23 Nisan bayramının kısa tarihini biliyor musunuz?

23 Nisan’nın Kısa Tarihi

Her yıl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Peki 23 Nisan’ın ne zaman tatil ilan edildiğini ve şimdiki adını nasıl aldığını biliyor musunuz?

23 Nisan Türk Bayrağı
23 Nisan Türk Bayrağı

 

“23 Nisan” ilk olarak, 1921’de çıkarılan “23 Nisan’ın Milli Bayram Addine Dair Kanun” ile, Türkiye’nin ilk ulusal bayramı olmuştur.

23 Nisan Resimleri
23 Nisan Resimleri

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulacak olan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne giden ilk ve en önemli adımlardan biridir 23 Nisan 1920. O gün, Ankara Ulus’taki eski Meclis binasında genç cumhuriyetin ilk Meclis’i toplanmıştı.

23 Nisan Bayrak
23 Nisan Bayrak

23 Nisan Atatürk’ün çocuklara armağanı

Milletvekillerinin belirlenişi ve Ankara’ya gelişi çok kısa bir zamanda gerçekleşmiş, öyle ki ilk toplantıya 337 milletvekilinden sadece 115’i katılabilmiştir. Milletvekili seçimleri Atatürk’ün Ankara’da bir meclisin toplanacağını ve neden toplanması gerektiğini açıklayan 19 Mart 1920 tarihli bildirisiyle başlamış, yine Atatürk’ün 21 Nisan’daki genelgesiyle de meclisin açılacağı tarih duyurulmuş ve milletvekillerinin Ankara’ya gelmesi istenmiştir.

23 Nisan Kutlu Olsun
23 Nisan Kutlu Olsun

 

Bu önemli tarihin anısına, ilk 23 Nisan, Birinci Meclis’in açılmasından tam bir yıl sonra yani 23 Nisan 1921’de “23 Nisan Milli Bayramı” adıyla kutlanmıştı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

 

Bu arada 1 Kasım 1922’de Saltanatın kaldırılmasıyla, 1 Kasım “Hakimiyet-i Milli” yani bugünkü tabirle “Ulusal Egemenlik” günü olarak kutlanıyordu. Karışıklığın giderilmesi adına, 1 Kasım’daki bu kutlamayla 23 Nisan birleştirildi.

23 Nisan 1927’de o günkü adıyla Himaye-i Etfal, şimdiki Türkçeyle “Çocuk Esirgeme Kurumu”, Kurtuluş Savaşında öksüz ve yetim kalan çocukların anısına, bu günü “Çocuk Bayramı” olarak duyurdu.

23 Nisan Çocuk Bayramı
23 Nisan Çocuk Bayramı

Atatürk‘ün himayesinde bu bayram, 1935’e kadar ayrı ayrı hem Ulusal Egemenliğin sembolü, hem de Çocukların Bayramı olarak kutlandı.

23 Nisan Atatürk
23 Nisan Atatürk

Bu tarihten sonra resmi olarak sadece “Ulusal Egemenlik Bayramı” olan 23 Nisan’da aynı zamanda Çocuk Bayramı şenlikleri de yoğun şekilde yapılmaya başlandı.

İstanbul’u bir de bu fotoğraflarla görün

Bu günün resmi adının şimdiki halini alması ise 1981 yılında oldu. Kenan Evren yönetimindeki Milli Güvenlik Konseyi, bayramlar ve tatillerle ilgili kanunda yaptığı değişiklikle o güne kadar kanunen adı konmamış bir şekilde kutlanan bayrama “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını vermiştir.

TIKLA  Çocuğunuzu iyi yetiştirmek için 6 önemli öneri
23 Nisan
23 Nisan

23 Nisan’da çocukların devlet büyüklerinin makamına oturması geleneğini ise 1933 yılında Atatürk başlatmıştır. Bütün bu yıllar boyunca, hem TRT himayesinde uluslararası çocuk şenlikleri yapılmış, hem de Meclis’te Ulusal Egemenliği’mizin yıldönümü kutlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here