30 Bin Lira Maaşı Bırakıp, Kamboçya’da Bakkal Çırağı Oldu

30-bin-lira-maasi-birakip-kambocya-da-bakkal_x_68200_b

Yaşadığımız hayat bizi tatmin etmese de, çoğu zaman yeni bir adım atacak gücü kendimizde bulamıyoruz. Sevmediğimiz işi ve sevmediğimiz şehri bırakıp bir türlü gidemiyoruz. Fakat bunu başaranlar da var tıpkı Türkiye’de kazandığı 30 bin lira maaşı bırakıp, Kamboçya’ya yerleşerek bakkal çırağı olan Ersel Çatalkaya gibi…

1Aylık geliri yaklaşık 30 bin TL’ydi

Ersen, kaptan olarak çalıştığı dönemde ortalama 30 bin TL maaş alıyordu.

2Böyle yüksek bir maaşın sebebiyse denizde çalışmanın zorlukları

Ersel yaptığı röportajda, 8 ay bilfiil gemide çalışmış olduğunu söylüyor ve devam ediyor: Mesela Brezilya’dan Çin’e 45 günde gittim. Seyirde yapacak şeyler sınırlıdır, onun için de içersin. İnternet yoktur gemide, kışın evde internetsiz oturmak gibidir. Hafta sonu tatili diye bir şeyin yoktur. 7 saatten fazla uyuyamazsın. Limanlarda kalkışlar da kısa sürer, kalış ortalaması 3 gün 4 gündür. Bu vakitte dışarı mı çıkacaksın, limanda yapman gereken işleri mi yapacaksın? Çok sıkıntılıdır gemiyi bırakıp dışarı çıkmak. Biri demişti “yarın için bugününü satmak” diye. Yarın da bir şey yapmazsın, ev almak, araba almak gibi.

3“Resmen Tıkandım.”

Ersel, Türkiye’den ayrılma sebebini de şöyle açıklıyor: “Tek kelime ile açıklamak istiyorum, resmen tıkandım.”

4“Adada yaşamak çok güzel. Araba da yok, stres de.”

10 tane barın arasında bulunan bir Türk bakkalla anlaşarak çırak olarak işe başlayan Ersel, birçoğumuzun yılda sadece 2 hafta yaşayabildiği hayatı orada her gün yaşıyor. “Adada yaşamak çok güzel ve çok mutluyum. Kalkıyorum orman, kuşlar… Deniz desen harika. Bir deniz şortuyla hayatımı geçiriyorum. T-shirt, ayakkabı, terlik bile giymiyorum. Stres yok, araba yok. Her şey sakin, yorulmuyorsun. Erken emeklilik gibi. Paraya da ihtiyacın yok.”

5“Denize sıfır bir bakkalda müzik yapıp, denize girsem mi girmesem mi diye düşünüyorum.”

Verdiği röportajda neden bakkal çırağı olduğunu anlatan Ersel şunları söylüyor: Uzun bir sure bir yerde yaşamayı düşünüyorsan çalışmalısın ya da bir şeylerle uğraşmalısın. Barlarda da çalışabilirdim ama çok fazla müdür var. Dolayısıyla üzerinizde çok göz oluyor. O yüzden bakkalda çalışmayı tercih ettim ve şu an mutluyum. Denize sıfır bir bakkalda müzik yapıp, denize girsem mi girmesem mi diye düşünüyorum. Belki de dünyanın en güzel manzaralı bakkalı olabilir burası.

TIKLA  ABD'de 125 Yıldır Aranan Deniz Canlısı Bulundu

6“Hayatta ne istediğinizi bilmeniz lazım. Ben ne istediğimi bilmiyorum ama ne istemediğimi biliyorum.”

Ersel onun gibi çekip gitmek isteyenlere de şu sözleriyle tavsiyede bulunuyor: Hayatta parayı seven bir insan olmadım, olamadım. İster miydim onu da bilmiyorum. Ben şu an burada, hayatımda ilk kez kendim için bir şeyler yapmaya başladığımı düşünüyorum. Hayatta ne istediğinizi bilmeniz lazım. Ben ne istediğimi bilmiyorum ama ne istemediğimi biliyorum. O yüzden kendiniz için bir şeyler yapmaya başlayın, ben başladım.

7İşte bakkal çırağı kaptanın seçtiği yeni yaşamından kareler…

 –

30-bin-lira-maasi-birakip-kambocya-da-bakkal_x_19102_b

 –

30-bin-lira-maasi-birakip-kambocya-da-bakkal_x_89489_b

 –

30-bin-lira-maasi-birakip-kambocya-da-bakkal_x_4491_b

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here