayede bebekler, beklenmedik seslere cevap verebilmektedir. Henüz ses türleri arasındaki farkı bilmeseler de, yanlışlıkla beşiklerine bırakılan nesnelerin ses kaynağını öğrenmek isterler. 


9Güçlü yüz hafızası

Sheffield ve Londra Üniversitesinde yapılan araştırmalarda, altı aylık bebeklerin daha önce gördükleri yüzleri, en az yetişkinler kadar iyi tanıdığı belirlendi.  Bir yetişkin benzerlikler kurmak suretiyle yüzleri tanır ve yaşlandıkça farklı tür ve ırkların yüzlerini tanıma yeteneğini kaybeder. Bebekler ise belli bir yaşa kadar bu yeteneklerinden yararlanırlar. 


8Karakter analizi yapma

Bebeklerin, neden bazı insanların kucağında ağladığının cevabı bulunmuş olabilir. Bilim insanları, bebeklere kukla gösterisi izletiyorlar. Bu gösteride, bir kukla dağa tırmanırken ona yardım eden iki kukla ve yine dağa tırmanırken onu aşağıya iten iki  kötü kukla var. Bebeklere seçmeleri istendiğinde, 10-16 aylık bebeklerin yardım eden kuklaları tercih ettiği görüldü. Araştırmacılar bilinçli olmamakla birlikte bebeklerin, insanların görünüşlerinden daha fazla şey bildiğinden eminler.


7Anne karnında dil öğrenme 

Görünüşe göre bebekler anne karnında annelerinin dilini öğrenebiliyor. Bir deneyde bebeklerin anne karnındayken duydukları sesler kaydediliyor ve daha sonra bu sesler kendilerine dinletiliyor. Emzik emme sesini duyan bebeklerin, emme hareketi yaptığı görüldü. Yani bebekler, öğrenmeye anne karnında başlıyor.


6Sosyal iletişimi anlamak

Bir başka araştırmada bebeklerin beyninin iletişimden sorumlu kısmını izlemek için kızıl ötesi spektroskopi kullanıldı. Beynin bu bölümünün sosyal etkileşim, yüz ifadeleri ve sosyal jestlere tepki  verdiği belirlendi. Yani bebekler, doğuştan itibaren nasıl sosyalleşeceklerini gayet iyi biliyor. 


5Mantık yürütebilme becerisi

Bebeklerin, mesela bir topun duvardan geçmesi ya da yer çekiminin tersyüz olması gibi normalde imkansız olan olaylara karşı mantık yürütebildiği ve bunların mantıksızlığını anladığı ortaya çıktı. Olağanüstü olaylara karşı şüpheci olan bebekler, böyle hileli durumları anlamak için kendi başlarına deney de yapıyor. Mesela havada uçuyormuş gibi görünen bir topu, yere atmaları bunun bir örneği.

TIKLA  Batman mi döver, Süpermen mi?

4Adalet duygusu

Bebeklere anne-babalarının kucaklarındayken, yemek dağıtan bir kişinin videosu izletildi. İlkinde yemeği eşit dağıtan kişi, ikincisinde yemeği daha fazla koyunca, bebeklerin şaşırdıkları ve haksız verilen yemekle, eşit olarak bölünenin yemeği kıyasladıkları gözlendi. Adaletin bir bebeğe pratikte faydası olmasa da, böyle bir sezgilerinin erken yaşta gelişmesi şaşırtıcı bulunuyor. 


3Olasılıkları hesaplayabilme

Bir başka deneyde, 8 aylık bebeklere bir kutu dolusu masa tenisi topu gösterildi. Beyaz topların ağırlıkta olduğu kutuda, çok az sayıda kırmızı pinpon topu vardı.

Kutudan 4 kırmızı bir 1 beyaz top çıkarılınca, bebeklerin, kutudan daha önce çıkarılan 4 beyaz ve 1 kırmızı topa göre, daha dikkatli baktıkları ortaya çıktı. Yani bebekler, olasılıkları hesaplayarak bu durumun şaşırtıcı olduğunun farkına varabiliyor.


2Bebekler hangi ırktan olduğunu anlayabilir

Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, biri beyaz, diğeri Asyalı iki kişi bebeklere oyuncak dağıttılar. Beyaz bebekler, oyuncaklar adaletli dağıtıldığında, adaletsiz dağıtım yapanı değil, adaletli dağıtanı seçti. Ancak adaletsiz dağıtımı yapan beyaz olunca, bu sefer kendilerine benzeyen kişi seçtikleri görüldü. Bu da bebeklerin hangi ırktan geldiklerini anladığını gösteriyor.


1Bebeklerin yaraları iz bırakmadan iyileşir

Yapılan araştırmalarda bebeklerin yaralarının hiçbir şey olmamış gibi iz kalmadan iyileştiğini göstermiştir.Kemik yapısında meydana gelen deformasyonların da çok hızlı iyileştiği bilinmektedir. Bebeklerin hücre yenilenmesinin çok hızlı olduğunu kabul etmek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here