Aloe vera’sız bir yaşam düşünemiyorum.

Bazı kelimeler dilinize dolanır ama ne anlama geldiğini gerçekte bilmiyor olabilirsiniz. Ama artık bilmediğimiz kelime kavramları öğrenmek kolay. Akıllı telefonlar, tabletler vs. aklınıza gelen şeyi sorar öğrenirsiniz. Bu kelimelerden biri de aloe vera. Aloe vera nedir ne işe yarar?

Vitamin ve mineral açısından zengin bir bitkidir. A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminlerini içerir. Ayrıca B12 vitamini açısından da iyi bir kaynaktır. Aloe vera folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, demir, krom, sodyum, potasyum, manganez ve bakır minerallerini içeren bir bitkidir.

Çin tıbbında aloe Lu Hui olarak bilinir ve dahili ve harici olarak kullanılmaktadır.  Çin tıbbı aloe’nin temel işlevlerini kabızlık ve hemoroit olarak açıklamaktadır.

1Güneş Yanığı

Aloe kullanmanın en popüler yolu güneş yanığı tedavisidir. Aslında, aloe “yanma bitkisi” olarak da bilinir. Uzmanlar bitkinin deriyi nemlendirerek yanıp soyulmasını önlediğini ve daha keşfedilmemiş özellikleri olduğunu ifade ediyorlar.

Aloe bitkisini kullanmak için: Bir parça aloe bitkisi çıkarın ve özü doğrudan cildinize uygulayın. Uzmanlar, ticari olarak temin edilebilen aloe yağının da etkili olduğunu ve uygulanmadan önce soğutularak kullanmanın yanmış cilde iyi geldiğini ifade ediyorlar.

2Cildin İyileştirilmesi

Aloe vera, küçük yaraları normal tedavi yöntemlerinden sekiz gün daha çabuk iyileştirmeye yardımcı olması sebebiyle antibakteriyel özelliklere sahiptir. Uzmanlar, sedef hastalığının, egzamanın veya sadece normal kuru ciltlerin tedavisinde yararlı bir bitki olduğuna işaret ediyor.

Aloe, ayrıca Uluslararası Cilt İlaç Bilimleri Dergisinde yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmaya göre cildinizdeki koyu renk lekelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Çürükleriniz, kırışıklık izleri veya yaralarınız varsa, aloe jel sürerek giderebilirsiniz.

Ağız Sağlığı

Ağız temizliğine katkı sağladığı ve diş macunlarındaki aloe veranın, diş çürükleri ile savaşmada diş macunu kadar etkili olduğu tespit edildi. Uzmanların 2014 yılında yaptığı araştırmaya göre, aloe vera özünün kimyasal bazlı ağız gargaralarına karşı güvenli ve etkili bir alternatif olduğu belirlendi. Aloe vera içerikleri kandaki pıhtıyı bloke ediyor, ayrıca diş eti çekilmesi ve şişmesi durumunda rahatlama sağlıyor.

TIKLA  Bu testi mutlaka deneyin inanamayacaksınız!

Mide Ekşimesi

Bitkinin, mide ekşimesi veya reflü durumunda aynen cilt üzerinde olduğu gibi mide duvarına etki ederek rahatlattığı ve yemek borusunda da iltihaplanmayı azalttığı belirtiliyor.

Dikkat edilmesi gereken konu; Aloe vera suyu kendi başına müshil etkisi gösterebileceğinden müshil özelliklerinden arındırılmış aloe vera suyu kullanılmalıdır.

Sinek Isırıkları

Sivrisinek kaşıntısı insanı gerçekten çıldırtabilir. Ama üzerine bir aloe vera koyun sorun ortadan kalkacaktır. Çünkü Aloe’nin doğal antiseptik özellikleri şişme ve kaşıntıyı azaltacaktır.

Havayı Temizleme

Aloe vera, NASA onaylı Temiz Hava Evi Fabrikalarından biridir. NASA bitkilerle ilgili çeşitli araştırmalar yaptı. Amaç, uygun uzay istasyonu yaşam alanları oluşturmak. Havayı arındırmaya yardımcı olan ve sizi ve ailenizi temiz havayla buluşturan bitkiler olduğu keşfedildi. Aloe, havadaki havayı, boya ve belirli kimyasal temizleyicilerde yaygın olarak bulunan ve bir kanserojen olarak bilinen benzen’den temizlemeye yardımcı oluyor.

Siğiller

El veya ayaklarda çıkan siğiller üzerine birkaç hafta süreyle gündebir bezle iki kez aloe vera suyu sürün. Aloe, siğilin boyutunu azaltabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Ayak Sağlığı

Ayağınızda aşırı nemlenme nedeniyle problemler oluşuyor. Aloe bitkisi nemlendirici ama ilginçtir ki Aloe cilt hücresi büyümesini uyarabilir, bu nedenle günde iki kez ayağınıza aloe uygulamak, etkilenen bölgede yeni cilt yetiştirme sürecini hızlandırabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here