Balina kusmuğundan 400 bin lira kazandı

Bu tuhaf haberimiz İngiltere’den. İngiltere’nin Lancashire şehrinde yaşayan bir adam, sahilde garip bir nesne bulduğunda, bunun yüzbinlerce pound ettiğinden habersizdi. Köpeğiyle sahilde yürüyüşe geçen Ken Wilman, sarı renkli altın külçesine benzeyen bir taş buldu.

Önce bu taşın ne olduğunu anlamayan adam, taşın rengi ve güzel kokusu üzerine, araştırmaya koydu. Bulduğu şeyin, balina kusmuğu olduğunu öğrenen Ken Wilman’ı asıl bekleyen sürpriz ise, bu kusmuğun tam 100 bin pound değerinde olmasıydı.

Screen Shot 2016-04-17 at 17.35.01

Bu sarımsı renkte, güzel kokulu taş, parfüm yapımında kullanılan ambergrisden ya da daha çok bilinen ismiyle amberden başkası değildi. Hani misk-i amber, yani hoş koku tabirinde kullanılan amber.

Screen Shot 2016-04-17 at 17.37.05

İspermeçet balinalarının midesindeki salgıların karışımıyla oluşan ve balinanın kusmasıyla denize dökülen bu tuhaf ama güzel kokulu cisim, servet değerinde. Tabii amberin okyanusta, güzel kokulu bi taşa dönüşmesi, balinanın kusmasıyla hemen olmuyor. Su içinde bazen yıllarca kalan amber, değişik kimyasal reaksiyonlara girerek, son halini alıyor.

parfum

Benzer bir vaka, 2006 yılında Avustralya sahillerinde yaşanmıştı. Sahilde yürüyen bir karı-koca, tam 295 bin dolar değerinde yani Türk lirasıyla yaklaşık 850 bin liralık amber bulmuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here